Friday , 30 October 2020

AKTUALITET

PERCILLET PER NE BANESEN E FUNDIT GILMAN BAKALLI

Shkodra ka percjelle me dhimbje per ne banesen e fundit intelektualin, ish- deputetin e partise demokratike Gilman Bakalli.Qindra miq, kolege dhe qytetare te ndjerit kane percjelle ngushllimet e tyre ne homazhet qe u bene ne hollin e bashkise Shkoder.   Te paket kane qene figurat politike, megjithate kolege dhe studente te EUT ishin perkrah familjareve per te ndare dhimbjen e …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA ISH- DEPUTETI I PD- se GILMAN BAKALLI

sht ndar papritur nga jeta ish-deputeti i Partis Demokratike Gilman Bakalli. shkak sht br nj leucemi akute. Megjith ndrhyrjen e mjekve nuk sht br i mundur shptimi i tij. Ai u nda nga jeta rreth ors 18.30 n moshn 49-vjeare. Bakalli ishte diplomuar n gjermanistik n universitetin Luigj Gurakuqi t Shkodrs. Ai mbajti mandatin e deputetit nga viti 2005 deri …

Lexo me shume

SHQIPERI- SPANJE, POLICIA: JA RRUGET E BLLOKUARA

Nj dit prpara ndeshjes Shqipri-Spanj, e vlefshme pr eliminatoret e Botrorit Rusi 2018, q do t luhet n stadiumin Loro Borii t Shkodrs, policia ka publikuar dhe planin e masave q do t merren pr mbarvajtjen e ksaj ndeshjeje. Policia bn m dije se n kt kuadr do t ket ndalim qarkullimi dhe bllokim t disa rrugve n qytetin e …

Lexo me shume

TAMARA DHE VERMOSHI ME LINJE TE RE TE ENERGJISE ELEKTRIKE

Zonat e Tamares dhe Vermoshit vuajne akoma problemin e furnizimit me energji elektrike. Por, brenda vitit 2017 problemi me energjine elektrike ne keto zona do te jete i zgjidhur. Nje gje e tille u premtua nga administratori i OSHEE-se, Adrian ela. ela tha se jane rreth 75 km linje te 20 kv qe do te shtrihen ne zonen e Tamares …

Lexo me shume

GJYLI: NE RIKTHIMIN E RESHJEVE KUJDES ME UJIN E PIJSHEM

Reshjet e rena gjate diteve te fundit kane sjelle friken e permbytjeve. Shefi i higjenes ne drejtorine e shendetit publik Burim Gjyli thote se mos perfundimi i By Passit eshte nje rrezik me teper, ndersa sipas tij pergjegjesia duhet te jete e shtuar ne cilesine e ujit te pijshem. Kapaciteti i mbajtjes hapur te ujit te pijshem duhet te jete …

Lexo me shume

MALESI E MADHE, BORI MUNGON UJI I PIJSHEM

Ne fshatin Boric i vogel te njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe prej vitesh mungon uji i pijshem . Banoret shprehen se mbushin uje nga puset, po jetesa ne kete menyre eshte tejet e veshtire. Pushteti lokal nuk pergjegjiet asnje ankese te tyre Kryeministri Edi Rama ka marre pjese ne inaugurimin e kanaleve vaditese ne keto zona, …

Lexo me shume

NDESHJA KOSOVE-KROACI, TRAFIK I RENDUAR NE RRUGET E LEZHES

Rrugt q prshkojn qarkun e Lezhs jan prballur me nj trafik mjaft t rnduar gjat pasdites t s enjtes. Shkak pr kt situat sht br numri i lart i automjetve q kan hyr nga Kosova n vendin ton pr t ndjekur ndeshjen e cila u luajt mbrmjen e kaluar n Shkodr. Trafiku i rnduar ka nisur q prej ors 15:00 …

Lexo me shume

SHKODER, BLLOKOHET TRAFIKU PAS NDESHJES KOSOVE – KROACI

Perfundimi i ndeshjes mes Kosoves dhe Kroacise, ka “paralizuar” trafikun ne qytetin e Shkodres. Pas humbjes me kroatet, tifozet nga Kosova por edhe nga Kroacia kane nisur te largohen menjehere nga qyteti i Shkodres. Edhe pse nje pjese e tifozeve u larguan nga stadiumi para perfundimit te ndeshjes, per shkak edhe te rezultatit zhgenjyes, perseri rruget e qytetit kane qene …

Lexo me shume

BUSHATI: QEVERIA ASNJE FOND PER EMERGJENCAT CIVILE

Ndonese eshte krijuar drejtoria e emergjencave civile ajo nuk ka asnje fond apo mjet per te nderhyre ne raste emergjente nga ana e qeverise. Por drejtori i emergjencave civile ne Bashkine Shkoder Ritvan Bushati thote se kjo e fundit ka marre masat e duhura per perballimin e stines se reshjeve Bushati ben me dije edhe zonat me problematike aktualisht. Drejtoria …

Lexo me shume

“NDRIIMI NE QYTET GJATE DITES BEHET PER SHKAK TE PUNIMEVE”

Demtimi i objekteve publike kryesisht ne shtyllat e driimit vijon te jete problem per Bashkine Shkoder i cila ka kryer disa riparime. Pergjegjesi i njesise se ndriimit publik Altin Salihi ben me dije zonat qe jane ripoaruar oer shkak te demtimeve Salihi thote se aktualisht zona me problematike eshte ajo e unazes perendimore Bashkia jep nje pergjigje edhe per ankesat …

Lexo me shume