Saturday , 16 November 2019

AKTUALITET

LEZHE, VJEN PERPLASJA E PARE. KESHILLI BASHKIAK NUK I MIRATON PAGAT BASHKISE

Miratimi i struktures tranzitore dhe nivelit te pages per punonjesit e bashkise se Lezhes ka sjelle perplasjen e pare mes te majteve dhe te djathteve. Me shumicen e kartoneve te majtet kane hedhur poshte prozozimet e bashkise per nivelin e pagave dhe strukturen e kesaj njesie vendore duke miratuar propozimet e vete keshillit. Ky vendim eshte cilesuar i nxitur nga …

Lexo me shume

MINATORET: TE KTHEHEN TE GJITHE PUNONJESIT NE PUNE PRANE BER- ALB

Ashtu si dhe pritej konensionari I nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit n zonen e Puks tentoj mengjesin e sotm t fillonte punen me nj fuqi t reduktuara punonjsisht. BerAlb nga 250 punonjs q kishte n kohen e ndrprerjes s aktiviteti thirri nj dit m par rreth 60 prej tyre, pr t deklaruara kshtu rifillimin e aktivitetit. Por n vend t …

Lexo me shume

SHKODER, NGA 600 DEPISTIME 5 REZULTOJNE POZITIVE

Ne kuader te muajit Tetor, kunder kancerit te gjirit e njekohesisht 21 teteoti i njohur si dita kombetare e sensibilizimit Drejtoria rajonale e shendetit ne bashkopunim me spitalin rajonal Shkoder organizuan nje fushate sensibilizuese. Specialistia prane DRSH Ilva Gojani ftoj te gjitha femrat qe te kryejne depistimin pasi mamografia eshte falas. Nga 600 depistime te kryera 5 kane rezoltuar pozitive, …

Lexo me shume

AMBASADORI HUNGAREZ HEIZER:BASHKPUNIMI EKONOMIK I DOBET

Kur jam rikthyer ne vitin 2014 kam verejtur se marrdheniet politike jane permiresuar por ato te biznesit jo. Ndaj kam zgjedhur kete takim me bizneset e qarkut Shkoder per te sqaruar dhe ftuar ne nje bashkpunim hungarezo-shqiptare. Ne kete menyre eshte shprehur Ambasadori Hungarez ne vendin tone Antal Heizer I cili evidentoj mungesen e informacionit ndaj bizneseve ne Shkoder. Kryetari …

Lexo me shume

PRINDERIT: TE KTHEHET NE PUNE MESUESJA NEVILA DURAJ

Prindrit e nxnsve t shkolls 9- vjecare n Bushat Gjon Doci kan organizuar nj protest prpara shkolls fillore duke krkuar kthimin e msuess s pezulluar Nevila Duraj. Vet nna e nxnsit Shpresa Uka thot se ka krkuar q djalit ti trhiqej vemendja dhe pse jo t goditej kur prish ort e msimit, ndrsa jep vlersimet maksimale pr punn e msueses …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 59-VJETORI I REVOLUCIONIT HUNGAREZ

Me rastin e 59 vjetorit te rezolucionit Hungarez i vitit 1956 ne shenje mirenjohje jane vendosur tufa me lule prane pllakes perkujtimore.Ambasadori Hungarez n fjaln e tij shprehu konsideratn e popullit t Shkodrs n qndresen kundr dikaturs komuniste Kryebashkiakia Voltana Ademi tha se pervec pllaks do te kerkojme qe te jepetme shume informacion per revolucionin. Me 23 tetor t vitit …

Lexo me shume

BASHA: NENE TEREZA SHEMBULL PER NE PER TU BASHKUAR!

Kreu i opozites Lulzim Basha ishte ne Lezhe per te marre pjese ne aktivitetin e organizuar nga Bashkia e ketij qyteti me rastin e 12-vjetorit te lumturimit te humanistes Shqiptare Nene Tereza. Leksion i madh per njerezimin dhe politiken ne vecanti e ka quajtur kreyebashkiaku i lezhes Fran Frrokaj misionin e shenjtores nene tereza. Nje moment reflektimi per nje situate …

Lexo me shume

AVOKATI I POPULLIT: RASTI “MJACAJ” KA PARREGULLESI

Rasti i Sokol Mjaces eshte kthyer serish ne qender te vemendjes teksa Komisioneri prane avokatit te popullit Arben Shkembi tha se ka patur parregullesi te medha ne kapjen e tij. Shkembi beri me dije se me pare ishte kapur nje person i dyte i cili edhe eshte dhunuar dhe me pas konstatuar se nuk ishte ai autori. Duke treguar paaftesine …

Lexo me shume

REAGON FAMILJA KUJXHIA: PRONA SIPAS LIGJIT, SKA NDERHYRJE POLITIKE

Pas protests s familjeve n Shkodr, ka reaguar familja Kujxhija e cila rezulton pronare e toks. Me an t nj njoftimi pr mediat, familja sqaron se toka i prket katr bashkpronarve t familjes Kujxhia e njohur me vendimin e Komisionit t Kthimit t Pronave t vitit 1995. Ne deklaraten per shtyp theksohet se Kjo prone eshte zaptuar ne menyre te …

Lexo me shume

RADOVANI: HIDROVORI I ASIT KONSUM TE LARTE ENERGJIE

Situata ne hidrocentrale dhe gjendja aktuale e liqenit eshte me pozitive se cdo vit tjeter duke qene ne kapacitete normale pa rrezikshmeri permbytjesh. Kjo u konfirmua edhe nga prefekti Radovani i cili tha se gjithcka eshte ne varesi te reshjeve.Prefekti shprehu serish shqetesimin per hidrovorin e asit teksa tha se ministria e bujqesise duhet te shohe mundesisne e shkrirjes se …

Lexo me shume