Saturday , 24 October 2020

AKTUALITET

TREGTARET E FRUTA-PERIMEVE NE RUS PARALAJMEROJNE PER PROTESTA

72 ore pas aksionit te policise bashkiake per lirimin e hapesirave dhe trotuareve ne zonen e Rusit te qytetit te Shkodres, tregtaret kerkojne gjetjen e nje tregu dhe zgjidhjen e kesaj situate. Keto te fundit shprehen se kjo eshte e vetmja menyre jetese per to. Tregtaret paralajmerojne se ne rast se nuk do te kete nje zgjidhje te ketij problemi …

Lexo me shume

REAGON SPITALI PAS DEKLARATAVE TE PD-s: AKUZAT TE PAVERTETA

I menjehershem ka qene reagimi i drejtuesve te spitalit Rajonal Shkoder te cilet i kane kthyer pergjigje partise demokratike.ela pohoj se pervec kryerjes se te gjitha analizave pritet te behet edhe kryerja e 3 analizave te reja ne spital. Drejtuesi i spitalit rajonal e konsideroi shembull repartin e dializes, ndersa tha se mundesia e infektimit eshte 0.Pergjigje partise demokratike per …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER GJOBITET 1.5 MLN LEKE PER MOS TRANSPARENCE

Teksa Bashkia Shkoder si shtylle te qeverisjes se saj ka Transparencen, komisioneri per te drejten e informimit i ka faturuar 1.5 milion leke gjobe. Objekti i vendosjes se gjobes ka qene pikerisht objekt ankim ndaj refuzimit pr dhnie informacioni dhe kopje t dokumenteve zyrtare. Sipas shkreses zyrtare te ketij insittucioni behet me dije se Ka qn krkesa e shoqats intelektualt …

Lexo me shume

LIRIMI I HAPSIRAVE PUBLIKE, ME 2 STANDARTE

Nje dite me pare aksionet ishin intensive nga ana e Bashkise Shkoder per lirimin e hapsirave publike. Aksione qe nuk u zhvilluan ne menyre te barabarte Bashkia Shkoder nuk ka gjetur nje treg te pershtatshem per keta tregtare, por pavarsisht kesaj nuk i lejon ata qe te tregtojne. Nga ana tjeter ky institucion urdheron policine bashkiake qe te beje lirimin …

Lexo me shume

MUNGESA E ILAEVE NE SPITALIN RAJONAL TE SHKODRES

Mungesa e ilaceve ne spitalin Rajonal te Shkodres vijon te jete nje problem shqetesues per qytetaret. Keto te fundit e pranojne se ka mungese ilacesh ne spital dhe theksojne se detyrohen ti blejne ilacet qe u nevojiten ne farmacite prane spitalit. Por, pervec mungeses se ilaceve, qytetaret shprehin edhe shqetesime te tjera. Keshtu, pervec problemeve apo shqetesimeve qe perballen qytetaret, …

Lexo me shume

POLICIA BASHKIAKE AKSION NE RUS. LIRON HAPESIRAT PUBLIKE

Policia bashkiake ka ndrmarr nj aksion pr lirimin e hapsirave publike n Rus n qytetin e Shkodres. Efektivt e policis bashkiake kan larguar tregtart e perimeve dhe bulmetit nga trotuari ndrsa kto t fundit kan lshuar akuza n drejtim t bashkis Shkoder. Tregtart kan ritheksuar se jan t gatshm pr ti paguar taksat bashkis por kjo e fundit duhet tiu …

Lexo me shume

“PRODHIMI I BIMEVE MEDICINALE SHENON NJE RRITJE DERI NE 35%”

Kete vit prodhimi i bimeve medicinale ka shenuar nje rritje deri ne 35%, duke shenuar rritjen me te madhe ne keto vite te fundit. Nje gje e tille u be e ditur nga vete Drejtori i Bujqesise Shkoder, Mustaf Kraja, qe tregoi arsyen e kesaj rritje. I pyetur per tregun e ketyre bimeve, Kraja theksoi se tregu i bimeve medicinale …

Lexo me shume

LAGJIA “SHEN FRANESKU” PA UJ TE PIJSHEM

Mbi 20 familje ne lagjen “Shen Franesku ne Kastrat te Malesise se Madhe nuk kane uje te pijshem ne asnje periudhe te vitit. Banoret shprehen se kjo eshte nje situate e papranueshme, ndersa ata detyrohen qe te mbushin uje shume larg banesave te tyre. Pavaresisht ankesave deri me tani, askush nuk eshte kutjuar per to. Pavaresisht premtimeve ne fushate elektorale …

Lexo me shume

MINISTRIA E BUJQESISE, MARREDHENIE TE MIRA ME BASHKINE SHKODER

Ndryshe nga akuzat e ndersjellta mes kryeministrit dhe Bashkise Shkoder, duket se nje marredhenie e tille nuk eshte edhe per ministrite. Kjo pasi bashkia Shkoder ka patur marredhenie shume te mira me ministrine e bujqesise. Drejtori I bordit te kullimit Rajoni verior Petrit Gjoni thote se ka qene ne gadishmeri te bashkise Shkoder, kjo pas nje urdheri te posacem te …

Lexo me shume

RADOVANI: DREJTUESIT E HIDROCENTRALIT TE KONTROLLOJNE SHKARKIMET

Prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani i ka bere thirrje drejtorit te ri te hidrocentralit qe te kete kujdes me shkarkimet gjate sezonit te dimrit. Radovani tha se per mire menaxhimin e situates duhet te kete nje koordinim mes Drejtorit te Hidrocentralit, Prefektures, bashkise Shkoder dhe Bashkise se Vau Dejes. Prefekti ka perseritur faktin se drejtuesit e hisrocentralit duhet te …

Lexo me shume