Breaking News

AKTUALITET

3 MAJ, DITA E SHTYPIT TE LIRE, HOTI: GAZETARIA PO PERBALLET ME DISA SFIDA

Gazetaria po përballet me disa sfida përveç lirisë së shtypit dhe ky profesion është në udhëkryq të rrezikshëm. Kështu shprehet pedagogu i gazetarisë në universitetin e Shkodrës, Ardi Hoti, në ditën e Shtypit të Lirë. Sipas tij, sot nuk ka rëndësi vërtetësia e lajmit, por shpejtësia me të cilën jepet ky lajm. Ai shton se në mediat tradicionale gazetarët janë …

Lexo me shume

TEK KRYQI, VENDI KU NDODHI AKSIDENTI ME 3 VIKTIMA

Jo larg vendit të aksidentit tragjik me tre të rinj të vdekur, ndodhet kryqi.Kështu njihet edhe zona në këtë territor të Adriatikut të Kurbinit.Tre jetë të tjera janë shuar në aksidente të mëprashme, ndwrsa ekspertiza për shkakun e aksidentit të së martes, ende nuk ka dalë.Por besohet se tre të rinjtë Simon Kaza, Juli Margjini dhe Bert Marku udhëtonin me …

Lexo me shume

NDOCAJ: KUKSIANET PROTESTUAN PER BUKEN E GOJES

Eduard Ndocaj, kryetari i Partisë Bashkimi Shqiptar Demokristian i ftuar në emisionin “Autoktonus”, akuzoi qeverinë Rama që sipas tij ka falimentuar. Ai u shpreh edhe në lidhje me taksën në rrugën e kombit, ndërsa shtoi se një ministër i brendshëm kapet duke trafikuar drogë dhe nuk shkon në burg, ndërsa Kuksianët që protestoin për bukën e gojës arrestohen. Ndocaj foli …

Lexo me shume

POLICIA BASHKIAKE DHE E SHTETIT NE MBESHTETJE TE TAKSIVE

Drejtuesit e policisë së qarkullimit në shkodër dhe të policisë bashkiake kanë garantuar taksitë e lincensuar se nuk do ketë më informalitet në Shkodër. Nga ana tjetër drejtuesit e taksive kanë kërkuar mbështetje nga ana tyre dhe se kanë akuzuar si policinë e shtetit ashtu edhe atë bashkiake se nuk po i kryejn deryrat. Drejtuesit e dy policive kanë kërkuar …

Lexo me shume

ADEMI INSPEKTON PUNIMET NE RRUGEN E VARREZAVE NE BELTOJE

Kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi ka inspektuar këtë të mërkure punimet në rrugën e varrezave në zonën e Beltojës të Njësisë Administrative Berdicë. E shoqëruar nga banorë të zonës, kryepleq të fshatrave dhe administratori Aleksandër Pashuku, Ademi ka parë nga afër ecurinë e punimeve. Ajo ka bashkëbiseduar me drejtuesit e kompanisë që kryen punimet dhe me banorët e zones, …

Lexo me shume

TAKSISTET E LIÇENSUAR SERISH NE PROTESTE

Taksistet e licencuar te Shkodres kane dal serish ne proteste kunder informalitetit. Ata shprehen se po goditen nga taksite e pa licencuar dhe se po demtohen nga te pa licencuarit. Ndersa ata kabe kerkuar nderhyrjen e organeve shtetore. Taksistet sqarojne se kane kerkuar disa here nga organet shtetore si bashkia dhe tatim taksat qe te nderhyjne per te stabilizuar gjendjen …

Lexo me shume

INVESTIMET NE RRUGET E SHKODRES

Në mungesë të kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi, n/kryetarja e këtij institucioni, Emilia Koliqi, gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak Shkodër, foli për investimet në rrugët e Shkodrës. Ajo tha se po planifikohet gjetja e fondeve për ndërhyrje aty ku nuk ka qenë e mundur përgjatë vitit 2017. Gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak Shkodër, të zhvilluar pasditën e së hënës, u miratuan …

Lexo me shume

PROTESTA PER RRUGEN E DUKAGJINIT, REAGON BASHKIA SHKODER

Pas protestës së drejtuesve të automjeteve në rrugën e Dukagjinit ka ardhur edhe reagimi i Bashkisë Shkodër. Nëpërmjet një deklarate për mediat, drejtori i shërbimeve në Bashkinë Shkodër, Alfred Luleta tha se pas zhbllokimit është planifikuar ndërhyrja për mirëmbajtje në aksin Qafë Thore- Theth- Ndërlysaj gjatë gjithë vitit. Ndërsa, Vildan Broja, përgjegjës i sektorit të transportit në Bashkinë Shkodër, theksoi …

Lexo me shume

DREJTUESIT E MJETEVE NGA DUKAGJINI, PROTESTE PARA BASHKISE

Drejtuesit e mjetëve të zonës së Dukagjinit kanë zhvilluar këtë të hënë një protestë përpara Bashkisë Shkodër. Ata kërkojnë rikonstruksionin e rrugës për në drejtim të zonës së Dukagjinit. Sipas tyre, kjo rrugë është bërë e pakalueshme, duke vështirësuar edhe kalimin në këtë zonë. Ato thonë se prej 20 vitesh për rrugën e Dukagjinit nuk kujdeset askush, ndërkohë problem është …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E PUSHUESVE NE PLAZHIN E VELIPOJES

Prej disa ditësh, plazhi i Velipojës ka nisur të frekuentohet nga pushues edhe pse sezoni turistik nuk ka nisur akoma. Edhe këtë të hënë ka pasur një numër të konsiderueshëm pushuesish, kryesisht nga Kosova. Për Tv Rozafa, ata shprehen se kushtet e plazhit janë përmirësuar, ndërkohë taksa në rrugën e kombit është e shtrenjtë për kosovarët. Gjithashtu, ato shpresin si …

Lexo me shume