Friday , 18 September 2020

AKTUALITET

MINISTRI BEQAJ RIORGANIZON SHERBIMIN E URGJENCES NE TERRITOR

9 autoambulanca do t jen n dispozicion t qytetarve n rast se ata kan nevoj pr ndihm mjeksore. Ministri i Shndetsis Ilir Beqaj ka prezantuar n Shkoder Riorganizimin e Shrbimit t Urgjencs n Territor, duke br t ditur se nga 6 autoambulanca q kishte spitali i Shkodres, do t jen 9 t tilla t shprndara n gjith territorin e qarkut. …

Lexo me shume

HIDROCENTRAL NE VALBONE, ZONAT E MBROJTURA KUNDER

Ndrtimi i hidrocentraleve brenda parkut kombtar t Valbons ka hapur nj debat t gjr dhe po kundrshtohet fuqishm nga komuniteti i zons. Krah tyre sht edhe kreu i agjensis kombtare t zonave t mbrojtura Zamir Dedej i cili shprehet se sht kundr t tilla veprave q shfrytzojn burimet natyrore. Pr zonn e Thethit Dedej sqaron se sht informuar nga mediat, …

Lexo me shume

SHKODER, ANTI- KONTRABANDA SEKUESTRO DUHANIT

Forca te shumta te anti- kontrabandes dhe dogans kan organizuar nj aksion blic n zonn e Rusit pran tregtarve t duhanit ndrsa kan sekuestruar dhjetra kilogram duhan. Shitesit e duhanit shprehen mjaft te revoltuar pasi ju kane sekuestruar sasi te medha te duhanit i cili eshte burim jetese per ta Tregtimi i duhanit ka qene vazhdimisht nje problem pasi nuk …

Lexo me shume

KONFERENCE NE KUADER TE DITES SE TURIZMIT

Ne kuader te dites nderkombetare te turizmit eshte zhvilluar konferenca 2 ditore me teme “Zhvillimi Turizmit ne Zonat e Mbrojtura”. Drejtori i agjensise se zonave te mbrojtura Zamir Dede tha se do te elen 2 zyra informimi e po ashtu do te vendosen 25 tabela infomruese. Nga ana e saj Kryebashkiakia Voltana Ademi tha se liqeni i Shkodres shihet si …

Lexo me shume

OPERATORET TURISTIK PREZANTOJNE ANALIZEN PER PLAZHIN E SHENGJINIT

Moti me shi qe shoqeroi sezonin dhe zjarri ne malin e Shengjinit ishin faktore qe ndikuan kete sezon veror ne Shengjin, por kishte edhe problematika te cilat mund te ishin zgjidhur me heret dhe jane detyrim i njesise administrative dhe bashkise lezhe qe ti marre ne konsiderate. Kjo eshte analiza qe i kane bere mbarevjatjes se sezonit veror operatoret turistik …

Lexo me shume

ANA E MALIT, NXENESIT BEJNE ROJE SHKOLLE

Ky eshte Sait Hyseni nxenes i klases se 7-te ne shkollen “Veli Tela” Muriqan ne njesine Ana e Malit. Saiti thote se ka javen e dezhurit per te bere roje shkolle pasi cdo nxenes nga klasa e 5 deri ne klasen e 9 ben roje shkolle. Ndersa mesimet i merr tek shoket e tij gjate pasditeve.Saiti e ka te qarte …

Lexo me shume

48 KONTINIERE NGA MURIQANI DERI TEK URA E BUNES

Pas kritikave te shumta dhe pas perfundimit te tenderit Njesia Administrative Ana e Malit ka bere shperndarjen e 48 kontiniereve duke nisur qe nga Dogana e Muriqanit e deri ne afersi te ures se Bunes. Ceni tha se do te kete nderhyrje edhe ne pikat me te ndotura te kesaj njesie. Apeli vjoin te mbetet ne drejtim te banoreve dhe …

Lexo me shume

LAGJIA TEPE NE SHKODER, VEND- GRUMBULLIM MBETJESH!

Prej kohesh lagjia Tepe ne qytetin e Shkodres eshte kthyer ne nje vend-grumbullim mbeturinash. Ne mungese te kontiniereve te mbetjeve, banoret detyrohen te hedhin mbeturinat ne kete zone te lagjes. Por jo vetem banoret, pasi edhe bizneset dhe mjete te ndryshme hedhin ne kete zone mbetje te shumta. Nje gje e tille pranohet nga vete banoret e kesaj zone. Nderkohe …

Lexo me shume

500 NXENES REGJISTROHEN NE KOPSHTE DHE 150 NE ERDHE

Kete vit ka patur nje interes me te larte per regjistrimin e femijeve ne erdhe dhe kopshte shteterore. Kjo konfirmohet nga drejtoria e kopshteve Laureta Lici e cila thote se ne kopshtet e qytetit ka rreth 500 femije te regjistruar ndersa ne cerdhe rreth 150 femije E pyetur mbi sherbimet qe ofrohet Lici thote se godinat dhe hapsirat jane me …

Lexo me shume

BOSHATISET KONVIKTI “SAFET SPAHIJA”

Kjo eshte godina e konviktit “Safet Spahija” e cila i ngjan nje germadhe te braktisur Drejtoria e sherbimeve sociale ne Bashkine Shkoder tha 2 jave me pare se ne kete godine do te strehohen jetimet, por kjo nuk eshte realizuar Vetem ne katin e 2 te saj ndodhej mjekia e qendres shendetsore, pjesa tjeter e godines eshte bosh. Ndonese u …

Lexo me shume