Friday , 18 September 2020

AKTUALITET

KURBIN, PERMBYTJET DEME TE SHUMTA NE BUJQESI

Prmbytjet n Kurbin kan sjell dme t shumta edhe n sektorin e Bujqsis.Dhjetra hektar tok bujqsore vijojn nt mbeten nn pushtetin e ujit, ndrsa dme t shumta ka edhe n produktet e vjelura t stines t cilet banoret i kishin n magazinat e kateve t para t cilat u prmbyten nga uj.Drejtori i Bujqsis n Lezh Ndoc Lleshi thot specialistet …

Lexo me shume

RRETHINA, PROBLEME ME ENERGJINE ELEKTRIKE

Prej 1 jave banoret e njesise administrative Rrethina kane probleme me furznizimin me energji elektrike. Sipas banoreve mungesat jane me orare te zgjatura ndersa luhatjet ne tension ne disa raste kane djegur pajisjet shtepiake Ankesat e tyre lidhen edhe me leximin e matesave, paguajne pa patur nje fature Shkeputjet ne ernergjine elektrike ndodhin kryesisht gjate nates. Ndersa zonat me problematike …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER NIS GRUMBULLIMIN E TE DHENAVE

Bashkia Shkoder kete jave ka nisur mbledhjen e te dhenave per nje census ne te gjithe territorin e saj. Kete lloj censusi Bashkia Shkoder ka nisur qe ta zbatoje nepermjet metodes se deklarimit te perfitimit te sherbimeve publike qe kjo e fundit ofron ne territorin e saj. Ne njesine administrative Berdice jane angazhuar 4 inspektore ndersa pritet qe te kete …

Lexo me shume

KARDINAL TROSHANI: LAJMI NGA PAPA FRANCESKU ME ERDHI PAPRITUR

Emerimi kardinal nga Papa Francesku me erdhi ne menyre te papritur dhe nuk e besova fillimisht. Natyrisht ky eshte nje vleresim jo vetem per mua, por per te gjithe shqiptaret. Keshtu shprehet per Tv Rozafa, kardinali i dyte shqiptar, Eminenca e tij Kardinal Ernest Troshani. Edhe per Moter Bore Niken, franceskane e Krishtit Mbret, eshte nje kenaqesi jo vetem per …

Lexo me shume

BANORET NE XHABIJE, BASHKIA TE NDALOJE PUNIMET

  Banoret e bllokut te pallateve ne Xhabije vijojne te kundershtojne ristrukturimin qe bashkia ka nisur per kete lagje. Punonjesit kane hequr shtyllat e ndricmit, ndersa per banoret kjo eshte e pa tolerueshme. Ata jane te vendosur qe te mos lejojne kete projekt I cili demton lulishtet mes pallateve per ti kthyer ne asfalt Projekti ka nje tabele e cila …

Lexo me shume

IKEN GAZMEND DEMBROZI, RIKTHEHET ALFRED CENAJ

Rajoni verior ka pesuar ndryshime rrenjesore ne te gjthe komisariatet e policise. Pas akuzave direkte te ish kryeministrit Sali Berisha drejt shefit te komisariatit te shkodres Gazmend Dembrozi ka reaguar ministria e brendshme.Drejtoria e policise ne Shkoder ka pesuar ndryshime te tjera. Kete te merkure eshte larguar nga detyra shefi I komisariatit te Shkodres Gazmend Dembrozi. Ne vend te tij …

Lexo me shume

KARDINALI TROSHANI MBERRIN NE SHQIPERI

Ka mbrritur n aeroportin ndrkombtar t Rinasit, kardinali Ernest Troshani, i cili sht pritur nga kryeministri Edi Rama si dhe prfaqsues t Kishs Katolike n vend.Troshani sht shqiptari i dyt q shpallet kardinal nga papa. Troshani: Bashkpunim me veprat tona pr t mirn dhe pr prhapjen e vllazris me njri-tjetrin. Zoti past mshir pr t gjith dhe shprblimi sht pr …

Lexo me shume

LAGJIA “MARK LULA” NE MES TE UJIT

Prej ditesh kjo eshte panorama qe ofrohet ne lagjen Mark Lula. Femijet shoqerohen nga prinderit per te kaluar gropat e tejmbushura me uje. Ata thone se rruga eshte e keqe, dhe lagen teksa shkojne ne shkolle Edhe per banoret ky eshte nje problem qe mbartet prej vitesh po pa ndryshuar asgje. Premtime boshe, por qe lagjia Mark Lula cdo vit …

Lexo me shume

KURBIN, DEME TE MEDHA NGA PERMBYTJET

Gjat dites s marte situata nga prmbytjet n zonen e Kurbinit ka nisur t prmirsohet, por duke ln pas dme t mdha. N shum prej banesave dhe bizneseve uji sht trhequr. Zonat m t prekura nga prmbytja jan Shullazi, Miloti si dhe lagjet pran stadiumit n qytetin e Lait dhe zona e Sanxhakut. Banoret kan nisur t rikthehen n banesat …

Lexo me shume

NJE I VDEKUR DHE DHJETRA BANESA TE PERMBYTURA NE KURBIN

Nj i vdekur dhjetra banesa dhe biznese nn uj si dhe qindra hektar tok t prmbytura. Ky sht bilanci i shkaktuar nga reshjet e dendura t shiut q prfshin q prej pasdites s djeshme rrethin e Kurbinit. Situata m problematike paraqitet n qytetin e Lait si dhe n Njesin Administrative t Milotit. Dalja nga shtrati i kanalit t ujrave t …

Lexo me shume