Friday , 18 September 2020

AKTUALITET

Dom ARTUR JAKU: KY ESHTE VITI I SHQIPTAREVE

Ky eshte viti i shqiptareve, pas Shenjterimit te Nene Terezes dhe lumnimit te 40 martireve, tashme Papa Franesku na surprizon serish thote Famullitari i shkodres i cili nuk e fsheh lumturine per emerimin e Kardinalit Ernest Troshani.Dom Arturi ben me dije se kete te Diele ne vigjilje te festes se Zojes, mesha do te mbahet nga kardinal Ernest Troshani ne …

Lexo me shume

TRAFIKU I RENDUAR, BLLOKOHET EDHE PERFAQESUESJA E SPANJES

Perfundimi i ndeshjes mes Shqipris dhe Spanjs, ka “paralizuar” trafikun ne qytetin e Shkodres. Pas humbjes me spanjollet, tifozet nga qytetet e tjera t Shqiprs, Kosova por edhe Maqedonia kane nisur te largohen menjehere nga qyteti i Shkodres, kjo ka shkaktuar jo pak vonesa n lvizjen e automjeteve, ndrsa policia pr lehtsimin e qarkullimit ka bllokuar plotsisht hyrjen n Shkoder …

Lexo me shume

SHKODER, RRUGA NE “FSHATI I RI” SI NE MESJETE!

Rruga ne Fshatin e Ri te Njesise Administrative Postrribe ne Shkoder eshte lene ne harrese te plote. Ashtu sic shihet edhe ne pamje, reshjet e shiut kane veshtiresuar me teper kalimin ne kete rruge, e cila ndodhet mes gropave dhe baltes. Vete banoret e zones shprehen se te kalosh ne kete rruge ne kembe eshte teper e veshtire dhe duhet …

Lexo me shume

Dom ERNEST TROSHANI SHPALLET NGA PAPA FRANESKU KARDINAL

N lutjen e t diels n Vatikan, Papa Franesku ka shpallur kardinalt e rinj ndr t cilt edhe Dom Ernest Troshanin pr dshmin e jets s tij t Krishter.Dom Ernest Troshani sht i vetmi prift n t gjith listn q shpallet Kardinal pr ta nderuar. M 21 shtator 2014 ai dshmoi para Paps Francesku vuajtjet e tij dhe t Kishs. …

Lexo me shume

PERCILLET PER NE BANESEN E FUNDIT GILMAN BAKALLI

Shkodra ka percjelle me dhimbje per ne banesen e fundit intelektualin, ish- deputetin e partise demokratike Gilman Bakalli.Qindra miq, kolege dhe qytetare te ndjerit kane percjelle ngushllimet e tyre ne homazhet qe u bene ne hollin e bashkise Shkoder.   Te paket kane qene figurat politike, megjithate kolege dhe studente te EUT ishin perkrah familjareve per te ndare dhimbjen e …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA ISH- DEPUTETI I PD- se GILMAN BAKALLI

sht ndar papritur nga jeta ish-deputeti i Partis Demokratike Gilman Bakalli. shkak sht br nj leucemi akute. Megjith ndrhyrjen e mjekve nuk sht br i mundur shptimi i tij. Ai u nda nga jeta rreth ors 18.30 n moshn 49-vjeare. Bakalli ishte diplomuar n gjermanistik n universitetin Luigj Gurakuqi t Shkodrs. Ai mbajti mandatin e deputetit nga viti 2005 deri …

Lexo me shume

SHQIPERI- SPANJE, POLICIA: JA RRUGET E BLLOKUARA

Nj dit prpara ndeshjes Shqipri-Spanj, e vlefshme pr eliminatoret e Botrorit Rusi 2018, q do t luhet n stadiumin Loro Borii t Shkodrs, policia ka publikuar dhe planin e masave q do t merren pr mbarvajtjen e ksaj ndeshjeje. Policia bn m dije se n kt kuadr do t ket ndalim qarkullimi dhe bllokim t disa rrugve n qytetin e …

Lexo me shume

TAMARA DHE VERMOSHI ME LINJE TE RE TE ENERGJISE ELEKTRIKE

Zonat e Tamares dhe Vermoshit vuajne akoma problemin e furnizimit me energji elektrike. Por, brenda vitit 2017 problemi me energjine elektrike ne keto zona do te jete i zgjidhur. Nje gje e tille u premtua nga administratori i OSHEE-se, Adrian ela. ela tha se jane rreth 75 km linje te 20 kv qe do te shtrihen ne zonen e Tamares …

Lexo me shume

GJYLI: NE RIKTHIMIN E RESHJEVE KUJDES ME UJIN E PIJSHEM

Reshjet e rena gjate diteve te fundit kane sjelle friken e permbytjeve. Shefi i higjenes ne drejtorine e shendetit publik Burim Gjyli thote se mos perfundimi i By Passit eshte nje rrezik me teper, ndersa sipas tij pergjegjesia duhet te jete e shtuar ne cilesine e ujit te pijshem. Kapaciteti i mbajtjes hapur te ujit te pijshem duhet te jete …

Lexo me shume

MALESI E MADHE, BORI MUNGON UJI I PIJSHEM

Ne fshatin Boric i vogel te njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe prej vitesh mungon uji i pijshem . Banoret shprehen se mbushin uje nga puset, po jetesa ne kete menyre eshte tejet e veshtire. Pushteti lokal nuk pergjegjiet asnje ankese te tyre Kryeministri Edi Rama ka marre pjese ne inaugurimin e kanaleve vaditese ne keto zona, …

Lexo me shume