Monday , 26 October 2020

AKTUALITET

LAGJIA “SHEN FRANESKU” PA UJ TE PIJSHEM

Mbi 20 familje ne lagjen “Shen Franesku ne Kastrat te Malesise se Madhe nuk kane uje te pijshem ne asnje periudhe te vitit. Banoret shprehen se kjo eshte nje situate e papranueshme, ndersa ata detyrohen qe te mbushin uje shume larg banesave te tyre. Pavaresisht ankesave deri me tani, askush nuk eshte kutjuar per to. Pavaresisht premtimeve ne fushate elektorale …

Lexo me shume

MINISTRIA E BUJQESISE, MARREDHENIE TE MIRA ME BASHKINE SHKODER

Ndryshe nga akuzat e ndersjellta mes kryeministrit dhe Bashkise Shkoder, duket se nje marredhenie e tille nuk eshte edhe per ministrite. Kjo pasi bashkia Shkoder ka patur marredhenie shume te mira me ministrine e bujqesise. Drejtori I bordit te kullimit Rajoni verior Petrit Gjoni thote se ka qene ne gadishmeri te bashkise Shkoder, kjo pas nje urdheri te posacem te …

Lexo me shume

RADOVANI: DREJTUESIT E HIDROCENTRALIT TE KONTROLLOJNE SHKARKIMET

Prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani i ka bere thirrje drejtorit te ri te hidrocentralit qe te kete kujdes me shkarkimet gjate sezonit te dimrit. Radovani tha se per mire menaxhimin e situates duhet te kete nje koordinim mes Drejtorit te Hidrocentralit, Prefektures, bashkise Shkoder dhe Bashkise se Vau Dejes. Prefekti ka perseritur faktin se drejtuesit e hisrocentralit duhet te …

Lexo me shume

29 TETOR, DITA E BIIKLETAVE NE SHKODER

Ne diten e bicikletava, Bashkia Shkoder ka organizuar kete te Shtune nje aktivitet ne sheshin e Piaces. Ne kete aktivitet moren pjese qytetare dhe por njerez te artit, te cilet jane te apasionuar pas bicikletave. Ne fjalen e saj para te pranishemve, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, tha se eshte parashikuar qe te vendoset vijezimi per korsine e bicikletave ne …

Lexo me shume

MARSHIM NE QYTETIN E SHKODRES KUNDER KANCERIT TE GJIRIT

Shkodra eshte vendi me i persosur ne marshimin kunder kancerit te gjirit, sepse eshte nje vend me burrnesha. Keshtu u shpreh nga qyteti i Shkodres, ambasadori amerikan ne vendin tone, Donald Lu, ne diten e marshimit kunder kancerit te gjirit. Nga ana tjeter, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, dha mesazhin e saj per kete semundje, si edhe i beri thirrje …

Lexo me shume

BANORET E ISH- ARTISTIKES BLLOKOJNE RRUGEN

20 familje t ish- artistikes kan bllokuar pr m shum se 30 minuta rrugn q lidh Stacionin e Trenit me Unazn Lindore n qytetin e Shkodres n shenj proteste, pr t mos dal nga banesat e tyre. sht dashur ndrhyrja e policis q t rikthehej normaliteti. Banort kundrshtojn vendimin e gjykats pr t dal nga banesat n t cilat jetojn …

Lexo me shume

DOREHIQET DREJTORI I DSHP YLBER ZAMA

Ylber Zama drejtor i shendetit publik ka dhene doreheqjen duke u larguar nga posti i drejtorit te DSHP- se Shkoder. Zama ushtroi per 6 muaj detyren e titullarit ne DSHP. Ende nuk eshte caktuar se kush do te jete drejtori i ri i shendetit publik, por ajo qe dihet eshte fakti se ne kete institucion nuk ka qendrueshmeri. Prej 3 …

Lexo me shume

NISIN PUNIMET NE RRUGEN “FRANC BARON NOPJA”

Pas shume ankesave nga ana e banoreve dhe shtyrje afatesh ka nisur puna per rehabilitimin e ujrave te bardha dhe te zeza ne rrugen “Franc Baron Nopja”. Nuri Brahimi drejtuesi i kantierit te punimeve tha se punimet konsistojne ne 13 rrugica Tabela e vendosur thote se punimet fillojne me 13 tetor, por Brahimi ka nje pergjigje per kete Ne total …

Lexo me shume

PARKIMET DYSHE TE AUTOMJETEVE RREZIKOJNE JETEN E QYTETAREVE

Parkimet dyshe te automjeteve vijojne te jene nje problem shqetesues ne rruget e qytetit te Shkodres. Por, problemi eshte me shqetesues per ato qe levizin me bicikleta. Ne fakt jane vete qytetaret te cilet e shprehin perseri nje shqetesim te tille per Tv Rozafa. Nga parkimet ne vende te pacaktuar, qytetaret theksojne se detyrojne te levizin ngjitur me automjetet, duke …

Lexo me shume

ADEMI: SULMET E RAMES POLITIKE, JEMI NE PRAG FUSHATE

Bashkia Shkoder I ka quajtur sulme politike ato te Kryeministrit Edi Rama . Kryebashkiakia Voltana Ademi tha se fushata po fillon, ndersa Bashkia Shkoder eshte ne qender te vemendjes Ademi I kujtoj Kryeministrit seprojekti i lagjes “Xhabije” eshte nje projekt I financuar nga vete ai Kryebashkiakia u ka dhene nje pergjigje banoreve te lagjes Xhabije teksa tha se ne projekt …

Lexo me shume