AKTUALITET

NE SHKOLLEN BARDHAJ UJI ESHTE GELQEROR, PROBLEM PER KOMUNITETIN!

Qe prej vitit 1990 ne fshatin Bardhaj gjithka ka ndryshuar. Ata jetojne si ne epoken e gurit, nuk kane uji te pijshem. Ndersa familjaret e sigurojne ujin ne menyre private. Eshte N/drejtori i shkolles Bardhaj I cili flet mbi veshtiresite qe ka komuniteti dhe shkolla ne mungese te ujit te pijshem.I Pyetur nese ne shkollen e Bardhajve kane qene te …

Lexo me shume

PRCILLET PR N BANESN E FUNDIT AT KONSTANTIN PISTULLI

sht kremtuar mesha e shenjt n nderim t AtKonstantin Pistullit, i cili ishte i fundmi i brezit t etrve Franeskan t Shqipris t cilt pr 50 vite me radh provuan mbi kurrizin e tyre persekutimin komunist dhe prkundr shtypjes dhe vuajtjeve i qndruan besnik fes dhe atdheut. T pranishm gjat ksaj meshe ishin shum meshtar nga vendi por jo vetm. …

Lexo me shume

NDRRON JET AT KOSTANDIN PISTULLI

Ka ndrruar jet n moshn 98 vjeare at Kostandin Pistulli i fundit prej fretrve t parakomunizmit. At Aurel Gjergaj tha se pr pasardhsit e tij ai ka qen nj burim frymzimi ndrsa njoftoi edhe ceremonin e rastit q do t mbahet t henn. At Kostandin Pistulli ka lindur n vitin 1916 ndrsa sht shuguruar meshtar n vitin 1941. Ai kaloi …

Lexo me shume

HAKI AKO TAKIM ME STRUKTURAT E DPQSH

Dy dit pas emrimit t tij n krye t kupols s policis s shtetit, Haki ako ka prcaktuar takimet me drejtuesit e policis n rrethe dhe ndalesn e par e ka patur n qarqet Shkodr dhe Lezh.Pa pranin e mediave mbrmjen e 17 Prillit i shoqruar nga zv/drejtort e Prgjithshm Altin Qato drejtori i policis ako krkoi nga strukturat e …

Lexo me shume

SHKODER, INAGUROHET MUZEU DIXHITAL

Shkodra sht qyteti i par n vend me Muzeun Dixhital. Inaugurimi i finalizimit t ktij projekti u b nga Ministrja e Shtetit pr Inovacionin dhe Administratn Publike Milena Harito dhe zv/Kryeministri i Malit t Zi Vujica Lazovi.E duam Shqiprin inovative, kjo sht motoja q na udhheq n punn ton tha ministrja Harito n fjaln e saj. Pr zv/kryeministrin malazez, njhersh …

Lexo me shume

NGRIHET MEMORANDUMI I GJAKMARRJES I PRANISHEM TOTOZANI

Ngritja dhe funksionimi nder institucional per te kordinuar perpjekjet per luften kunder fenomenit te gjakmarrjes ka sjelle ne Shkoder avokatin e popullit Igli Totozani I cili tha se duhet te luftojme ofte edhe per nje person te vetem ndersa pranoj faktin se shifrat per personat qe jane te ngujuar jane te ndryshme Nje nder objektivat e memorandumit ka qene edhe …

Lexo me shume

SHKODRANET FLUKS KERKESASH PER AZIL POLITIK

Fluksi I shqiptareve te cilet kerkojne qe te largohen drejt vendeve te tjera te bashkimit europian per te kerkuar azil politik ka prekur edhe Shkodren. Vetem gjate 3 diteve te fundit ka patur rreth 40 kerkesa nga qytetaret per te marre letra sikur jane te ngujuar, ndonese kryetari I shoqates Misionaret e paqes Nikolle Shullani thote se nuk do jepet …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE: ZGJIDHNI KANDIDATE PA TE KALUAR KRIMINALE, MOS BLINI VOTA

Kisha Katolike ka apeluar ndaj partive politike q, pr zgjedhjet e 21 Qershorit t zgjedhin kandidat pa t kaluar kriminale.Kisha katolike, si pjes e gjall e jets s vendit, ne barinjt dhe besimtart e saj, reflekton vazhdimisht mbi t mirn e prbashkt t qytetarve t Shqipris. Zgjedhjet jan nj moment i rndsishm n zhvillimin e rendit demokratik t nj vendi. …

Lexo me shume

MBETURINAT PUSHTOJNE PLAZHIN E VELIPOJES

Nderkohe qe bregdetet e tjera kane nisur serjozisht punen per pastrimin e plazheve Velipoja mbreterohet nga ndertimet dhe mbeturinat.Ne kohen kur turistet ditore nisin te frekuentojne plazhin e Velipojes kjio e fundit duket mjaft larg realitetit veror. Mbeturina qe kane pushtuar te gjithe vijen bregdetare dhe te japin pershtypjen se nuk jane pastruar me vite te tera Ne fakt kjo …

Lexo me shume

BESIMTART ORTODOKS KREMTUAN RINGJALLJEN E KRISHTIT

Dhjetra besimtar ortodoks kan kremtuar n mesnat ringjalljen e krishtit. Kjo mesh e madhe u mbajt n Shkodr n kishn ortodokse dhe u drejtua nga famullitari i saj At Nikolla Petani duke dhuruar emocione t veanta pr t gjith besimtart e pranishm.Gjat ksaj meshe nuk munguan lutjet dhe urimet pr mbarsi e vazhdimsi, si dhe atmosfera e ngoht e pashkve, …

Lexo me shume