Sunday , 29 November 2020

AKTUALITET

“KONSUJT E NDERIT” – NXITJA E TURIZMIT E KULTURS

rajonit por dhe m gjr si dhe pr t nxitur investimet konkrete n kt sektor ishte qllimi i prbashkt i tryezs me ministra, diplomat e prfaqsues t shoqris civile, ekspert t ekonomis dhe artist, organizuar nga Shoqata e Konsujve t Nderit n Shqipri. Tryeza sht nj tradit e ndrmarr pr t tretin vit nga kjo shoqat dhe t pranishm ishin …

Lexo me shume

REAGON ADEMI: PREFEKTI I PAINFORMUAR

I menjehershem ka qene reagimi i kryebashkiakes Voltana Ademi e cila akuzoi Prefektin Radovani se nuk eshte i informuar per tenderimin e rrugeve. Ademi ka shkuar edhe me tej teksa i ka kujtuar Radovanit disa detyra qe ka si institucion. Ademi kerkoi nga prefektura qe te koordinoje punet mes firmave ne ato akse qe vijojne te jene jashte juridiksionit te …

Lexo me shume

RADOVANI: BASHKIA SHKODER TE BEJE TRANSPARENTE TENDERIMET

Bashkia Shkoder duhet te beje transparente firmat kontraktuese qe mirembajne rruget rurale, pasi banoret e zonave te thella nuk dine se ku te drejtohet ne rast te bllokimit te ketyre akseve. Deklarata erdhi nga Prefekti i qarkut Shkoder Paulin radovani ndersa kerkoi transparence bashkise mbi tenderat qe jep. I pyetur mbi rrugen e Vilunit ne Velipoje, Radovani tha se aty …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI: IMAMT E SHKODRS, SHEMBULL KOMBTAR

Myftinia Shkodr organizoi seminarin me tem: “Imamt, pishtar t udhzimit”, ku merrnin pjes imamt e Myftinis Shkodr. I ftuar special i ktij seminari me vler, ishte studiuesi islam dhe thirrsi i afirmuar nga Jordania, Dr. Xhemal Safarti. Aktiviteti u prshndet edhe nga z. Lauren Luli, kryevaiz i Komunitetit Mysliman t Shqipris. N fjaln e tij, z. Luli theksoi se prgjegjsia …

Lexo me shume

ADEMI: BASHKIA SHKODER ASNJE BORXH NDAJ LANDFILDIT

Kryebashkiakja Voltana Ademi i ka kthyer pergjigje prefektit te Shkodres Paulin Radovani. Ademi tha se kerkesa e saj eshte marre parasysh nga ministria e transporteve e cila ka premtuar vazhdimin e fazes se dyte te landfildit, po ashtu Ademi mohoi te kete borxhe ndaj landfildit Bushat. Ndersa per deklaraten e Radovanit se Shkodra eshte kthyer ne landfild, Ademi u pergjigj …

Lexo me shume

ARRESTIMI I PEDAGOGEVE, PEZULLOHEN NGA REKTORATI

Universiteti i Shkodrs Luigj Gurakuqi duke marr shkas nga ndalimet e djeshme t dy pedagogve t Fakultetit t Shkencave Shoqrore, thirri urgjentisht mbledhjen e Rektoratit n t ciln u vendos Pezullimi nga detyra e zv.dekanit t Fakultetit t Shkencave Shoqrore dhe pedagogut t departamentit t Historis n Universitetin e Shkodrs t Z. Rokin Daberdaku Pezullimi nga detyra e prgjegjsit t …

Lexo me shume

LICI: NUK KA HAPESIRA PUBLIKE, JANE PRIVATIZUAR

Seanca keshilluese qe bashkia Shkoder organizoi me publikun dhe keshilltaret per “miratimin e taksave dhe tarifave vendore ngjalli debate te shumta. Keshilltari i PMDL Mustafe Lici akuzoi Bashkine se nuk ka me hapsira publike, pasi keto i ka te privatizuara nga individe te caktuar per 20 vite. I menjehershem ishte edhe reagimi I kryebashkiakes Ademi. Po ashtu Keshilltarja Senida …

Lexo me shume

QARKU SHKODER, 200 KRERE GJEDHE TE PREKUR NGA DERMATOZA NODULARE

200 krere gjedhe jane prekur nga semundja e dermatozes nodulare ne Qarkun e Shkodres, ku nga keto 40 prej tyre kane ngordhur. Keshtu shprehet kryeveterineri i Drejtorise se Bujqesise ne Qarkun Shkoder, Selim Kraja, i cili beri te ditur edhe se jane vaksinuar 70% e krereve. Nderkohe, Kraja zbuloi zonat problematike ku kjo semundje eshte me e pranishme, si edhe …

Lexo me shume

FRPD-ja NUK NDALET NE PROTESTAT E SAJ!

Protestat e Forumit Rinor te Partise Demokratike do te jene intensive dhe gjithe-perfshirese ne muajt ne vijim. Kjo u be e ditur nga kryesia e FRPD-seku nenkryetaria e saj Benardeta Syku dhe kryetari i FRPD Dega Shkoder deklaruan ne studion e Pasdites Tuaj. Po ashtu te rinjte demokrate sqaruan edhe debatet e shumta qe ngjallen pankartata me emrin e Trump …

Lexo me shume

GURI: QEVERIA KA GABUAR RENDE ME LIGJIN PER IMPORTIN E MBETJEVE

Jemi te bindur se qeveria ka gabuar rende me ligjin per importin e mbetjeve ne vendin tone. Keshtu shprehet ambientalisti Sazan Guri, qe tregoi edhe rrezikun qe sjellin keto mbetje ne vendin tone. Por, nderkoher Guri zbuloi edhe nje vendim tjeter qe pritet te marre qeveria shqiptare per kalimin e mbetjeve radioaktive ne vendin tone. Ndersa, persa i perket miratimit …

Lexo me shume