Friday , 18 September 2020

AKTUALITET

OSHEE, 10 MLN EURO INVESTIME NE RAJONIN E SHKODRES

Investimet ne Rajonin e Shkodres kapin shifren e 10 mln eurove. Keshtu u shpreh nga qyteti i Shkodres, administrator i OSHEE-se, Adrian Cela, teksa ishte i pranishem kete te Marte per te inspektuar qendren e re te Kujdesit ndaj Klientit Shkoder. Cela permendi disa investime qe jane ne proces ne zonat rurale, por u ndal per te folur edhe per …

Lexo me shume

KESHILLTARET E PD- se KERKOJNE ZEVENDESIMIN E SPATHARIT DHE POPAJT

Debatet kane qene te pashmangshme edhe ne mbledhjen e keshillit bashkiak ne Malesi te Madhe. Keshilltari i djathte Gjovalin Veshtaj ka kerkuar zevendesimin e keshilltareve Pjerin Spathari dhe Viktor Popaj pasi nuk perfaqesojne me partine demokratike, pasi keto dy keshilltare bejne pjese ne administraten e Bashkise Malesi e Madhe. Ndihma ekonomike si dhe problemet me furnizimin me energji elektrike ne …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KESHILLIT SHOQEROHET ME DEBATE

Ne mbledhjen e keshillit Bashkiak Shkoder nga 7 pika te rendit te dites, jane miratuar vetem 4 prej tyre. Pikat e rendit t dites per tranferimin e ujesjellsave te ish njesive te qeverisjes vendore tek shoqeria e ujesjlles- kanalizime si dhe miratimi i marreveshjes se bashkise shkoder me fondin shqiptar te zhvillimit per hartimin e projekteve teknike ka shkaktuar debate …

Lexo me shume

LEZHE, MUNGESA E INVESTIMEVE, RRUGA BEHET E PAKALUESHME

Kjo sht rruga q prshkojn do dit dhjetra banor t Bllokut Banimit pran Drejtoris s Bordit t Kullimit n lagjen “Nn Tereza” t qytetit t Lezhs. Gjat dimrit ky segmet rrugor i cili sht m pak se 1 km bhet pothuajse i pakalushem prshkak t gropave t cilt mbushen me uj, ndrsa n shum raste uji deporton edhe n banesa. …

Lexo me shume

ULAJ: BASHKIA MALESI E MADHE NA LA NE HARRESE!

Bashkia e Malesise se Madhe ka lene ne harrese te perndjekurit politik. Kryetari I shoqates se persekutuarve dhe pushkatuarve Ndoc ulaj tha se ne zagore nuk ka uje te pijshem prej kohesh. ulaj hedh akuza edhe per shoqaten e ish te perndjekurve Shkoder e cila financohet nga persona politik dhe per kete arsye kryetari mban linjen e tyre, ku disa …

Lexo me shume

KRAJA: GJETJA E TREGJEVE ESHTE URGJENTE

Drejtoria e bujqesise i ka kujtuar Bashkise Shkoder se pastrimi i kanaleve duhet te behet ne menyre urgjente pasi stina e vjeshtes sjell edhe shirat, cka do te krijonte probleme per fermeret. Nese ka marre zgjidhje krijimii pikave te grumbullimit per bimet medicionale, nuk ka ndodhur e njejta gje me tregjet e fruta permieve. Bashkia Shkoder ka te gjitha burimet …

Lexo me shume

PROTESTA PER PLEHRAT PERPARA KRYEMINISTRISE: JO PLEHRA NE SHQIPERI

Mbshtets t Aleancskundr Importit t Plehrave por dhe prfaqsues t shoqris civile pr 2 or i than Jo importit t plehrave n Shqipri prmes nj proteste marshim q nisi nga Parku Rinia dhe u zhvendos m pas para kryeministris. Protestuesit i krkojn Nishanit t mos dekretoj ligjin:Presim nga presidenti t mos e dekretoj ligjin. Kryeministri t dgjoj sovranin. Ose referendum …

Lexo me shume

SKANDALI MJEDISOR, JA SI DIGJEN MBETJET NE M. MADHE

E ndersa importi I plehrave ka hapur nj debat t madh n vend, situate e ndotjes nga mbeturinat n vendin ton sht alarmante. Ajo cfar ndodh n bashkin e Malsis s Madhe mund t konsiderohet si skandal mjedisor ku mbetjet e gjith territorit grumbullohen e m pas digjen ditn pr diell pran Prroit t That, pjes e njsis administrative t …

Lexo me shume

1 TETORI, TE MOSHUARIT: JEMI LENE NE HARRESE!

Jemi lene ne harrese te plote nga bashkia dhe qeveria. Keshtu shprehen te moshuarit e qytetit te Shkodres ne diten e tyre, ne 1 Tetor qe shenohet si “Dita e te Moshuarve”. Mungesa e hapesirave, ku keto te moshuar duhet te kalojne diten dhe pensionet e vogla jane shqetesimet kryesore te kesaj kategorie, qe vazhdon te mos kete vemendjen e …

Lexo me shume

REFORMA NE PENSIONE, KLOSI: DO RRISIM PENSIONET

Ministri i Mireqenies Sociale Blendi Klosi ka zgjedhur diten e t moshuarve, 1 Tetorin, q t deklaroj se se reforma e pensioneve do te beje te mundur rritjen e pensioneve per t moshuarit. Deklarata erdhi gjat vizits n shtpin e t moshuarve n qytetin e Shkodres ku edhe bri t ditur nisjen e punimeve te fazes se pare te rikonstruksionit …

Lexo me shume