AKTUALITET

TERTHORJA: 16 SUBJEKTE PARALAJMEROHEN PER GJOBA

15 subjekte jane paralajmeruar per gjobe-venie pasi kane thyer rregullat duke krijuar zhurme akustike edhe pas mesnate. Kjo u be e ditur nga krye-inspektori i inspektoriatit te mjedisit Edmond Terthorja i cili tha se 6 prej ketyre subjekteve jane ne qytet, ku zona e pedonales eshte me problematike. Terthorja thote se ne zonen e Velipojes nuk paraqitet ndonje problem, pasi …

Lexo me shume

LEZHE, TAKIM RAJONAL PER PROBLEMET E PUSHTETIT VENDOR

Problemet q shtetsojn banoret e Bashkive Lezhe, Kurbin, Mirdit dhe Kruj jan br pjes e nj tryeze rajonale t organizuar n Lezh nga Birn Albania. N kt takim merrin pjes prfasues t shoqris civile, organizatave t ndryshme dhe gazetar q operojn n kto zona. Ata parashtruan nj sr problematikash q shqetsojn komunitetin, duke vn theksin tek ndarja e re territoriale …

Lexo me shume

PROGRAMI I ARSIMIT I PD-se NE SHKODER

Fondacioni per Liri dhe Demokraci ka prezantuar pasditen e se Henes ne qytetin e Shkodres programin e arsimit te Partise Demokratike. Ne degjesen publike moren pjese specialiste te arsimit te qytetit te Shkodres, si edhe anetare te Partise Demokratike, ku u prezantuan dhe u diskutuan idete e ketij programi. I pranishem ne kete takim ishte edhe deputeti i Partise Demokratike …

Lexo me shume

SIGURIA USHQIMORE NE SHKODER. PROBLEM TREGTIMI

Siguria ushqimore vazhdon te jete nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Tregtimi i fruta-perimeve ne zonen e Zdrales prej kohesh behet ne rruget e kesaj zone. Tregu qe ka qene per tregtaret eshte prishur dhe akoma nuk eshte krijuar nje treg per keto tregtare. Gjithsesi, ata vazhdojne te shesin produktet e tyre ne rruge, prane pluhurit te makinave, mbeturinave …

Lexo me shume

RAMA: FORCA SHQIPE. BASHA: URIME TE GJITHE SHQIPTAREVE

Fitorja e par e kombtares shqiptare t futbollit sht pritur e emocione edhe nga prfaqsuesit e politiks. I pari q reagoi n Facebook ishte kryeministri Edi Rama. “Forca shqipe, forca” shkruan Rama, ndrsa e shoqron me dy foto, momentin e golit dhe atmosfern e kuqezinjve n shkallt e stadiumit. Kryetari i PD, Lulzim Basha shkruan “urime t gjith shqiptarve”! Prpara …

Lexo me shume

KALLEZIM PENAL EDHE PER BRISEIDA SHEHAJN

Agron Ramadani personit i cili u permend se akuzoi drejtorin e pergjithshem te tatimeve Hysen Hysaj per hakmarrje pasi e largoi nga puna, ka sqaruar pozicionin e tij. Npermjet nj deklarate pr shtyp, teksa sqaron dinamiken e ngjarjeve nuk harron te theksoje se ka bere kallzim penal edhe per drejtoren e pergjithshme Briseida Shehajn. Por pavarsisht kallzimit penal n drejtim …

Lexo me shume

MUA: DO TE ZBRESIM ME 2% AKSIDENTET NE KRAHASIM ME 2015-ten

Ne kuader te planit te menaxhimin ne sezonin veror policia e qarkut Shkoder synon qe te ule me 2% aksidentet ne krahasim me nje vit me pare. Hasan Mua Specialist i sektorit te hetimit dhe parandalimit te aksidenteve thote se duhet nje orientim edhe me menaxhimin e trafikut ne akset kryesore Mua po ashtu evidenton edhe pikat me problematike te …

Lexo me shume

MALEVI: KONTROLLE INTENSIVE NE KOPSHTE, SHKOLLA DHE KONVIKTE

Gjate vitit shkollor 2015-2016 disa nga shkollat e qytetit por edhe ne njesite administrative kane patur probleme ne plotesimin e standarteve higjeno-sanitare. Per te eleminuar kete situate inspektoriati shendetsor ka ndermarre nje sere masash ku gjate muajit maj dhe qershor ka nisur inspektime ne kopshte, shkolla dhe konvikte. Ne menyre qe me hapjen e tyre ne shtator gjithcka te jete …

Lexo me shume

MIRDITE, FIRMAT QE NDERTOJNE HEC-in NUK PAGUAJNE TAKSAT

Firmat q po ndrtojn Hidrocentralin n zonen e Mirdites, nuk kan paguar taksat vendore q kur kan nisur kt investim n vitin 2011-t. Ndonse punojn n territorin e Bashkis Mirdit, keto firma e kan shprfillur kt insitucion duke mos ju prgjigjur me dhjetra shkresave q ju jan drejtuar nga Njesia Vendore. Ky fakt sht br i ditur nga Administratorja e …

Lexo me shume

SYTARI: KUNDER NDRYSHIMIT NE KODIN E FAMILJES

Propozimi i amendimin te nenit 18 te Kushtetutes, ne te cilin eshte futur per here te pare ndalimi i diskriminimi per shkak te orientimit seksual dhe identitetit gjinor ka sjelle reagimin e myftiut te Shkodres Imam Muhamed Sytari i cili thote se ky nen con drejt shthurjes se familjes   Sipas myftiut Sytari ky nen nuk duhet miratuar per asnje …

Lexo me shume