AKTUALITET

VAU DEJES, TREGTARET DALIN NE PROTESTE

Ka qn kjo mnyra e protests s tregtarve dhe fermerve t fshatrave t Shelqetit dhe Pistullit n bashkin e Vaut Dejsit. Tregtart e Vaut t Dejs kan dal n protest mengjesin e s Shtunes kundr transferimit t tregut n nj vend tjetr, si dhe kan denoncuar moslejimin e tregtimit brenda nj tregu pran Shelqetit n t cilin kan tregtuar prej …

Lexo me shume

QENTE ENDACAKE, DO JAVE KAFSHOHEN TE PAKTEN 3 PERSONA

Qente endacake prej muajsh jane kthyer ne nje shqetesim serioz per qytetaret. Kete here konfirmimi vjen edhe nga bluzat e bardha te cilet thone se te pakten 3 raste ne jave paraqiten ne urgjencen e spitalit nga kafshimet e qenve te rruges Problemi tek pacientet rendohet me shume atehere kur qente jane te pa vaksinuar duke u bere burim per …

Lexo me shume

MINISTRI HAXHINASTO TAKIME NE SHKODER ME HOMOLOGUN E MALIT TE ZI DHE KOSOVES

Liberalizimi i tregut n mes Shqipris, Malit t zi dhe Kosovs ka qn n fokus t takimit n Shkoder ne mes ministrave t transportove t Shqipris, Malit t Zi dhe Kosovs. Ky fakt sht br i ditur nga ministri transporteve Edmond Haxhinasto pas takimit me homologun Kosovar Lutfi Zharku dhe at malazez Ivan Brajovic. Ministrat e Transportit t Rajonit zgjodhen …

Lexo me shume

SHKARKOHET DHURATA URUI, NUK PRANOI TE KRYENTE REFORMEN

Dhurata Urui nuk do te jete me drejtore e spitalit rajonal Shkoder. Burime prane selise roze bejne me dije se ne kete post eshte emeruar Perparim ela, me heret drejtor i poliklinikes se qytetit te Shkodres. Urui prej disa muajsh eshte ne postin e Drejtores se spitalit rajonal te Shkodres, ndersa prej disa javesh eshte perfolur shkarkimi i saj. Ndersa …

Lexo me shume

MINISTRI KLOSI THIRRJE TE RINJVE: ARSIMI PROFESIONAL E ARDHMJA!

Te rinjt mund t ken nj pun t sigurt vetm nprmjet arsimit profesional, deklarata sht br nga ministri i Mirqnies Sociale Blendi Klosi n qytetin e Shkodres ku mori pjes n panairin e shkollave profesionale n metropolin verior.Ministri Blendi Klsoi u beri thirrje prinderve dhe nxenesve qe te zgjedhin shkollimin professional, pasi kerkesat e tregut jane drejt ketyre profesioneve jo …

Lexo me shume

DITA E LULEVE, 10 VITE FESTE NE SHKODER

Shkodra ka festuar diten e luleve e cila kete vit ishte ne pervjetorin e 10 te saj. Ky vit jubilar nisi rreth ores 10-00 ne sheshin perpara bashkise Shkoder. Kryetarja e bashkise Voltana Ademi teksa uroj qytetaret per kete dite te bukur tha se lulet simbolizojne gjithmone miresi.   Shkodra sot ka patur nje tjeter pamje, mes lulesh,veshjesh shumengjyreshe e …

Lexo me shume

VETERANET: NE SHKODER NUK MIREMBAHEN BUSTET E DESHMOREVE

Ndonese ne varrezat e deshmoreve eshte bere nje pune e mire per pastrimin e tyre, mirembajtja e busteve nuk eshte aspak e tille. Prefekti Radovani teksa ironizoi moskujdesin e bashkise ndaj 5 Heronjeve te Vigut”, tha se ky monument do te kete gjithmone vemendjen e prefektures. Te njejtin mendim ndane edhe veteranet teksa denuan harresen qe po behet ndaj busteve …

Lexo me shume

5 MAJ DITA E DESHMOREVE TE ATDHEUT

5 maj dita e deshmoreve te atdheut. Aktiivtete ne Shkoder nisen me veteranet e Luftes ne Kinema Milenium te cilet kujtuan deshmoret e rene. Felek Kasemi anetare e kryesise se komitetit te veteraneve tha se gjaku I tyre do te kujtohet ne breza   Me pas policia e qarkut Shkoder, LAN,perfaqesuesit e partise socialiste dhe levizjes socialiste per integrim zhvilluan …

Lexo me shume

FAKULTETI I DREJTESISE NJEHSON DIPLOMAT ME UNIVERSITETIN E NAPOLIT

Studentet e fakultetit te drejtesise se Universitetit te Shkodres mund te marrin dy diploma, nje te fakultetit te drejtesise se universitetit te Shkodres dhe nje te universitetit te dyte te Napolit. Nje gje e tille eshte mundesuar fale bashkepunimit mes ketyre dy universiteteve dhe qe u be i ditur mesditen e kesaj te Enjte ne bibloteken shkencore te universitetit te …

Lexo me shume

PERFUNDON AFATI I FORMULAREVE TE VETDEKLARIMIT

Data 4 maj eshte afati I fundit per dorezimin e formulareve te dekriminalizimit. Formulare te cilet plotesohen nga drejtoret,departamenti I administrates publike drejtuesit e institucioneve te vartesise si dhe shefat e sektoreve. Tv Rozafa ka qene ne disa drejtori ku titullaret shprehen se plotesimi I tyre eshte kryer ne afate te duhura dhe jane dorezuar prane DAP. Po ashtu edhe …

Lexo me shume