Friday , 23 October 2020

AKTUALITET

QARKU SHKODER, 200 KRERE GJEDHE TE PREKUR NGA DERMATOZA NODULARE

200 krere gjedhe jane prekur nga semundja e dermatozes nodulare ne Qarkun e Shkodres, ku nga keto 40 prej tyre kane ngordhur. Keshtu shprehet kryeveterineri i Drejtorise se Bujqesise ne Qarkun Shkoder, Selim Kraja, i cili beri te ditur edhe se jane vaksinuar 70% e krereve. Nderkohe, Kraja zbuloi zonat problematike ku kjo semundje eshte me e pranishme, si edhe …

Lexo me shume

FRPD-ja NUK NDALET NE PROTESTAT E SAJ!

Protestat e Forumit Rinor te Partise Demokratike do te jene intensive dhe gjithe-perfshirese ne muajt ne vijim. Kjo u be e ditur nga kryesia e FRPD-seku nenkryetaria e saj Benardeta Syku dhe kryetari i FRPD Dega Shkoder deklaruan ne studion e Pasdites Tuaj. Po ashtu te rinjte demokrate sqaruan edhe debatet e shumta qe ngjallen pankartata me emrin e Trump …

Lexo me shume

GURI: QEVERIA KA GABUAR RENDE ME LIGJIN PER IMPORTIN E MBETJEVE

Jemi te bindur se qeveria ka gabuar rende me ligjin per importin e mbetjeve ne vendin tone. Keshtu shprehet ambientalisti Sazan Guri, qe tregoi edhe rrezikun qe sjellin keto mbetje ne vendin tone. Por, nderkoher Guri zbuloi edhe nje vendim tjeter qe pritet te marre qeveria shqiptare per kalimin e mbetjeve radioaktive ne vendin tone. Ndersa, persa i perket miratimit …

Lexo me shume

Sunrise

Lexo me shume

HOT I RI, GRUDE DHE GUCIA PA ENERGJI ELEKTRIKE

Njesia administrative Rrethina vijon te kete probleme te vazhdueshme me energjne elektrike. Banoret e fshatit Hot i ri ankohen se nderprerjet e energjise kane shkaktuar deme ne pajisjet shtepiake ndersa i bejne thirrje OSHEE-se qe te nderhyje per ti dhene fund perfundimisht ketyre defekteve. Kryeplaku i fshatit Hot, Leke Vukaj tha se defektet ndodhin per shkak te tensionit, por i …

Lexo me shume

UNAZA PERENDIMORE E QYTETIT TE SHKODRES DREJT DEGRADIMIT

Unaza perendimore e qytetit te Shkodres po degradon dita-dites. Kjo pasi ne shume pjese te saj jane krijuar gropa, qe veshtiresojne levizjen e qytetareve. Por, lenia hapur e ketyre gropave krijon edhe rrezik per aksidente, pasi drejtuesit e automjeteve duhet te dalin ne korsine e kundert. Vete qytetaret e shfaqin nje problematike te tille, nderkohe qe kerkojne nderhyrje nga Bashkia …

Lexo me shume

RADOVANI: SHKODRA PO KTHEHET NE NJE LANDFILD MBETJESH

Shkodra po kthehet ne nje landfild mbetjesh per shkak te mos- pastrimit te territorit. Ka qene kjo deklarata e prefektit te qarkut Shkoder Paulin Radovani ne nje prononcim per shyp.Sipas Radovanit bashkia Shkoder duhet te shqetesohet per problemet e saj dhe jo te bashkise se Vaut Dejes. Po ashtu prefekti kerkoi qe bashkia te likuidoje borxhin qe ka ndaj landfildit …

Lexo me shume

NJESIA ADMINISTRATIVE ANA E MALIT MES MBETURINAVE

Problemi i mbeturinave nuk eshte i pranishem vetem ne qendrat e qytetit, pasi edhe shume zona te Shkodres perballen me nje problem te tille. Njesia Administrative Ana e Malit pastrohet shume rralle nga mbetjet e shumta qe hidhen ne kontinieret e mbetjeve, por edhe jashte tyre. Ashtu sic shihet ne pamje, mbetje te shumta ndodhen prane rruges nacionale nga Oblika …

Lexo me shume

KONFERENCA NDERKOMBETARE “SHQIPERI- HUNGARI, DJE, SOT DHE NESER”

“Shqiperi- Hungari, dje , sot dhe neser” ka qene tema e konferences nderkombetare qe u zhvillua ne qytetin e Shkodres. Rektori i Universitetit Adem Bekteshi e vuri theksin tek bashkepunimi ne fushen e arsimit mes dy vendeve.Kryebashkiakja Voltana Ademi po ashtu inkurajoi marredheniet mes dy vendeve teksa tha se ky bashkepunim do te zgjerohet ne disa fusha. Konsulli i nderit …

Lexo me shume

BORXHET E PASHLYERA, BLLOKOHET THESARI I BASHKISE LEZHE

Firmat kontraktore q kryejn Shrbime Publike n Lezh nuk jan paguar prej tre muajsh nga Bashkia, pasi Zyra Prmbarimit i ka bllokuar thesarin ksaj njesive vendore.Kjo situat ka ardhur nga borxht e mbartura prej vitesh nga Bashkia e Lezhs dhe Ish- Komuna e Shngjinit. Nn Kryetari i Bashkis Enver Hafizi thot se Bashkia e Lezhs nuk ka mundsi financiare pr …

Lexo me shume