AKTUALITET

2 FONDACIONE GJERMANE ZHVILLOJNE SONDAZHE NE SHKODER

2 fondacione gjermane kane marre nje nisme per t testuar perceptimet e banorve t dy qyteteve m t mdha n vend, prkatsisht Shkodr dhe Vlor, mbi ecurin e funksionimit t administrats s bashkive respektive gjat muajve t par t qeverisjes s tyre pr kt mandat.. Per kete u zhvillua edhe nje takim mbi dhenjen e rezulteteve. Per kryebbashkiaken Voltana Ademi …

Lexo me shume

GJYKATA RREZON PRETENDIMET E KANDIDATES PER REKTORE

Pretendimi I kandidates per rektore Arjeta Troshani qe te nxjerre te pavlefshme rezultatet e 3 prej fakulteteve eshte hedhur poshte edhe nga gjykata administrative. Pas rrezimit nga ana e komisionit te apelit te njejtin vendim ka marre edhe gjykata administrative e cila ka lene ne fuqi vendimin e komisionit zgjedhor. Kete e ka beret e ditur edhe vete kryetari I …

Lexo me shume

REAGON BASHKIA SHKODER PAS SKANDALIT!

Edhe Bashkia Shkoder ka reaguar ku nepermjet nje statusi ne facebook ajo thote se :Ngjarja e rnd e ndodhur n institucionin e Shtpis s Fmijs Shkollore 6 18 vje n Shkodr ka tronditur t gjith opinionin dhe komunitetin ton. Bashkia e Shkodrs ka bashkpunuar ngushtsisht me institucionet e specializuara, Prokurorin dhe Ministrin e Mirqnies Sociale dhe Rinis, pr kryerjen …

Lexo me shume

NENA E FEMIJES, PO DHUNOHEN FEMIJET!

Nje tjeter deshmi se te miturit dhunohen ne shtepine e femijes 6-18 vjec vjen nga Natasha Bilali. Ka 3 vajza ne kete qender rezidenciale dhe ajo pohon se vajzat e saj jane dhunuar disa here. Per kete I eshte drejtuar ish drejtores Llazani por qe sipas Natashes asgje nuk eshte marre parasysh   Bilali kerkon nga shteti qe te marre …

Lexo me shume

MAHMUTAJ: NGJARJE E RENDE, PRESIM HETIMET

Nepermjet nje konference per mediat ka reaguar drejtori I shtepise se femijes shkollor 6-18 vjec Gezim Mahmutaj. Mahmutaj e cilesoj si teper te rende per te gjithe skandalin e ndodhur ne shtepine e femijes teksa tha se pas hetimeve mund te kete nje prononcim me te detajuar Mahmutaj ka shmangur cdo pyetje te gazetareve teksa tha se ceshtja eshte ne …

Lexo me shume

PASTROHET KANALI NE LAGJEN 10 KORRIKU TE TEPES

Stafi inxhinier-teknik u ujesjelles-kanalizimeve Shkoder ne bashkepunim me Bashkine Shkoder kane ndermarre nje aksion pastrimi ne lagjen 10 Korriku ne Tepe te qytetit te Shkodres. Pastrimi eshte perqendruar ne kanalin e kesaj lagje, i cili eshte shkaku kryesor qe kjo zone permbytet sa here ka reshje te dendura shiu. Nje gje e tille ka ndodhur edhe para pak ditesh, ku …

Lexo me shume

MALESI E MADHE, LAGJIA LLAZAN PA UJE TE PIJSHEM

Banoret e lagjes Llazan pjese e qytetit te Koplikut ne bashkine Malesi e Madhe prej kohesh vuajne mungesen e ujit te pijshem. Ne periudhen e veres situata behet e padurueshme, Banoret apelojne per furnizim me uje te pijshem pasi faturat e ujit ata i paguajn rregullisht ndersa perballen me mungesen e ujit. Apeli i ketyre banoreve eshte drejt Bashkise Malesi …

Lexo me shume

MARUBI MUZEU ME I RI QE MORI VEMENDJEN E VIZITOREVE

Muzeu Kombetar i fototekes Marubi ka hapur dyert ne diten nderkombetare te muzeut duke ofruar hyrje te lire gjate gjithe dites. Drejtori i ketij muzeu Luiano Bedeni u shpreh i kenaqur mbi ecurine e muzeut gjate ketyre diteve.Por jo vetem qytetare te thjeshte, muzeu eshte vizituar edhe nga personalitete te larte shqiptare dhe te huaj Qytetare te thjeshte, zyrtare, njohes …

Lexo me shume

TE RINJTE NE VENDIN E DESHMISE DHE KUJTESES

Aktivitetet ne Diten Nderkombetare te Muzeve jane zhvilluar ne te gjitha muzete e qytetit te Shkodres. Pas aktivitetit te zhvilluar ne muzeun historik Oso Kuka nje tjeter aktivitet eshte zhvilluar edhe te muzeu i Vendit te deshmise dhe kujteses. Qytetaret kane pasur mundesine te shohin nga afer objektet e kohes se diktatures qe ndodhen ne kete muze. Specialisti prane ketij …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E MUZEVE NE SHKODER

Ne Diten Nderkombetare te Muzeve, e cila shenohet me daten 18 Maj, eshte organizuar nje aktivitet ne muzeun historik te Shkodres Oso Kuka. Aktiviteti u zhvillua nga Drejtoria Rajonale Kulturore Shkoder ne bashkepunim me Bashkine Shkoder. Ne kete aktivitet moren pjese nxenes te shkollave te qytetit te Shkodres, te cilet pastuan objektet e ketij muzeu nga agjentet demtues, si: lageshtira …

Lexo me shume