Sunday , 29 November 2020

AKTUALITET

Sunrise

Lexo me shume

HOT I RI, GRUDE DHE GUCIA PA ENERGJI ELEKTRIKE

Njesia administrative Rrethina vijon te kete probleme te vazhdueshme me energjne elektrike. Banoret e fshatit Hot i ri ankohen se nderprerjet e energjise kane shkaktuar deme ne pajisjet shtepiake ndersa i bejne thirrje OSHEE-se qe te nderhyje per ti dhene fund perfundimisht ketyre defekteve. Kryeplaku i fshatit Hot, Leke Vukaj tha se defektet ndodhin per shkak te tensionit, por i …

Lexo me shume

UNAZA PERENDIMORE E QYTETIT TE SHKODRES DREJT DEGRADIMIT

Unaza perendimore e qytetit te Shkodres po degradon dita-dites. Kjo pasi ne shume pjese te saj jane krijuar gropa, qe veshtiresojne levizjen e qytetareve. Por, lenia hapur e ketyre gropave krijon edhe rrezik per aksidente, pasi drejtuesit e automjeteve duhet te dalin ne korsine e kundert. Vete qytetaret e shfaqin nje problematike te tille, nderkohe qe kerkojne nderhyrje nga Bashkia …

Lexo me shume

RADOVANI: SHKODRA PO KTHEHET NE NJE LANDFILD MBETJESH

Shkodra po kthehet ne nje landfild mbetjesh per shkak te mos- pastrimit te territorit. Ka qene kjo deklarata e prefektit te qarkut Shkoder Paulin Radovani ne nje prononcim per shyp.Sipas Radovanit bashkia Shkoder duhet te shqetesohet per problemet e saj dhe jo te bashkise se Vaut Dejes. Po ashtu prefekti kerkoi qe bashkia te likuidoje borxhin qe ka ndaj landfildit …

Lexo me shume

NJESIA ADMINISTRATIVE ANA E MALIT MES MBETURINAVE

Problemi i mbeturinave nuk eshte i pranishem vetem ne qendrat e qytetit, pasi edhe shume zona te Shkodres perballen me nje problem te tille. Njesia Administrative Ana e Malit pastrohet shume rralle nga mbetjet e shumta qe hidhen ne kontinieret e mbetjeve, por edhe jashte tyre. Ashtu sic shihet ne pamje, mbetje te shumta ndodhen prane rruges nacionale nga Oblika …

Lexo me shume

KONFERENCA NDERKOMBETARE “SHQIPERI- HUNGARI, DJE, SOT DHE NESER”

“Shqiperi- Hungari, dje , sot dhe neser” ka qene tema e konferences nderkombetare qe u zhvillua ne qytetin e Shkodres. Rektori i Universitetit Adem Bekteshi e vuri theksin tek bashkepunimi ne fushen e arsimit mes dy vendeve.Kryebashkiakja Voltana Ademi po ashtu inkurajoi marredheniet mes dy vendeve teksa tha se ky bashkepunim do te zgjerohet ne disa fusha. Konsulli i nderit …

Lexo me shume

BORXHET E PASHLYERA, BLLOKOHET THESARI I BASHKISE LEZHE

Firmat kontraktore q kryejn Shrbime Publike n Lezh nuk jan paguar prej tre muajsh nga Bashkia, pasi Zyra Prmbarimit i ka bllokuar thesarin ksaj njesive vendore.Kjo situat ka ardhur nga borxht e mbartura prej vitesh nga Bashkia e Lezhs dhe Ish- Komuna e Shngjinit. Nn Kryetari i Bashkis Enver Hafizi thot se Bashkia e Lezhs nuk ka mundsi financiare pr …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 60- VJETORI I REVOLUCIONIT HUNGAREZ

Eshte inaguruar i monumentit ne kujtim te Revolucionit Hungarez anti-komunist te vitit 1956. Ky monument i ngritur per te shenuar 60-vjetorin e revolucionit hungarez dhe luftes per liri te vitit 1956 u vendos ne nje nga lulishtet e qytetit te Shkodres. I pranishem ishte edhe ambasadori hungarez ne vendin tone, Antal Heizer, qe tha se ky obelisk do te sherbeje …

Lexo me shume

DEME TE SHUMTA BUJQESORE NE ZONEN E GORICES

Permbytjet qe perfshine zonen e NenShkodres kane krijuar deme te shumta. Edhe pse nuk ka reshje shiu prej disa ditesh, shume toka bujqesore ne zonen e Gorices te Njesise Administrative Ana e Malit ndodhen nen uje. Banoret e kesaj zone shprehen se uji ka demtuar serat me prodhimet te ndryshme bujqesore dhe se po jetojne ne kushte te veshtira ekonomike. …

Lexo me shume

SHKOLLAT E LEZHES PA NGROHJE

N pjesen m t madhe t shkollave t trritorit t Bashkis Lezh mungon ngrohja. N disa prej godinave arsimore nuk ka soba me dru, ndrsa kjo problematik sht prezente edhe n shkollat e ndrtuara vitet e fundit, pasi sistemi i kaldajave ka probleme dhe sht jasht funksioni. N kto kushte nxns dhe msuaes jan detyruar q t blejn me parat …

Lexo me shume