Friday , 25 September 2020

AKTUALITET

FALJA E NAMAZIT TE KURBAN BAJRAMIT

Besimtaret mysliman kane falur namazin e Kurban Bajramit ne oret e par ate mengjesit. Ne xhamine Parruces falja e Namazit u drejtua nga Imam Naim Drijaj. Gjate fjales se tij Imami u ndal tek te jetuarit si mysliman ne te gjitha aspektet e jetes Teologu ArbenHalluni beri thirrje qe ne emer te zotit te falim njeri tjetrin, edhe ne rastet …

Lexo me shume

PERFAQESUESIT E KOMUNITETEVE FETARE UROJNE

Perfaqesuesit e myftinise Shkoder kane pritur vizita per rreth 2 ore. Komunitete fetare kane qene te paret te cilet kane uruar besimtaret mysliman ne festen e kurban bajramit.Arqipeshkevi imzot Angelo Massafra si dhe drejtuesit i kishes Ortodokse At Nikolla Petani dhane mesazhin e paqes dhe harmonise teksa u luten per me shume mbaresi ne te gjithe boten.Lutja ne diten e …

Lexo me shume

LUTJE PER PAQE E SHPRESE TEK DO NJERI

Festa e kurban bajramit per besimtaret muslimane eshte kremtuar edhe ne bashkine e Lezhes ndersa jane percjelle edhe mesazhe te shumta bashkjeteses fetare dhe tolerances. Myftinia e Lezhes ka mirepritur vizita te shumta ndersa kane qene te pranishem edhe perfaqsues te politikes dhe pushtetit vendor ne kete qytet. Myftiu Agim Tereziu eshte shprehur se lutja per paqe e shprese duhet …

Lexo me shume

RRADHE PER TU PAJISUR ME LIBRA EDHE NE KURBAN BAJRAM

  Teksa pjesa me e madhe e dyqaneve kane qene te mbyllura ne diten e kurban bajramit. Prinderit jane detyruar qe te presin me shprese per hapjen e librarive. Nje dite perpara fillimit te vitit te ri shkollor dhe situate e furnizimit me libra ne Shkoder vijon te jete problematike. Sic duket fillimi I vitit te ri shkollor per nje …

Lexo me shume

TREGU NE STOM-GOLEM I MBYLLUR, TREGTARET ANKOHEN

Edhe kete te diele, tregu i bagtive ne Stom- Golem te qytetit te Shkodres ka vijuar te jete i mbyllur. Nga ana tjeter, ashtu si prej disa javesh, tregtaret jane detyruar te shesin ne rruge. Ata shprehen se situata vazhdon te mbetet e njejte dhe nuk kane shpresa per hapjen e tregut. Sipas tyre, shitja ne rruge ka ndikuar negativisht …

Lexo me shume

JETIMET E KONVIKTIT PRENKE JAKOVA KALOJNE TEK SAFET SPAHIJA

Ne konviktin Safet Spahija kete vit shkollor jane regjistruar vetem 6 vajza. Kjo ka bere qe bashkia Shkoder te zhvendose nxeneset ne konviktin e shkolles Prenke Jakova, ndersa jetimet qe banojne ne kete konvikt te kalojne tek konvikti Safet Spahija. Por keta te fundit nuk pranojne qe te zhvendosen pasi sipas tyre ne konviktin safet Spahija nuk ka asnje kusht …

Lexo me shume

SHENJTERIMI I NENE TEREZES, MESHE FALENDERIMI NE VAUN E DEJES

Kisha katolike shqiptare i kushtoi nj mesh falenderimi shenjterimit te Nene Terezes. N katedralen e Vaut Dejsit, ipeshkvinjt shqiptar t udhhequr nga presidenti i konferencs ipeshkvnore Imzot Angelo Massafra dhe Nunci Apostolik Ramiro Molinar Ingles kremtuan meshen e shenjt. N kt ceremony ishte I pranishm edhe presidenti i Republikes Bujar Nishani, autoritete lokale e fetare. Ipeshkvi Massafra krkoi q Nn …

Lexo me shume

FORCAT E ARMATOSURA NDERTOJNE UREN PER 5 MIJE BANORE NE UNGREJ

Forcat e Armatosura t Shqipris kan prfunduar ndrtimin e nj ure bailey n fshatin Ungrej t Bashkis s Lezhs.N inaugurimin e ksaj ure ishte e pranishme edhe ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e cila shoqrohej nga deputett e Komisionit Parlamentar t Siguris dhe prefekti i Lezhs. Pasi prmendi kontributin e Forcave t Armatosura n rastet e emergjencave civile, ministrja Kodheli …

Lexo me shume

NDRYSHIMET NE KODIN RRUGOR, QYTETARET: GJOBAT JANE TE LARTA

Ndryshimet ne kodin e ri te qarkullimit rrugor kane sjelle paqartesi per qytetaret. “Nuk kemi njohuri per keto ndryshime e as per gjobat qe vendosen” thone per Tv Rozafa vete drejtuesit e mjeteve. Ndryshimet n Kodin e qarkullimit rrugor do t detyrojn drejtuesit e mjeteve te pajisen me ndenjse t posame pr transportin e fmijve deri n 12 vjec. Nese …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 70-VJETORI I LEVIZJES SE POSTRRIBES

Eshte perkujtuar levizja e pare anti- komuniste shqiptare ne Postrribe te Shkodres. Fillimisht u zhvillua ceremonia e vendosjes se kurorave prane Lapidarit. Me pas te pranishmit iu drejtuan shkolles se mesme te bashkuar Adem Haxhija. Tomorr Alizotaj, kryetari i forumit te perndjekurve prane partise demokratike dhe Ramiz Cobaj, kryetar i partise demokratike dega Shkoder, folen per ndeshkimin me vote ndaj …

Lexo me shume