Breaking News

AKTUALITET

KUJDES ME UJIN E PIJSHEM NE ZONAT E PERMBYTURA

Situata e rënduar nga përmbytjet ka krijuar probleme në zonën e Nënshkodrës por edhe vetë qytetin. Fryrja e liqenit ka bërë që uji të prekë disa banesa. Prandaj, kujdesi me ujin e pijshëm duhet të jetë më i madh. Kështu, zgjerimi i hartës së përmbytjeve ka bërë që në ujësjellësin e Trushit të mbyllen pompat e ujit. Gjithashtu probleme janë …

Lexo me shume

UJI KALON MBI PEDONALEN E MOLOS NE SHKODER

Fryrja e liqenit të Shkodrës dhe shkarkimet nga HEC-et kanë përkeqësuar situatën edhe në qytetin e Shkodrës. Prej disa ditësh është rritur niveli i ujit, duke u afruar me urën e vjetër të bunës. Por, këtë të mërkure ka pasur edhe dalje të ujit në pedonalen e Molos. Një gjë e tillë ka shkaktuar probleme për bizneset e kësaj zonë. …

Lexo me shume

ADEMI: QEVERIA DENOI SHKODREN ME NJE SHKODRANE

Në një dalje për mediat, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, kritikoi vendimin e qeverisë për të mos shpallur gjendjen e emergjencave civile në zonën e Nënshkodrës. Për Ademin, më e keqja është se këtë përgjegjësi ia lanë një bashkëqytetare të këtyre banorëve të zgjedhur nga votat e tyre. Sipas kryebashkiakes Ademi, qeveria vendosi të dënojë Shkodrën me një shkodrane. Më …

Lexo me shume

TV ROZAFA NE ZONEN KU KA NDODHUR TJETERSIMI I PRONAVE

Kjo siperfaqe toke e rrethuar me gardh që është vijë bregdetare rëre, si dhe faqja e malit që është pyll me shkurre, vuri nën akuze kryebashkiakun e Lezhës Fran Frrokaj, si dhe 22 përsona shumica prej të cilëve zyrtar lokal.Sipas prokurorisë në dosjet e dorëzuara nga bashkia dhe këshilli i qarkut kjo tokë konfirmohet si janë arë dhe pemtore, për …

Lexo me shume

PRENÇI “DOREZOHET”: TE SHPALLET EMERGJENCA E PJESSHME

Më në fund, drejtori i emergjencave civile, Shemsi Prençi ka pranuar të shpallet emergjenca e pjesshme në Bashkinë Shkodër. Kjo edhe për shkak të situatës së rënduar në zonën e Nënshkdorës. Ai tha se argjinaturat kërkojnë monitorim 24 orë. Por, Preniçi shtoi më tej duke kërkuar thirrjen e prokurorit të Shkodrës në mbledhje për të nisur hetimin e rrugës së …

Lexo me shume

PERMBYTJET, SITUATE E RENDUAR EDHE NE BASHKINE VAU DEJES

Gjatë 24 orëve te fundit si rezultat I reshjeve intensive dhe shkarkimeve përgjatë kaskadës në lumin Drin është përkeqësuar situata e përmbytjeve në territorin e Bashkisë Vau Dejës. Pas inspektimeve në terren, të bëra nga Bashkia Vau Dejës, në njësinë Administrative Bushat situata e permbytjeve e kalon shifrën e 1000 ha tokë e përmbytur. Në detaje paraqitet si më poshtë: …

Lexo me shume

LIVADET, 40 SHTEPI NEN UJE

Situata e përmbytjeve ditën e sotme, në Bashkinë e Shkodrës, është e përkeqësuar ndjeshëm. problemet kanë nisur të shfaqen edhe në zonat periferike të qytetit të Shkodrës. Në zonën e Livadeve tashmë uji nga liqeni i Shkodrës ka përmbytur rreth 40 shtëpi në këtë zonë. Ndërsa janë detyruar të evakuhen rreth 6 familje…. Situata vazhdon të rëndohet për shkak të …

Lexo me shume

PROBLEME NE NJESINE ADMINISTRATIVE TE DAJÇIT

Situata e përmbytjeve vijon të mos njohë asnjë përmirësim në territorin e Bashkisë Shkodër. Përkundrazi, këtë të marte ka pasur përkeqësim në disa zona. Kështu, banorët e Njësisë Administrative të Dajçit në Bashkinë Shkodër, po kalojnë momente të vështira. Uji është në një nivel mbi 50 cm në hyrje të rrugës drejt Dajçit dhe mund të kalohet vetëm me mjete …

Lexo me shume

EVAKUIMI I BANOREVE, NE FOKUS TE MBLEDHJES SE SHTABIT TE EMERGJENCAVE

Evakuimi i banorëve në zonat e përmbytura ka qenë në fokus të mbledhjes së rradhës të shtabit të emergjencave në prefekturën e Qarkut Shkodër. Drejtori i emergjencave civile, Shemsi Prençi, vlerësoi bashkëpunimin mes Bashkisë Shkodër dhe Prefekturës së Qarkut Shkodër. Por, gjithashtu ai tha se duhet të përgatitemi për dy skenarë. Ndërsa, prefekti Millja tha se edhe qeveria është angazhuar …

Lexo me shume

PERKEQESOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA

Në Bashkinë Shkodër, në të gjithë territorin e saj vazhdojnë reshjet e shiut. Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës paraqitet si me poshtë : Pas inspektimeve në terren të bëra nga Bashkia Shkodër, në Njësitë Administrative të përmbytura situata e përmbytjeve vazhdon të përkeqësohet dhe sipërfaqja totale ka arritur mbi 4118 Ha. Në detaje paraqitet si më poshtë: Njësia …

Lexo me shume