Sunday , 8 December 2019

AKTUALITET

BIZNESI: PO NA HEQIN EDHE BUKEN GOJES!

24 or pas aksionit t grupeve t Tatim taksave ne qytetin e Shkodres, deputt e partis demokratike Helidon Bushati dhe Irma Kopliku I kan cilsuar kto aksione si ato t viteve 1946, kur shteti komunist grabiste pasurine dhe pronat e shkodranve padrejtsisht. Sipas deputetit Bushati qeveria po ushtron terror ndaj biznesit n Shkoder, pr shkak t rezultatit t zgjedhjeve te …

Lexo me shume

TATIM-TAKSAT SEKUESTROJNE DHJETRA SUBJEKTE

Dhjetra subjekte jane sekuestruar mbremjen e se martes ne zonen e Parruces. Tatim-taksat dhe krimi ekonomik kane zbarkuar ne parruce qe ne oret e pasdites e deri nembremje vone duke sekuestruar dhjetera subjekte per parregullsi. Qytetaret Shkodran tejet te nervozuar thone se me shume se asgje ky kontroll i befasiashem ka frikesuar qyetaret e bizneset, ndersa kane pretendimet se subjekteve …

Lexo me shume

DIPLOMATJA EKE INAGURON INVESTIMET E AMBASADES EKE N F. ARREZ

N fillim t ktij viti shkollor ambasadorja e ekis, Borislava Tomasova zgjodhi t udhtonte drejt veriut t Shqipris, duke ndaluar n shkollen e fshatit kryezi n bashkin e Fush Arrzit, shkoll e cila mban emrin e birit t ktij fshat, Shtjefen Gjeov Kryeziut, atje ku ambasada eke fal vullnetarve t shoqats Dajti Alpino Turistik mundsoj investimin per mjediset e jashtme …

Lexo me shume

FIRMA ITALIANE SHFYTEZON KALANE E KRAHTUL- it, PROTESTA!

Ndonese zone e mbrojtur dhe me vendim nga Presidenti I republikes qe punimet duhet te nderpriten direkt, firma italiane Il Progeto ka kerkuar qe te vazhdojne punimet ne kalane Krahtul. Banoret e Postrribes kane bllokuar punimet e kesaj firme e cila kerkon qe te marre guret e cmuar te kalase 2700 vjecare. Te irrituar banoret kane protestuar, ata jane te …

Lexo me shume

REAGON BASHKIA SHKODER PER SHKOLLEN ARBEN BROCI

Pas deklarates se nje dite me pare qe drejtori i shkolles Arben Broci dha per mediat duke akuzuar bashkine shkoder si pergjegjese te godines e cila u inagurua e amortizuar, sot ka reaguar bashkia Shkoder e cila nepermjet nje deklarate per mediat thote se: Shkolla e mesme Industriale Arben Broci sht ndrtuar me inciativen e ministris s Arsimit dhe …

Lexo me shume

LERA: RRETH 1 826 BIZNESE JANE KONTROLLUAR N 8 DIT

  N harkun kohor t 8 ditve n qarkun e Shkodrs jan kontrulluar ns jan t pajisur me dokumentacionet e duhura rreth 1826 biznese ndrsa debitor kan rezultuar rreth 190 subjekte. Kjo sht pohuar nga Pal Lera, drejtror I kontollit tatimor gjat emisionit Mirmengjes n TV Rozafa . Zerat q ky aksion po bht n mnyre selektive Lera I hedh …

Lexo me shume

MARK LULA HAP DYERT PER NXENESIT

Pas shume diskutimesh mes bashkise dhe DAR shkolla Mark Lula ka hapur dyert per nxenesit e saj. E pranishme ishte edhe kryebashkiakja Voltana Ademi e cila inaguroi shkollen Mark Lula. Por edhe kt vit megjith investimet e bra, msimi n disa shkolla t Shkodres zhvillohet me turne pr t shmangur mbipopullimin e klasave. Nderkohe instituiconet e Arsimit nuk kane shifra …

Lexo me shume

BLENDI KLOSI INAGURON SHKOLLEN “ARBEN BROCI”

Ministri i Mirqnies Sociale dhe Rinis Blendi Klosi I shoqruar edhe nga zv/ministrja e Arsimit Nora Malaj ka zgjedhur qytetin e Shkodres pr t shoqruar 28 fmij n situata rrugsh pr n shkollaa. Sipas Ministri Klosi jan plot 200 fmij q kan prfituar nga kjo nism e qeveris n 5 qytetet kryesore.Klosi ka br t ditur se n metropolin verior …

Lexo me shume

F- ARREZ, 250 MINATORE PA PUNE. MBYLLET MINIERA!

Kompania e nxjerrjes dhe pasurimit t Bakrit mbyll aktivitetin pr nj vit, 250 punonjs n Fush Arrz nga nesr pa pun, paralajmrohen protesta Nga Armir Mehaj Trodnitet Fush Arrzit, Kompania konensionare e nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit Ber Alb mbyll aktivitetin e saj pr nj vit, 250 punonjs mbeten pa pun. Kompania e cila fillimisht kishte njoftuar punonjesit se …

Lexo me shume

VITI SHKOLLOR, MUNGOJNE ABETARET PR 1 800 NXNS

1 800 nxns q do ulen pr her t par n bankat e shkolls do ju mungoj libri me I rndsishm, ai I abetare, deri javn e ardhshme t pakten sipas njoftimit t DAR- Shkoder. Informacioni u b i ditur gjat deklarats pr shtyp t drejtuesit t DAR- Kadri Ymeri n urimin e prcjell pr t gjith nxnsit dhe msusit …

Lexo me shume