Friday , 30 October 2020

AKTUALITET

NDRYSHIMET NE PAGAT E MESUESVE, DEKLARATE NGA SPASH

Nepermjet nje deklarate per shtyp, Aleanca Sindikale e Arsimit dega Shkoder, ka denoncuar ndryshimet e fundit te ndodhur ne pagat e mesuesve. Kreu i Sindikates se Pavarur te Arsimit dega Shkoder, Arian Peraj, hodhi akuza ne drejtim te Drejtorise Arsimore Rajonale Shkoder per nje akt sipas tij te padrejte dhe me pasoja financiare mbi te ardhurat e mesuesve. Me pas, …

Lexo me shume

FSHATI SKAQ, I BRAKTISUR NGA PUSHTETI LOKAL

Prej vitesh banoret e fshatit Skaq ne njesine administrative te Kastratit ne bashkine Malesi e Madhe vuajne mungesen e infrastruktures rrugore ndersa rruga kryesore e ketij fshati ndodhet ne gjendje teresisht te amortizuar. Situata rendohet akoma me shume gjate periudhes se dimrit ku reshjet e shiut mbushin gropat me uje duke e bere plotesisht kete rruge te pakalueshme. Banoret thone …

Lexo me shume

LULISHTJA NE XHABIJE, PROTESTA NGA BANORET

Banoret e bllokut te pallateve ne Xhabije te qytetit te Shkodres kane zhvilluar nje proteste per te kundershtuar ristrukturimin qe Bashkia Shkoder ka nisur per kete zone. Keto banore akuzojne kryebashkiaken e Shkodres, Voltana Ademin. Sipas tyre, projekti per te prishur lulishtet per ndertim rruge eshte skandaloz dhe favorizon persona te caktuar. Banoret theksojne se i kane derguar letren e …

Lexo me shume

VELIPOJE, BIZNESET NUK KANE LIDHUR TUBACIONET ME UJRAT E ZEZA

Velipoja ka patur permiresim te cilesise se ujit e po ashtu edhe sherbimit shendetsor. Kjo u be e ditur nga administartori i njesise Velipoje Mark Laloshi e po ashtu nga drejtori i shendetit publik Ylber Zama.   Por drejtori i agjensise rajonale te mjedisit Shkoder Klodian Kovai ka patur tjeter mendim. Sipas monitorimeve shperthimi i banjove publike dhe mos lidhja …

Lexo me shume

REGJISTRIMET PER MASTER, SHTYHEN AFATET DERI ME 20 TETOR

Ministria e Arsimit ka ndryshuar srish udhzimin pr procedurat e aplikimit dhe regjistrimit n universitet. Pak dit m par, n datn 7 tetor, ktij udhzimi iu bn disa ndryshime n lidhje me procedurat e regjistrimit, ku MAS-i shtoi dy nnfaza regjistrimi dyditore pr t plotsuar kuotat bosh. Por me sa duket MAS-i, nga frika se do mbeteshin srish kuota bosh …

Lexo me shume

HIQET RROGAT BAZE PER ARSIMTARET. GATI PROTESTAT

Duke nisur nga ky muaj te gjithe mesuesit e qarkut Shkoder nuk do te paguhen me rroge baze por ne ngarkesen mesimore. Per sindikaten kjo eshte e pa pranueshme, prandaj ata i kane bere thirrje ministrise se arsimit dhe drejtorise rajonale arsimore qe anulojne kete vendim, ne te kundert do te kete levizje sindikaliste Sindikata e arsimit ben me dije …

Lexo me shume

KURBIN, PERMBYTJET DEME TE SHUMTA NE BUJQESI

Prmbytjet n Kurbin kan sjell dme t shumta edhe n sektorin e Bujqsis.Dhjetra hektar tok bujqsore vijojn nt mbeten nn pushtetin e ujit, ndrsa dme t shumta ka edhe n produktet e vjelura t stines t cilet banoret i kishin n magazinat e kateve t para t cilat u prmbyten nga uj.Drejtori i Bujqsis n Lezh Ndoc Lleshi thot specialistet …

Lexo me shume

RRETHINA, PROBLEME ME ENERGJINE ELEKTRIKE

Prej 1 jave banoret e njesise administrative Rrethina kane probleme me furznizimin me energji elektrike. Sipas banoreve mungesat jane me orare te zgjatura ndersa luhatjet ne tension ne disa raste kane djegur pajisjet shtepiake Ankesat e tyre lidhen edhe me leximin e matesave, paguajne pa patur nje fature Shkeputjet ne ernergjine elektrike ndodhin kryesisht gjate nates. Ndersa zonat me problematike …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER NIS GRUMBULLIMIN E TE DHENAVE

Bashkia Shkoder kete jave ka nisur mbledhjen e te dhenave per nje census ne te gjithe territorin e saj. Kete lloj censusi Bashkia Shkoder ka nisur qe ta zbatoje nepermjet metodes se deklarimit te perfitimit te sherbimeve publike qe kjo e fundit ofron ne territorin e saj. Ne njesine administrative Berdice jane angazhuar 4 inspektore ndersa pritet qe te kete …

Lexo me shume

KARDINAL TROSHANI: LAJMI NGA PAPA FRANCESKU ME ERDHI PAPRITUR

Emerimi kardinal nga Papa Francesku me erdhi ne menyre te papritur dhe nuk e besova fillimisht. Natyrisht ky eshte nje vleresim jo vetem per mua, por per te gjithe shqiptaret. Keshtu shprehet per Tv Rozafa, kardinali i dyte shqiptar, Eminenca e tij Kardinal Ernest Troshani. Edhe per Moter Bore Niken, franceskane e Krishtit Mbret, eshte nje kenaqesi jo vetem per …

Lexo me shume