AKTUALITET

DITA E TE GJITHE VDEKURVE

Data 2 Nentor shenon diten e te gjithe te vdekurve. Besimtaret katolik e kane kremtuar kete dite ne varrezat katolike te Rrmaj. Arqipeshkvi i Shkoder- Pult, imzot Angelo Massafra tha se kjo dite eshte e shenjte per te gjithe besimtaret pasi perkujton dhe respekton te afermit tane, qe nuk jetojne me. 2 nentori, dita e perkujtimit te te vdekurve, shpreh …

Lexo me shume

NGRIHET TASK- FORCA PER ENERGJINE

Brenda pak ditve, Task Force e re pr energjin do t nis punn pr inspektimin e punonjsve t OSHEE n t gjith Shqiprin n mnyr q t ul abuzimet. Ky vendim i qeveris ka ardhur menjeher pas nisjes s aksionit kundr abuzuesve t energjis elektrike. Kjo struktur e veant do t ket rreth 50 punonjs e do t kontrollojn t …

Lexo me shume

HYRJA E QYTETIT AKOMA PEZULL

Hyrja e qytetit eshte kthyer ne nje shqetesim per te gjithe drejtuesit e automjeteve pasi rruga po qahet ne disa vende e kjo jo vetem qe jep nje imazh negativ per qytetin por po ndikon dhe ne krijimine trafikut, nderkohe nga ana e kompanis kontraktuese nuk ka asnje afat se kur do te perfundojne punimet. Rifillimi i punimeve ne hyrje …

Lexo me shume

DITA E TE GJITHE SHEJNTERVE

Data 1 Nentor tashme prej vitesh perkujtohet nga te gjithe besimtaret katolik te shqiperise .Festa e t gjith shenjtrve ndiqet m pas nga Prkujtimi i t Vdekurve . Kjo dite n Shkodr sht edhe nj prkujtim t ngjarjeve t rndsishme q ndodhen m pas n nntorin e vitit 1990 kur u rikthye liria e besimit n shqipri. Gjith Shenjtrit …

Lexo me shume

RREZIKU PERMBYTJEVE, PANARITI NE INSPEKTIM!

Gjat 24 orve t ardhshme Ballkani mund t prfshihet nga prmbytjet pr shkak t intensitetit t lart t reshjeve, ky fakt sht br I ditur nga ministri i Bujqsis dhe Administrimit t Ujrave Edmond Panariti gjat inspektimit t br n argjinaturn e Kirit. Ministri Panariti theksoi se me sforco t prbashkt do t bht maksimumi pr t evituar prmbytjet n …

Lexo me shume

KESHILLI I BASHKISE, REPLIKA PER 4 PIKA

Mbledhja e radhes e keshillit bashkiak Shkoder kishte te bente me 4 pika .Pika e pare ishin diskutimet mbi Vllaznine kurse pikat e tjera u kaluan terthorazi.Diskutimet mbi piken e pare zgjaten rreth 1e 30 min me replika e kunder replika.Ky diskutim u nderpre nga Mark ndue Marku invalid I cili prej muajsh ben kerkesen ne keshillin bashkiak per banese.Pretendimeve …

Lexo me shume

STARTON KONFERENCA SHKENCORE NE LUIGJ GURAKUQI

Ka startuar n Universitetin e Shkodrs Luigj Gurakuqi nj workshop ndrkombtar mbi LHC-n, astrofizikn, fizikn mjeksore dhe mjedisore. Rektori i ktij universiteti Artan HAxhi, ka theksuar faktin se tematika q do t prezantohet n kt konferenc sht mjaft e rndsishme.Nga ana tjetr Fizikantja njherazi deputete e parlamentit t Shqipris Mimoza Hafizi ka evidentuar faktin se vendi yn ka grupe shum …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI URON KURBAN BAJRAMIN NGA MEKJA

Myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjell mesazhin e Kurban Bajramit nga Mekja ku edhe po kryen ritualin e Haxhit. Ne nje postim ne profilin zyrtar ne Facebook Myftiu Sytari thekson se Ka knaqsin e madhe t’i uroj me zemr, me rastin e Kurban Bajramit t sivjetshm, nga Qyteti i Shenjt i Meks, ku ndodhet pr kryerjen e Haxhit …

Lexo me shume

KONVIKTI I UNIVERSITETIT GATI PER STUDENTET

Kryetari I bashkis s Shkodres Lorenc Luka ka pritur n nj takim ambasadorin e Polonis n vendin ton Marek Jezioski. Pasi I ka uruar mireseardhjen kryebashkiaku Luka eshte ndalur tek urat e bashkepunimit.Nga ana tjeter ambasadori polak ka beret e ditur edhe disa nga projektet ne mes shtetit polak dhe rajonit te Shkodres.Ambasadori i Polonis n vendin ton Marek Jezioski …

Lexo me shume

SHKODER, PUNESIMI I TE RINJVE DREJTE ZGJIDHJES

Eshte organizuar nje takim mbi punesimi e te rinjeve dhe personave me aftesi te kufizuar ne qytetin e Shkodres. Perfaqesuesja e Ministrise se Mireqenies Sociale dhe Rinis Silva Banushi tha se ky takim luan rol kryesor ne zgjidhjen e problemeve te punesimit tek t rinjt dhe prsonat me aftesi t kufizuar ne qarqet Shkoder, Lezhe dhe Kukes.Ky takim synon ti …

Lexo me shume