Friday , 30 October 2020

AKTUALITET

MASAT NE PRAG TE NDESHJES KOSOVE-KROACI

M dat 06.10.2016 ora 20.45 n qytetin Shkodr, do t zhvillohet ndeshja ndrkombtare e futbollit, e vlefshme pr Kampionatin Botror 2018, ndrmjet prfaqsuesve t Kosovs dhe Kroacis, ndeshje e cila do t luhet n stadiumin Loro Borii.Pr lvizjen e automjeteve dhe parkimin e tyre do t prdoret Unaza e Qytetit Shkodr, si nga krahu lindor ashtu edhe nga krahu perndimor. …

Lexo me shume

LEZHE, DEMTOHET SERISH SHETITORJA E DRINIT

Shetitorja e re e lumit Drin n Lezh st dmtuar srish, ende pa u inaguruar. N disa pjes t saj ka rreshqitje t vazhdueshme dheut, duke sjell dmtimin e troturit t ktij investimi mjaft t rndsishem pr Lezhn. Kjo situat e krijuar ka vn n pikpytje cilsin e punimve n kt shttitore, ndrsa bashkia ka br t ditur se nuk …

Lexo me shume

DJEGIA E BANESES, FAMILJA SYLJA NE QIELL TE HAPUR

Djegia e baneses mesditen e se Premtes te 1 Tetorit ka lene ne qiell te hapur familjen e Shaban Syljes. Banesa e kesaj familje qe ndodhet ne lagjen Ahmet Haxhija te qytetit te Shkodres eshte shkrumbuar krejtesisht dhe familjaret e kesaj shtepie jane detyruar te banojne tek njerezit e tyre. Zamir Sylja, djali i kryefamiljarit Shaban Sylja, tregon per Tv …

Lexo me shume

BASHKIA NIS DIFERENCIMIN E MBETJEVE NE QYTET, 428 KONTINIERE

Bashkia Shkoder pas shperndarjes se kontiniereve te mbetjeve ne disa njesi administrative, tashme ka nisur shperndarjen e tyre ne qytet. Nen kryetari i Bashkise Shkoder Dritan Meta tha se kjo behet ne kuader te diferencimit te mbetjeve Meta garantoi se kete here diferencimi i mbetjeve nuk do te kete te njejtin fat si 3 vite me pare Por vendosja e …

Lexo me shume

INAUGUROHET KOPSHTI NE SHKOLLEN “EDITH DURHAM”

70 femije te lagjes “Mark Lula” tashme kane nje kopesht te ri. Gjate inaugurimit te kopshtit ne shkollen “Edith Durham” mori pjese edhe kryebashkiakja Voltana Ademi. Ademi nuk la pa ironizuar qeverine e cila duhej qe te kishte investuar ne hapjen e ketij kopshti per femijet e kesaj zone Kryebashkiakja beri me dije edhe projektet e tjera qe ka ne …

Lexo me shume

BASHKIA MALESI E MADHE NUK I DERGON MBETJET NE LANDFILLD

Ndonese ka marre disa here paralajmerime nga inspektoriati i mjedisit Bashkia Malesi e madhe vijon te mos marre asnje mase per menaxhimin e pastrimit. Te gjitha mbetjet e kontiniereve hidhen ne zonen e njohur si Perroi i thate nje zone kjo e banuar dhe afer autostrades Shkoder -Hani Hotit. Qytetaret e quajne turpin e radhes qe bashkia ben ne territorin …

Lexo me shume

OSHEE, 10 MLN EURO INVESTIME NE RAJONIN E SHKODRES

Investimet ne Rajonin e Shkodres kapin shifren e 10 mln eurove. Keshtu u shpreh nga qyteti i Shkodres, administrator i OSHEE-se, Adrian Cela, teksa ishte i pranishem kete te Marte per te inspektuar qendren e re te Kujdesit ndaj Klientit Shkoder. Cela permendi disa investime qe jane ne proces ne zonat rurale, por u ndal per te folur edhe per …

Lexo me shume

KESHILLTARET E PD- se KERKOJNE ZEVENDESIMIN E SPATHARIT DHE POPAJT

Debatet kane qene te pashmangshme edhe ne mbledhjen e keshillit bashkiak ne Malesi te Madhe. Keshilltari i djathte Gjovalin Veshtaj ka kerkuar zevendesimin e keshilltareve Pjerin Spathari dhe Viktor Popaj pasi nuk perfaqesojne me partine demokratike, pasi keto dy keshilltare bejne pjese ne administraten e Bashkise Malesi e Madhe. Ndihma ekonomike si dhe problemet me furnizimin me energji elektrike ne …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KESHILLIT SHOQEROHET ME DEBATE

Ne mbledhjen e keshillit Bashkiak Shkoder nga 7 pika te rendit te dites, jane miratuar vetem 4 prej tyre. Pikat e rendit t dites per tranferimin e ujesjellsave te ish njesive te qeverisjes vendore tek shoqeria e ujesjlles- kanalizime si dhe miratimi i marreveshjes se bashkise shkoder me fondin shqiptar te zhvillimit per hartimin e projekteve teknike ka shkaktuar debate …

Lexo me shume

LEZHE, MUNGESA E INVESTIMEVE, RRUGA BEHET E PAKALUESHME

Kjo sht rruga q prshkojn do dit dhjetra banor t Bllokut Banimit pran Drejtoris s Bordit t Kullimit n lagjen “Nn Tereza” t qytetit t Lezhs. Gjat dimrit ky segmet rrugor i cili sht m pak se 1 km bhet pothuajse i pakalushem prshkak t gropave t cilt mbushen me uj, ndrsa n shum raste uji deporton edhe n banesa. …

Lexo me shume