Wednesday , 17 January 2018

AKTUALITET

ISH- TE PERNDJEKURIT, KUNDER EMERIMIT TE GRAMOZ RUÇIT NE KRYE TE KUVENDIT

Kryetari I Unionit Mbarëkombëtarë të të përndjekurve politik Shqipyar Besim Ndre Gjoni u shpreh se sot po ri instalohen Stalinistët në pushtet, ai kërkoi nga Partia Demokratike dhe nga opozita të mos lejoi që séance e zgjedhjes së Gramoz Ruçit në krye të kuvendit Shqiptar të zhvillohet. Ndregjoni akuzon se e gjitha kjo erdhi si pasojë e marrveshjes mes drejtuesit …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 71 VJETORI I KRYENGRITJES SE POSTRRIBES

Është përkujtuar 71 vjetori I “Kryengritjes anti-komuniste të Postrribës”. Fillimisht u vendosen kurora me lule tek memoriali I dëshmorëve të lëvizjes së Postrribës nga drejtues të pushtetit vendor si dhe nga përfaqësues të Partisë Demokratike, shoqatave të të përndjekurve dhe familjarëve të drejtuesve të kësaj lëvizje. Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi pasi përshëndeti të pranishmit lexoi edhe mesazhin e Kryetarit të …

Lexo me shume

ZJARRET, KOSTO PER SHERBIMIN ZJARRFIKES NE LEZHE

Situata e zjarreve gjatë kësaj vere nuk ka kaluar pa kosto për shërbimin zjarrfikes në Lezhë, kjo për faktin se dhe mjetet janë mjaft të vjetra dhe të amortizuara. Gjatë periudhes së zjarreve dy makinat zjarrfikese që dispunon ky repart kanë pësuar defekte të shumta, por që janë riparuar në një kohe të shpejte. Ky fakt bëhet i ditur nga …

Lexo me shume

VITI I RI SHKOLLOR NE SHKODER ME NDRYSHIME DREJTORASH

Sektori I arsimit duket se do përballet një valë ndyshimes sidomos në Shkodër. Nga sa mësohet nga burime pranë Drejtorisë Rajonale të Arsimit, ndryshimet do ketë në drejtuesit e shkollave. Ende nuk dihet se cili është motivimi I ndryshimit të këtyre drejtuesve të cilët sa herë ndryshohen qeveritë ndryshohen në varësi edhe të preferencave politike. Por një gjë është e …

Lexo me shume

SHKODRA PA UJË TE PIJSHEM, OSHEE MOHON DEFEKTIN

Pasditen e se enjtes qyteti i Shkodres ka qene pa uje te pijshem. Sipas burimeve nga ndermarrja e ujesjelles-kanalizimeve kjo ka ardhur si shkak i nje defekti te operatorit te energjise elektrike. Por oshee e kundershton kete, teksa thote se  nuk ka qene aspak defekt i  saj, por i nje firme qe punon per ndermarrjen e ujejellesit, e cila per …

Lexo me shume

PERAJ: NE ARSIM PUNOHET ME 2 STANDARTE

Vetem 3 dite perpara fillimit te vitit te ri shkollor, sindikata e arsimit rajoni Shkoder ka hedhur akuza drejt sistemit arsimor dhe drejtorise se arsimit ne Shkoder. Arjan Peraj thote se ka patur disa ankesa nga mesuesit, se po punohet me dy standarte dhe me diferencime të dukshme në lidhje me ngarkesen mësimore dhe me numrin e nxenesve sidomos me …

Lexo me shume

VRASJA E GJYQTARES, HOMAZHE NE GJYKATEN E SHKODRES

Koleget e Gjyqtares se vrare disa dite me pare Fildes Hafizi, kane zhvilluar kete te enjte homazhe ne nder te kujtimit te saj. Homazhet u zhvilluan  ne gjykaten e rrethit gjyqesor Shkoder. Ne tavolinen e salles se gjyqit, aty ku Fildesi gjykoi disa ceshtje per 5 muaj me rradhe, ishte vendosur nje kurore me lule ku shkruhej “Pergjithmone ne zemrat …

Lexo me shume

MBLIDHET KABINETI I QEVERISE “RAMA 2” NE VELIPOJE

Kryeministri Edi Rama po zhvillon në Velipojë mbledhjen e dytë informale me ministrat e rinj të kabinetit qeveritar. Ministrat kane mberritur rreth ores 11:00 ne rezidencen ku eshte parashikuar mbledhja e cila do te zgjase per 2 dite me rradhe. Formati i mbledhjes pritet të jetë ai i mbledhjes së parë që u zhvillua në Llogara. Mbledhjes i janë bashkuar …

Lexo me shume

IKMT MBERRIN NE ZONEN TURISTIKE TE VELIPOJES

Pervec kabinetit qeveritar, ne Velipoje ka mberritur edhe inspektoriati kombetar i mbrojtjes se territorit. Pak me tutje nga resorti ku Rama po zhvillon mbledhjen e dyte informale, IKMT ka nisur prishjen e disa ndertimeve pa leje. Kёshtu sot ka filluar prishja e pesё ndёrtimeve pa leje nё zonёn turistike tё Velipojёs,. Objektet sipas IKMT, janё nga 1 deri nё tre …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKJA PERSHENDET MBLEDHJEN E QEVERISE “RAMA 2”

Ndryshe nga cdo takim ne metropolin verior ku mes kryeministrit dhe kryebashkiakes ka vetem debate ne distance, kete here Voltana Ademi ka vendosur te ndryshohe qendrim me kryeministrin Edi Rama. Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, ka përshëndetur mbledhjen informale të qeverisë në Velipojë. Përmes një postimi në facebook Ademi i sjell në vëmendje Ramës disa nga projektet për Shkodrën. …

Lexo me shume