AKTUALITET

Selia e PD- se, akuza mes pronareve dhe qiradhenesit

Ndryshimi I selis s partise demokratike sht kthyer ne nj tem debati ne ms pronarve t objektit dhe qiradhnsit, Sipas pronarve t objektit shkak I ksaj situate sht br shkelja e kontrtats nga qiradhnsi. E ndrkoh Kurti thekson se shpreson q kjo situat t rregullohet sa m par. Nga ana tjetr sipas Kurtit n prag t zgjedhjeve lokale nj forc …

Lexo me shume

Radhe te gjata tek OSHEE, qytetaret perplasen me njeri-tjetrin!

Data 28 shkurt sht afati prfundimtar pr t shlyer t gjitha kamatvanesat por pr t prballuar fluksin e lart nuk st marr asnj mas pr t prballuar fluksin e qytetarve pasi n njrn nga pikat e kujdesit ndaj klientit n metropolin verior ngjante me nj protest pasi dhe rruga pran gjimnazit Jordan Misja ishte plotesisht e bllokuar. Qytetart po prplasen …

Lexo me shume

Shkoder, bluzat e bardha ne proteste

Jo vetem kunder testimit por edhe mungeses se medikamenteve dhe pajisjeve. Duhej vendimi I qeverise per testimet e mjekeve qe ne spitalin rajonal Shkoder te ekspozoheshin edhe fenomene te tjera te pa pranuara me pare. Jo vetem kunder testimit por protesta e dyte I ka bashkuar bluzat e bardha edhe ne nje tjeter kauz ate te mungeses se medikamenteve dhe …

Lexo me shume

I shpetoi jeten femijes, por prangoset nga policia

Eglisoni sht vetm 7 vjec, por pr shkak t semundjes mban frymn fal pomps s oksigjenit. Mungesa e energjis e cila sht ndrprer nga OSHEE po rrezikon jetn e voglushit. Babai i tij Naim Dyli u arrestua n Gurin e Zi sepse rilidhi matsin pr tu furnizuar me energji elektrike banesn e tij pr ti shptuar jetn t birit si …

Lexo me shume

DAJ, Proteste me date 28 shkurt ora 10:00

Te zhgenjyer jo vetem nga premtimet boshe por edhe reagimet e diteve te fundit. Asgje deri me tani nuk I ka thyer banoret e dajit per tu ulur ne bisedime. Ata jane te vendosur drejt protestave kunder qeverise.Kerkoje shlyerje te debive, demshperblim te tokave te permbytura ne vitin 2010.Nje dite me pare prefekti Radovani gjate nje pronocimi per mediat tha …

Lexo me shume

Tregtaret e Zdrales dhe tregut ne Rus nuk jane te liensuar, deklarata nga AKU

Paguajne taksa cdo muaj, por nuk konfugurojne as te regjistruar. Tragtaret e zdrales dhe tregut ne Rus pervecse tregtojne ne kushte jashte cdo standarti higjeno sanitar nuk kane as te drejte qe te kontrollohen, pasi nuk jane te pajisur me license. Agjensia e kontrollit ushqimor shprehet se bashkia Shkoder vetem ju merr taksa por nuk I ka regjistruar,ndersa edhe tatim …

Lexo me shume

Perurohet godina e Prokurorise Shkoder

Eshte peruruar godina e re e prokurorise ne Shkoder. Te pranishem kane qene kryeprokurori I pergjithshem Adriatik Llalla, Kryetari I gjykates se larte Xhezair Zaganjori, si dhe drejtues te prokurorise dhe gjykatave Shkoder. Ne fjalen e tij prokurori I pergjithshem Adriatik Llalla tha se godinen e re te prokurorise e prt nje pune e gjate dhe me pergjegjesi. Ndersa ka …

Lexo me shume

Llalla: Kemi pista te reja mbi ngjarjet e fundit kriminale qe kane ndodhur ne vend

Ngjarjet me te fundit te cilat kane tronditur vendin tone shume shpejt do te marrin denimin e duhur. Kjo pasi prokuroria e pergjithshme eshte ne fund te hetimeve dhe do te dale me rezultate konkrete. Kete deklarate e ka bere Kryeprokurori Adriatik Llalla nga Shkodra N prurimin e ambienteve t reja t Prokuroris s Shkodrs, ambasadori i Britanis Nicholas Cannon …

Lexo me shume

Mbikalmet ne shina te trenave alarm rreziku

Mbikalime qe vendosen sipas deshires se qytetetareve per te patur me te kehte kalimin ne anen tjeter te rruges. Mirpoi keto kalime te shkurta kane qene dhe burim aksidentesh ne jo pak raste. Ky problem evidentohet edhe nga pergjegjesi I transportit hekurudhor per rajonin e Shkodres Vladimir Sterkaj Stacioni hekurudhor prej kohes eshte bragetisur nga udhetaret. I pyetur nese eshte …

Lexo me shume

Rragam,banoret bllokojne Shkoder- Mjede

Kane bllokuar rrugen kryesore ne hyrje te fshatit Rragam ndersa protesta e tyre eshte ne diten e 7 e po ashtu edhe bragetisja e shkolles nga ana e femijeve. Te ndodhur ne kete situate asnje nga puhstetaret vendore apo locale I ka vizituar, ndersa OSHEE vijon punen per nderprerjen e energjise elektrike. Apeli I tyre eshte po I njejte demshperblim …

Lexo me shume