AKTUALITET

VELIPOJE- UJRAT E ZEZA, PROBLEME ME LIDHJET E ABONENTEVE

Impianti i ujrave te zeza ne Velipoje ka perfunduar se ndertuari por mbetet faza finale, ajo e testimit. per kete kryebashkiakja Voltana Ademi thote se duhet qe te behen te gjitha lidhjet me abonentet ne menyre qe projekti i rendesishem i financuar nga Bashkimi europian te marre jete. Por serish Ademi evidenton mungesen e fondeve dhe kete here shkon me …

Lexo me shume

PENSIONET DHE KONESIONET, TUKA: VENDIME QESHARAKE

Vendimi i disa ditve m par pr indeksimin e pensioneve dhe projekti pr t dhn me koncesion nj pjes t rrugve shqiptare jan vendime qesharake t qeveris. Kshtu u shpreh kryetari i Bashkimit t Sindikatave t Shkodrs Albert Tuka gjat nj deklarate pr mediat, ndrsa tha se BSPSH ka krkuar n bordin drejtues t Institutit t Sigurimeve Shoqrore nj rritje …

Lexo me shume

FUNDJAVA, QETSOHET SITUATA PRAN ZYRS S ALEAT

Gjat fundjavs, gjendja n zyrn e ALEAT pran Bashkis Shkodr i sht rikthyer normalitetit. Sportelet kan qen t hapura, por gjat s shtuns ka patur shum pak qytetar q u jan drejtuar ktyre zyrave pr tu pajisur me mjete t ndryshme identifikimi. Pr kt gjendje ka ndikuar edhe fakti se nj pjes e madhe e qytetarve nuk jan t informuar …

Lexo me shume

ADEMI INSPEKTON PUNIMET NE UJESJELLESIN E JUBANIT

Ne fshatin Juban se shpejti do te kete furnizim me uje te pijshem, i cili do te jete me orare. 2 ore paradite dhe 2 ore pasdite. Krybeshkiakia Voltana Ademi gjate inspektimeve qe beri ne kete ujesjelles kerkoi edhe bashkepunimin e banoreve qe te mos e shperdorojne ujin. Ademi ka reaguar ashper ndaj drejtorise se shendetit publik, te cilet me …

Lexo me shume

MILOT- FUSHE KRUJE, PUNIMET E PAPERFUNDUARA RREZIK PER AKSIDENTE

Segmenti rrugor Milot – Fushe kruje vazhdon te mbetet nje aks i rrezikshem levizjeje per drejtuesit e mjeteve. Aksidentet e shumta me pasoja te renda e rendojne akoma me shume situaten. Shkak jane punimet e nisura prej vitesh dhe ende te paperunduara pergjate ketij aksi. Problematika vijon q n rrethrrotullin provizor t vendosur n kryqzimin e Milotit, aty ku devijohet …

Lexo me shume

FLUKS QYTETARESH PRANE ZYRES SE ALEAT

Dreka e kesaj te Enjte ka sjell nje fluks te qytetareve prane zyres se ALEAT ne Bashkine Shkoder. Qytetare te shume, kryesisht ato emigrante, prisnin ne rradhe per pajisjen me karta te identitetit apo te pashaportave biometrike. Por, per krijimin e rradheve ka ndikuar edhe hyrja e njerezve brenda zyres se ALEAT ne menyre te parregullt, duke mos-respektuar rradhen. Nje …

Lexo me shume

BLERJET ONLINE, QEVERIA MIRATON LIGJIN E RI!

Qeveria Shqiptare ka ndermarre persiper miratimin e nje ligji te ri qe ka te beje me blerjet online nga interneti. Keshtu, me nje vendim te ri eshte ulur pragu per blerjet online nga interneti dhe mallrat per perdorim personal qe dergohen me poste nga jashte vendit. Qeveria miratoi vendimin per uljen e pragut te pataksueshem ne masen 22 euro per …

Lexo me shume

SHKODER-HANI I HOTIT ME PAGESE?

Propozimet e fundit per te bere me pagese disa akse rrugore te rendesishme ne vendin tone natyrisht qe ndikojne negativisht tek drejtuesit e automjeteve. Nje prej akseve rrugore qe pritet te behet me pagese eshte edhe ai Shkoder Hani i Hotit. Drejtuesit e automjeteve shprehen per Tv Rozafa se nje propozim i tille nuk eshte i drejte, pasi ne …

Lexo me shume

PUNIMET NE UJEJSELLESIN E FSHATIT JUBAN, PROBLEM MONITORIMI UJIT

Teksa ujesjelles-kanalizime garanton banoret e fshatit Juban mbi cilesine e ujit, dhe rihapjen e ujesjellsit brenda pak ditesh, nje tjeter reagim ka inspektoriati i mjedisit. Shefi i ketij inspektoriati prane drejtorise se shendetit publik Burim Gjyli ben me dije se nuk ka patur asnje kerkese per minitorimin e ujit te pijshem e per pasoje prej vitesh nuk eshte bere asnje …

Lexo me shume

INVESTIMET NE SHKODER, PS- LSI KENDVESHTRIME TE NDRYSHME

Kryebashkiakja e Shkodres Voltana Ademi ka shfrytzuar ceremonin e prurimit t zyrs s komunikimit me zgjedhsit t deputtve t kuvendit t qarkut Shkoder, pr t shprehur pakenqsit mbi nivelin e ult t investimit t qeveris Shqiptar n metropolin verior. Sipas Ademit Bashkia Shkodr vetm 0.73% t fondeve publike t qeveris. I menjhershm ka qen reagimi i deputetit t Partis Socialiste …

Lexo me shume