Breaking News

AKTUALITET

PERMBYTJET, PROBLEME EDHE NE QYTETIN E SHKODRES

Situata e permbytjeve eshte renduar ndjeshem ne territorin e Bashkise Shkoder. Probleme nuk jane shfaqur vetem ne njesite administrative, por edhe qytetin e Shkodres. Shkarkimet nga hidrocentralet dhe fryja e liqenit te Shkodres kane bere qe uji te afrohet me pedonalen e Molos. Edhe pse uji i liqenit nuk ka dale akoma mbi pedonale, ne kete zone eshte krijuar bllokim …

Lexo me shume

U PARALAJMERUA, JA ZONAT NE SHKODER KU UJI RREZIKON TE FUTET NE BANESA

Ashtu sic u paralajmerua kete te hene eshte rritur niveli i ujit ne zonen e nenshkodres. Ne Obot raportohet se uji ka hyre ne disa shtepi. Edhe ne Muriqan dhe ne lagjen Xhakaj raportohet se uji eshte fare prane shtepive. Ne Dajç ne fshatin Shirq shtepite e lagjeve Marini dhe Zadrime rrezikohen, pasi uji gjate nates ka pasur rritje te …

Lexo me shume

SHTOHEN HA TOKE BUJQESORE NEN PUSHTETIN E UJIT, JA SI PARAQITET SITUATA NE BASHKINE SHKODER

Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës deri në orën 09.00 të datës 19 mars 2018, paraqitet si me poshtë: Në Bashkinë Shkodër, në të gjithë territorin e saj vazhdojnë reshjet e shiut. Pas inspektimeve në terren të bëra nga Bashkia Shkodër, në Njësitë Administrative të përmbytura situata e përmbytjeve vazhdon të përkeqësohet dhe sipërfaqja totale ka arritur mbi 2920 …

Lexo me shume

LAJM I FUNDIT- SITUATE ALARMANTE NE NJESITE E PERMBYTURA TE NENSHKODRES

Situata e permbytjeve duket se do te perkeqesohet me teper ne ditet ne vijim. Alarmi vjen nga IGJEUM dhe pohohet nga shefi i emergjencave civile ne prefekturen e Qarkut Shkoder, Pellumb Dani. Ne nje dalje per mediat, Dani beri me dije se do te kete zgjerim te territoreve te permbytura dhe prurje te shumta nga liqeni i Shkodres dhe lumi …

Lexo me shume

200 BANESA NE ZONEN E NENSHKODRES NE RREZIK NGA UJI

Situata e rënduar në zonën e Nënshkodrës pohohet edhe nga vetë kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Në orët e fundit ka rritje të shkarkimeve nga Hidrocentrali Vau Dejës, ku shkarkohen 1.000 m3 ujë në sekond duke llogaritur edhe agregatet. Ademi thotë së  probleme janë shfaqur edhe në zonën e Velipojës, ndërkohë në total janë 200 banesa në rrezik nga uji. …

Lexo me shume

PERMBYTJET NE FSHATRAT E ULQINIT

Rritja e nivelit të lumit Buna ka shkaktuar izolim të banorëve në territorin e Ulqinit në Mal të Zi,. Banorët e fshatit Lisna Bore tashmë mund të qarkullojnë vetëm me varka, ndërsa situata është e njëjtë edhe në zonat tjera. Ky është Latif Taipi nga Lisna Bore në territorin e Malit të Zi, ndërsa të vetmen mënyre për të lëviz …

Lexo me shume

RENDOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA TE NENSHKODRES

Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës nga përmbytjet vazhdon të përkeqësohet dhe tashmë kemi mbi 2420 ha tokë bujqësore nën pushtetin e ujit. Mbi 780 ha tokë janë të përmbytura në Njësinë Administrative të Dajçit. Në lagjen Zadrimë, Marinaj dhe të Maçit në fshatin Shirq janë të bllokuara nga uji 20 familje dhe në fshatin Mushan 5 familje. Edhe …

Lexo me shume

“TERBOHET” DETI NE SHENGJIN

Deti i trazuar ka sjellë probleme në zonen turistike të Shëngjinit.Batica me dallgë që kanë arritur deri në 8 ballë kanë përmbytur brezin e rërës, duke bërë që uji të deportoje deri në rrugen kryesore Shëngjin-Kune. Disa biznese që ndodhen në brezin e rërës janë mbuluar nga uji në zonën e Kunës, ndërsa dallget kanë shkulur disa pisha si dhe …

Lexo me shume

MBESHTETESIT E FRAN FRROKAJT VIJOJNE PROTESTAT PARA POLICISE

Mbështetës dhe përkrahas të kryebashkiakut të arrestuar të Lezhës, Fran Frrokaj, u mblodhën sërish sot para komisariatit të Policisë Vendore në Lezhë.Qytetaret u grumbulluan rreth orës 9 të mëngjesit dhe vijuan të qëndrojnë aty, ndërsa në disa raste bllokuan dhe rrugen para komisariatit të policisë. Mbeshtetesit e Frrokajt e konsiderojnë një sulm politik arrestimin e tijë, që lidhet me zgjedhjet …

Lexo me shume

ULQINI NE GJENDJE EMERGJENTE

Situata është e vështirë sa i përket përmbytjeve edhe në zonën e Ulqinit për këtë arsye është m,bledhur edhe shtabi ie emrgjencave civile në këtë qytet. Kryetari i Komunës Ulqin Nazif Cungu u shpreh nga të dhënat e Ministrisë së Brendëshme të Malit të Zi deri hënë sipas sinoptikëve, pritet keqësim i motit, me reshje të mëdha shiu, që mund …

Lexo me shume