Saturday , 18 January 2020
Breaking News

AKTUALITET

10 FAMILJE TEK SHTEPITE E BUJQERVE PREJ NJE MUAJI PA UJE TE PIJSHEM

10 familje ne lagjen Shtepite e Bujqerve prej nje muaji jane pa uje te pijshem.Vete ata shprehen te shqetesuar pasi uji eshte jetik dhe ne mungese te tij detyrohen te marrin uje ne lagje te tjera apo edhe tek te afermit. Edhe pse nuk jane debitor ndaj ndermarrjes se ujesjellesit, prej nje muaji ne cezmat e shtepive te tyre nuk …

Lexo me shume

DREJT SHEMBJES SE PLOTE AKSI RRUBIKE- MIRDITE NGA GERRYERJET E LUMIT

Eshte shembur ne disa zona te ndryshme dhe vazhdon te rreshqase cdo dite ne uje nga gerryerja e vazhdueshme qe i ben lumi Mat. Behet fjale per segmentin rrugor qe pershkon zonen e Rrubikut ne Mirdite. Ne pjese te ndryshme rruga eshte me nje kalim dhe gjithcka qe e paralajmeron kete situate jane keta gure te vendosur nga vete banoret …

Lexo me shume

NA JEPNI VARRET E TE ZHDUKURVE NGA DIKTATURA KOMUNISTE

Nga aktiviteti ku u prkujtua 71- vjetori I kryengritjes se pare anti- komuniste ne Malesi te Madhe, kryetari i shoqates s trashigmtarve t t pushkatuarve Ndoc ulaj ndrsa ka shigjetuar kryeministrin Rama pr deklaratat e bra me rastin e 25- vjetorit t meshs s pare u ka drejtuar nj thirrje presidentit t republiks s Shqipris dhe gjithe strukturave te shtetit …

Lexo me shume

ADEMI: VJELJA E TARIFES SE UJIT TE PIJSHEM NE RRITJE

20579 kontrata ka aktualisht ne territorin e Bashkise Shkoder qe ujesjelles-kanalizime ka lidhur ne total me qytetaret ndersa niveli i vjeljes se tarifes eshte ne maen 65%. Deklarata u be nga kryebashkiakia Voltana Ademi e cila tha se ujesjellesi ka nje performance ne rritje.Per te patur nje te dhene te sakte mbi vjeljen e kesaj tarife ne vijon Ademi tha …

Lexo me shume

MBIKALIMET NE HEKURUDHA RREZIK I PERDITSHEM

Me shume se 104 mbikalime te paligjshme jane krijuar pergjate lindjes hekurudhore Shkoder-Lezhe. Dhjetera te tille ka ne Vukatane ku banoret dhe drejtuesit e mjeteve thone se jane nje rrezik serioz. Aksidentet nuk kane munguar pasi gjate nates nuk ka as ndriim duke dyfishuar keshtu mundesine e aksidenteve. Ne fakt Shkodra ka qene pjese e aksidenteve per shkak te mbikalimeve …

Lexo me shume

KOKAJ: E PATOLERUESHME MOSPERMENDJA E DEMSHPERBLIMT TE NENSHKODRES

Kshilltari i republikanve Gaspr Kokaj gjat mbledhjes s kshillit bashkiak ka ngritur zrin pr dmshprblimin e banorve t NnShkodres. N fjaln e tij Kokaj ka krkuar q dmshprblimi I 14 mij familjeve t NnShkodres duhej t ishte shqetsimi I ktij kshilli dhe drejtuess s bashkis Shkoder. Sipas kshilltarit republikan sht e papranueshme pr kto banor ndrsa flitet pr lehtsime taksash …

Lexo me shume

20 FAMILJE NE PROTESTA PER BANESAT: NUK I LESHOJME

20 familje n lagjen 3 Heronjt n Shkoder i jan rikthyer protests pasi rrezikojn t prfundojn n qiell t hapur, pasi truallit ku kan ndrtuar shtpit i ka dal pronari. Banort deklarojn se protestat do ti vijojn duke mos lejuar q tu merren shtpit. T revoltuar ata thon se e gjith kjo sht nj padrejtesi q u bhet dhe prona …

Lexo me shume

PROVIMI NGA MASH, REAGON SINDIKATA

Sindikata e Pavarur e Arsimit Shqiptar ka monitoruar nga afer procesin e provimit te organizuar nga MASH per te gjithe mesuesit.Kryetari i kesaj sindikate u shpreh se do te jete prane mesuesve duke shpresuar qe ky provim te vleje per ecjen per para te arsimit dhe jo penalizime ndaj mesuesve. MASH nepermjet specialistit te saj Besnik Rama deklaroi se nuk …

Lexo me shume

MESUESIT DHE DREJTORET NE PROVIM

Mesuesit ne te gjithe Shqiperine jane vene perballe nje provimi qe Ministria e Arsimit ka vendosur per te identifikuar nevojat qe kane mesuesit ne procesin mesimor. Ne kete menyre edhe mesuesit e rrethit Shkoder i jane nenshtruar ketij provimi. Per te ndjekur mbarvajtjen e ketij provimi nga MASH po e ndiqte kete proces specialisti Besnik Rama i cili shpjegoi se …

Lexo me shume

PLANI VENDOR I BASHKISE LEZHE

Plani vendor i bashkise se Lezhes do te jete i perfunduar brenda muajit Qershor te ketij viti dhe menjehere do nise edhe detajimi i tyre per cdo njesi administrative. Mos pasja gati kete fillim viti ashtu sic ishte premtuar nga qeveria sipas kryebashkiakut te Lezhes Fran Frrokaj ka ardhur si pasoje e burokracive institucionale, por sipas tije tashme gjithcka eshte …

Lexo me shume