Saturday , 19 October 2019

AKTUALITET

ANULLOHET NDERTIMI I PORTIT TE JAHTEVE NE SHENGJIN

Ministria e Transporteve ka anuluar tenderin pr koncesionin e portit t jahteve n Shngjin, i zhvilluar m 15 qershor. N nj njoftim zyrtar, Ministria bn me dije se arsyeja e anulimit erdhi pr shkak se ofertuesi i vetm n tender kishte mangsi n dokumentacion.Njoftojm anullimin e procedurs konkuruese me objekt: Pr dhnien me konesion/partneritet publik privat t ndrtimit, shfrytzimit dhe …

Lexo me shume

KARDINALI I KELNIT:SHQIPTARET TA NDERTOJNE TE ARDHMEN NE VENDIN E TYRE

Gjate nje vizite n arqipeshkvin e Shkodres, me presidentin e konferencs ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra kardinali i Kelnit Rainer Maria woelki bn apel q t ardhmen qytetart ta ndrtojn n Shqipri. Sipas tij kjo sht e mundur fal pasurive natyrore q paraqet vendi yne.Kardinali i Kelnit n Gjermani Rainer Maria Woelki, e quan azilin m s shumti problem t vendit …

Lexo me shume

BASHKIA, HAPJA E SHKOLLES “MARK LULA” PERGJEGJESI E DAR

Shkolla Mark Lula eshte marre ne dorezim nga Bashkia Shkoder ndersa hapja e saj ne shtator eshte eshtje procedurash. Ne kete menyre eshte shprehur pergjegjesi I zyres se arsimit prane Bashkise Shkoder Ludovik Vuka.Me tej Vuka shprehet se materialet ruhen nga nje roje i vene nga Bashkia.Persa I perket rikonstruksioneve qe bashkia Shkoder ka programuar ne buxhet Vuka tha se …

Lexo me shume

PRITJE TE GJATA PER TERHEQJEN E PASAPORTAVE

Edhe kjo e hn I ka gjetur qytetart shkodrane n radh t gjat pr tu pajisur me pasaporta biometrike. Qytetaret shprehen te zhgenjyer me sherbimet ndersa thone se po punohet vetem me nje sportel. Nga ana tjetr pjesa m e madhe jan emigrant t cilt presin q t rikthehen n vendet e tyre t puns, por radhet po rrezikojn edhe …

Lexo me shume

MOTI I KEQ, PERMBYTET SERISH LEZHA

Ne qytetin e Lezhes historia e permbytjeve vazhdon te perseritet. Ne harkun kohor te 8 oreve, blloku i pallateve “11 Janari” ne lagjen “Beselidhja” te ketij qytetit eshte permbytur 2 here duke krijuar jo pak probleme per banoret e saJ. Me te tilla situata eshte perballur nje pjese e mire e qytetit te Lezhes, duke bere qe levizja e qytetareve …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRES KENETE MBETURINASH

Nese perfundimi I rruges se Shirokes ka sjelle gjaslleri ne kete zone turistike nje factor I cili po ndikon tejet negativisht eshte mos pastrami I liqenit. Ne mes te sezononit turistik Liqeni I Shkodres eshte nje katrahure e vertete. Mbeturina dhe pa pasterti e cila bie ne syrin e te gjitheve pervecse te institucioneve pergjegjese. Sipas banoreve te Shirokes, ne …

Lexo me shume

REAGON MINISTRIA: ZYRAT E HAPURA DERI NE MESDITE

Pas denoncimit t Mediave, Ministria e Brendshme sqaroi n nj njoftim se zyrat e aplikimit pr pasaporta n qytetin e Shkodrs ishin t hapur nga ora 09:00 e mngjesit deri n mesditn e se shtunes. Ministria thot se ne Shkoder u shprndan rreth 70 dokumenta, ndrsa zyrat u mbylln n mesdite pasi nuk kishte asnj person n radh. Por kamera …

Lexo me shume

SHKODER, ALEAT E BEN PUSHIM TE SHTUNEN!

Edhe pse Ministria e Brendshme ka njoftuar t premten se, zyrat e shprndarjes s pasaportave biometrike do t jen t hapura edhe ditn e shtun pr tiu ardhur n ndihm emigrantve, n Shkoder ky urdhr nuk sht zbatuar. Sporteli i shprndarjes s pasaportave biometrike prane komisariatit te Shkodres i ka t kyura dyert si do t shtun tjetr. Ndrsa nuk …

Lexo me shume

VELIPOJE, ZJARRI RREZIKON IMPIANTIN E UJRAVE TE ZEZA

Nj zjarrvnie e qllimshme n vend-depozitimin e mbetjeve urbane n Velipoj, ka rrezikuar shprthimin e impjantit t ujrave t zeza ngjitur m t. Alarmi pr situatn e krijuar vuri n lvizje strukturat e larta vendore n Shkoder dhe emergjencat civile. Pr shuarjen e tyre u angazhuan shrbimi zjarrfiks i Shkodres dhe n ndihm t tij u thirrn ai i Malsis …

Lexo me shume

ALUIZNI LEZHE, PRIORITET KERKESAVE TE EMIGRANTEVE

Kerkesat e emigranteve do te kene perparsi pershkak te afatit te limituar qe kane ata per te qendruar ne shqiperi. Kjo eshte menyra qe ka zgjedhur Agjensia e Legalizimeve ne Lezhe per tju sherbyer emigranteve. Fluksit ne rritje te kerkesave ALUIZNI ne Lezhe i eshte pergjigjur edhe me zgjatje te orareve qe do te vijojne deri ne fund te sezonit …

Lexo me shume