Thursday , 20 February 2020

AKTUALITET

RAMA “FLET” PËRSËRI PËR RRUGËN E THETHIT

Prej pak javësh kanë nisur punimet në rrugën e Thethit. Një rrugë që kishte një nevojë tepër të madhe për ndërhyrje. Së fundmi për këtë rrugë ka komentuar edhe kryeministri Edi Rama. Me anë të një postimi në “facebook”, Rama shkruan:“JA EDHE KANTIERI I SAPONGRITUR i rrugës turistike të Thethit, ku pas 30 vjetësh premtime e zhgënjime ka nisur puna, …

Lexo me shume

KORSITË E BIÇIKLETAVE TË ZAPTUARA

Korsitë e biçikletave ekzistojnë në Shkodër, por nuk respektohen. Një gjë e tillë pranohet edhe nga vetë kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi. Ajo thotë se kemi gati një plani mobiliteti dhe presim miratimin në këshillin bashkiak.Jemi të hapur për çdo diskutim rreth këtij plani theksoi Ademi.Në fakt, korsitë e biçikletave “zaptohen” çdo ditë nga drejtues të automjeteve dhe policia …

Lexo me shume

“DITA E BIÇIKLETAVE NË SHKODËR”

Këtë të shtunë, Bashkia Shkodër ka organizuar aktivitetin “Dita e biçikletave në Shkodër 2019”. Një aktivitet që organizohet nga Bashkia Shkodër në bashkëpunim me organizata të ndryshme. Në fjalën e saj para të pranishëmve, kryebashkiakja Voltana Ademi e pranoi se ka probleme në rrugët e Shkodrës përsa i përket qarkullimit me biçikleta. Ajo kërkoi që policia bashkiake dhe ajo e …

Lexo me shume

MIRATOHET STRUKTURA E RE E BASHKISE LEZHE

30 % e punonjesve të Bashkisë Lezhë do të largohen nga puna, duke nisur nga maji janar i vitit që vjen. Struktura e re e përgatitur nga drejtuesit e Bashkisë dhe që u miratua nga Këshilli Bashkiak parashikon reduktim të ndjeshem të numrit të punonjesve të kësaj njesie vendore. Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu thotë se administrata aktuale është jo …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KËSHILLIT TË RI BASHKIAK, REAGON PD SHKODËR

Pas mbledhjes së parë të këshillit të ri bashkiak Shkodër ka reaguar edhe Partia Demokratike dega Shkodër. Me anë të një reagimi në “facebook” thuhet:“Këshilli ilegjitim i dalë nga zgjedhjet moniste të 30 Qershorit u mblodh sot për të zhvilluar shfaqjen e rradhës teatrale,me gjasë mbledhjen e tij. Këshilli i 6% nuk mund të jetë kurrësesi përfaqësues i interesave të …

Lexo me shume

KËSHILLI I RI BASHKIAK SHKODËR PRANON ADEMIN SI KRYEBASHKIAKE

Tashmë edhe vetë këshilli i ri bashkiak Shkodër e pranon Voltana Ademin si kryetare e Bashkisë Shkodër në detyrë, deri në zgjedhjen e kryetarit të ri. Një gjë e tillë u pranua edhe nga kryetarja e Këshillit Bashkiak Shkodër, Brisela Kadia, teksa pasditën e së enjtes u zhvillua mbledhja e parë e këshillit të ri.Por, cila do të jetë marrëdhënia …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSION I BLLOKUT TË BANIMIT NË RRUGËN “HAMIT GJYLBEGU”

Blloku i banimit në rrugën “Hamit Gjylbegu” është kantieri më i ri që ka hapur Bashkia e Shkodrës në qytet. Një zonë ku nuk ishte ndërhyrë prej rreth 30 vitesh, shumë shpejt do të ndryshojë pamje falë investimit 10.6 milion lekë të reja nga të ardhurat e vetë Bashkisë Shkodër. Projekti që do të realizohet parashikon disa ndërhyrje të rëndësishme.Me …

Lexo me shume

SHQETËSIMI I MASSAFRËS: VENDI PO PLAKET

Ne duhet të kemi më shumë vemendje tek të rinjtë. Kohët e fundit të rinjtë po largohen dhe vendi po plaket dhe janë disa faktorë. Kështu u shpreh arqipeshkvi i dioqezës Shkodër – Pult, Imzot Angelo Massafra, që sipas tij edhe papunësia mbetet një ndër shqetësimet kryesore.Deklaratat e Massafrës erdhën gjatë një aktiviteti të zhvilluar në Shkodër, me në fokus …

Lexo me shume

“NUK KA MË VONESA NË NDIHMËN EKONOMIKE”

Marrja me vonesë e ndihmës ekonomike ka bërë që të ketë ndryshime edhe në skemën e re. Sipas ligjit të ri, ndihma ekonomike nuk do të kalojë më në këshillin bashkiak. Drejtorja e shërbimit social në Qarkun Shkodër, Valbona Tula, tha se nga data 1 deri me datë 10 bëhet aplikimi në njësitë administrative, nga 10 deri me 15 administratorët …

Lexo me shume

10 – 12 SHKOLLA ME PROBLEME TË NDRYSHME NË SHKODËR

Që nga data 2 shtator dhe deri sot janë kryer rreth 60 inspektime në shkollat e Shkodrës, ku janë konstatuar se shkollat publike janë më problematiket. Një gjë e tillë pohohet nga drejtorja e Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor Shkodër, Arsida Tyli, që thekson disa problematika kryesore.Afërsisht janë 10 – 12 shkolla që kanë problematika të ndryshme.Problematika këto që pritet të marrin …

Lexo me shume