Friday , 15 December 2017

AKTUALITET

DEMET NGA RESHJET NE QARKUN LEZHE

Moti i keq i diteve të fundit ka shkaktuar dëme edhe në Qarkun e Lezhës, por jo në përmasa të mëdha.Ky fakt bëhet i ditur nga Përgjegjësi i Emergjencave Civile në Prefekturen e Lezhës, Ndrek Mhillaj, i cila thote se problemet më të shumta kanë qenë në zonen e Mirdites dhe Kurbinit.Sipas Mhillajt nga reshjet e shiut janë përmbytur disa …

Lexo me shume

HAPEN PORTAT E HIDROCENTRALIT TE SHKOPETIT

Rritja e nivelit të liqeneve të Ulzes dhe Shkopetet, kanë detyruar korporaten energjitike të hapë portat e hidrocentralit të Shkopetit. Që prej pasditen të së dieles nga ky hec kanë nisur shkarkimet të cilat sipas të dhënave sëbashku me prodhimin e energjisë janë në masen 700 meter kub në sekond.Këto shkarkime konsiderohen normale dhe brenda paramentrave.Prurjet e lumit Mat janë …

Lexo me shume

NIKOLLA: TE HENEN RINIS PROÇESI MESIMOR NE TE GJITHE VENDIN PERVEÇ 27 SHKOLLAVE

Pas ndërprerjes dy ditore për shkak të motit të keq, mësimi do të nisë nesër në pjesën më të madhe të shkollave të vendit. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla u shpreh sot se mësimi do rinisë të hënën, pasi parashikimet e motit dhe situata e përmbytjeve flet për një përmirësim të ndjeshëm. Nikolla tha se 27 shkolla në zonat e prekura …

Lexo me shume

SHKODER, PAS SHIRAVE PROBLEME NGA BORA NE ZONAT MALORE

Reshjet e dëborës po shkaktojnë vështirësi në zonat malore të qarkut të Shkodrës. Aksi Qafë Thore-Theth është i pakalueshëm pasi trashesia e bores arrin në 50 cm dhe  ka rreshqitje gurësh e dherash dhe dalje të përrenjve në rrugë. Aksi rrugor Shkoder– Breg Lumi , në vendin e quajtur Mali Shoshit ka 30 cm debore, i kalueshëm me veshtirësi me …

Lexo me shume

RESHJET, SITUATA NE KASKADEN E DRINIT NEN KONTROLL

Situata në Kaskadën e Drinit paraqitet nën kontroll. Sipas Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare, është konstatuar një rënie e sasisë së prurjeve në basenin e hidrocentralit të Fierzës. Aktualisht kuota e nivelit në këtë hidrocentral ka arritur në 274.66 m ndërsa prurjet janë në masën e 600 m3/s. Ndërsa në hidrocentralin e Komanit prurjet janë 250 m3/s ndërsa kuota është në 172.27. …

Lexo me shume

AKSI QAFE THORE-THETH, BASHKIA SHKODER DO PUNOJE VETEM PER PJESEN E SAJ

Aksi Qafe Thore – Theth i përket dy bashkive, të Shkodrës dhe asaj të Malësisë së Madhe. Prandaj, këtë herë do të përgjigjemi vetëm për pjesën tonë dhe nuk do të punojmë për bashkitë e tjera për zhbllokimin e asaj rruge. Kështu u shpreh kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, teksa u pyet për rrugën e bllokuar në zonën e Thethit …

Lexo me shume

SHENGJIN, 78-VJEÇARI JETON NE VARFERI EKSTREME

Jeta nuk ka qenë e lehtë për 78 vjeçarin nga Shëngjini, Gjergj Marku i cili duhet të përballet çdo ditë me varfërinë e tejskajshme në të cilën jeton. I vetmuar dhe i sëmurë në një dhomë që vetem emrin ka të tillë, pasi nuk ka asnjë kusht baze mbijetese është situata në të cilen ndodhet i moshuari. Prej vitesh ai nuk …

Lexo me shume

PËRMBYTJET NË SHQIPËRI, MEDIAT E HUAJA RAPORTOJNË SITUATËN E RËNDUAR

Situata problematike në vend, e shkaktuar nga reshjet e dendura është reflektuar edhe në shtypin e huaj. Agjensi prestigjioze mediatike i kanë kushtuar disa shkrime gjendjes së krijuar nga përmbytjet në Shqipëri, ndërkohë që vëmendje të veçantë në media ka marrë edhe shembja e urës së Drojes në Mamurras, si pasojë e nivelit të lartë të ujit. Situata e përmbytjeve …

Lexo me shume

MOTI I KEQ, MINISTRIA E ARSIMIT NE QARKUN LEZHE

Shirat e rrëmbyeshem rikthyen gërryerjet e unazes së qytetit të Rrëshenit në Mirditë. Lumi Zmeja solli vershimin e ujit drejt bazenit të rruges e duke vijuar gërryerjet e nisura prej 1 viti. Situaten e ndoqi nga afer edhe Ministria e Arsimit Lindita Nikolla, njeherazi edhe deputete e zones. E shoqëruar nga Prefekti Gjergj Prendi, Nikolla monitoroj gjendjen e rruges si …

Lexo me shume

PERVEÇ RESHJEVE TE SHIUT, VERIU PERFSHIHET EDHE NGA DEBORA

Ndërsa jugu i vendit është i ‘mbërthyer’ nga reshjet e shiut të cilat kanë shkaktuar përmbytje, në veri të Shqipërisë kanë nisur reshjet e dëborës. Trashësia e dëborës arrin 3-15 cm dhe temperaturat janë 1 gradë celcius. Keshtu, ne aksin Qafë-Thore-Theth ka 30 cm bore dhe rreshqitje gurësh e dherash, si edhe dalje të përrenjve në rrugë. Ne aksin Shkodër-Shalë, …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin