Saturday , 24 October 2020

AKTUALITET

RADOVANI: SHKODRA PO KTHEHET NE NJE LANDFILD MBETJESH

Shkodra po kthehet ne nje landfild mbetjesh per shkak te mos- pastrimit te territorit. Ka qene kjo deklarata e prefektit te qarkut Shkoder Paulin Radovani ne nje prononcim per shyp.Sipas Radovanit bashkia Shkoder duhet te shqetesohet per problemet e saj dhe jo te bashkise se Vaut Dejes. Po ashtu prefekti kerkoi qe bashkia te likuidoje borxhin qe ka ndaj landfildit …

Lexo me shume

NJESIA ADMINISTRATIVE ANA E MALIT MES MBETURINAVE

Problemi i mbeturinave nuk eshte i pranishem vetem ne qendrat e qytetit, pasi edhe shume zona te Shkodres perballen me nje problem te tille. Njesia Administrative Ana e Malit pastrohet shume rralle nga mbetjet e shumta qe hidhen ne kontinieret e mbetjeve, por edhe jashte tyre. Ashtu sic shihet ne pamje, mbetje te shumta ndodhen prane rruges nacionale nga Oblika …

Lexo me shume

KONFERENCA NDERKOMBETARE “SHQIPERI- HUNGARI, DJE, SOT DHE NESER”

“Shqiperi- Hungari, dje , sot dhe neser” ka qene tema e konferences nderkombetare qe u zhvillua ne qytetin e Shkodres. Rektori i Universitetit Adem Bekteshi e vuri theksin tek bashkepunimi ne fushen e arsimit mes dy vendeve.Kryebashkiakja Voltana Ademi po ashtu inkurajoi marredheniet mes dy vendeve teksa tha se ky bashkepunim do te zgjerohet ne disa fusha. Konsulli i nderit …

Lexo me shume

BORXHET E PASHLYERA, BLLOKOHET THESARI I BASHKISE LEZHE

Firmat kontraktore q kryejn Shrbime Publike n Lezh nuk jan paguar prej tre muajsh nga Bashkia, pasi Zyra Prmbarimit i ka bllokuar thesarin ksaj njesive vendore.Kjo situat ka ardhur nga borxht e mbartura prej vitesh nga Bashkia e Lezhs dhe Ish- Komuna e Shngjinit. Nn Kryetari i Bashkis Enver Hafizi thot se Bashkia e Lezhs nuk ka mundsi financiare pr …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 60- VJETORI I REVOLUCIONIT HUNGAREZ

Eshte inaguruar i monumentit ne kujtim te Revolucionit Hungarez anti-komunist te vitit 1956. Ky monument i ngritur per te shenuar 60-vjetorin e revolucionit hungarez dhe luftes per liri te vitit 1956 u vendos ne nje nga lulishtet e qytetit te Shkodres. I pranishem ishte edhe ambasadori hungarez ne vendin tone, Antal Heizer, qe tha se ky obelisk do te sherbeje …

Lexo me shume

DEME TE SHUMTA BUJQESORE NE ZONEN E GORICES

Permbytjet qe perfshine zonen e NenShkodres kane krijuar deme te shumta. Edhe pse nuk ka reshje shiu prej disa ditesh, shume toka bujqesore ne zonen e Gorices te Njesise Administrative Ana e Malit ndodhen nen uje. Banoret e kesaj zone shprehen se uji ka demtuar serat me prodhimet te ndryshme bujqesore dhe se po jetojne ne kushte te veshtira ekonomike. …

Lexo me shume

SHKOLLAT E LEZHES PA NGROHJE

N pjesen m t madhe t shkollave t trritorit t Bashkis Lezh mungon ngrohja. N disa prej godinave arsimore nuk ka soba me dru, ndrsa kjo problematik sht prezente edhe n shkollat e ndrtuara vitet e fundit, pasi sistemi i kaldajave ka probleme dhe sht jasht funksioni. N kto kushte nxns dhe msuaes jan detyruar q t blejn me parat …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER CAKTON TREGUN E FRUTA PERIMEVE NE ZONEN E RUSIT

Ky eshte tregu ku Bashkia Shkoder kerkon te vendose tregtaret e fruta-perimeve ne zonen e Rusit, pas largimit te tyre nga trotuaret. Tregu ndodhet brenda merkates ne zonen e Rusit. Por, tregtaret nuk jane dakort me zhvendosjen e tyre ne kete treg. Ato hedhin akuza ndaj Bashkise Shkoder duke e akuzuar per korrupsion, ndersa kerkojne nje takse te ulet, pasi …

Lexo me shume

NURJA: BASHKITE KANE NEVOJE PER KONSULENCE

Keshilltari Fatlum Nurja njeheresh Ekspert i USAID tha se projekt-ligji per “Per Financat e Veteqeverisjes Vendore” synon qe te miratohet brenda ketij viti. Ndersa ndikimi do te jete ne buxhetin e vitit 2018.Qellimi i ketij projekt-ligji eshte kendveshtrimi i barabarte qe qeveria duhet te kete me njesite vendore Por sa kapacitet kane bashkite te perthithin keto ndryshime? Por sipas Nurjes …

Lexo me shume

DITA E TRETE, UJI NUK LARGOHET NGA ZONA E OBOTIT!

Zona e Obotit ne Njesine Administrative Ana e Malit vijon te jete e permbytur. Eshte dita e trete rradhazi qe kjo zone eshte nen pushtetin e ujit dhe kalimi eshte teper i veshtire, ku vetem mjetet e ushtrise mund te kalojne ne kete zone.Pavaresisht se niveli i ujit ka rene ne krahasim me nje dite me pare, perseri shume siperfaqe …

Lexo me shume