Sunday , 8 December 2019

AKTUALITET

LEZHA JASHTE VEMENDJES SE TATIMOREVE!

Asnje biznes nuk u mbyll ne Lezhe. Te pakte jane serish ata subjekte qe te japin nje kupon tatimor dhe gjithcka po vijon rrjedhen normale. Aksioni i tatimoreve ndaj evazionit fiskal nuk e ka prekur Lezhen. Per situaten ne Lezhe nuk ka asnje shpjegim as nga drejtoria rajonale e tatimeve qe edhe diten e sotme ka qene e zene me …

Lexo me shume

QKR- SHKODER KTHEHET NE MAKTHIN E BIZNESEVE

Pritje me or t tra, e ka nga ata edhe me 2 apo 3 dit dhe pa mundur t kryejn shrbimin e krkuar. Ky eshte sherbimi I cili ofrohet n sportelin e vetm t vn n dispozicion pr banoret e rrethit Shkoder dhe Malsi t Madhe nga QKR. Te zhgenjyer Qytetart thone se shteti lek don, por ama sherbime nuk …

Lexo me shume

SHKODER, BIZNESET MBYLLEN PER SHKAK TE AKSIONEVE

Qeveria shqiptare prej ditesh ka deklaruar se aksioni ka si qellim uljen e evazionit fiskal dhe informalitetit por ne fakt tek qytetaret ka mbjellur frike dhe panik.Ndersa gjate dites se sotme Kryeministeri e quajti aksionin ere shteti. Nderkohe qe ka kercenuar bizneset se do te perballen me burg nese fshehin informalitetin. Te ndodhur perballe kesaj situate mengjesi I dates 1 …

Lexo me shume

2 SHTATOR NIS AKSIONI NDAJ EVAZIONIT FISKAL SHKODER

Ne daten 2 shtator 35 grupe te tatim-taksave do te shtrihen ne te gjithe territorin e qarkut Shkoder ne aksionin me te madh te ndermarre ndonjehere kunder informalitetit dhe evazionit fiskal. Kjo u be e ditur nga drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa.1 dite perpara fillimi te aksioneve drejtoria e tatim-taksasve ka mbledhur inspektoret e terrenit per te marre leksione mbi …

Lexo me shume

AKSIONI KUNDR EVAZIONIT FISKAL, RADHE PRANE QKR- se

Qindra qytetar t Shkodres, t cilt zotrojn nj biznes t vogl apo t madh dhe kan qn t paregjistruar, jan detyruar q t presin me or t tra n radh para zyrave t QKR-s q t regjistrohen dhe t prditsojn t dhnat e bizneseve t tyre. Ultimatumi i dhene nga qeveria shqiptare per nisjen e aksionit ne te gjithe vendin …

Lexo me shume

REAGON BASHKIA, MBETURINAT NE RRUGET KRYESORE TE LEZHES

Bashkia e Lezhes i eshte pergjigjur shqetesimit te ngritur nga televizioni Rozafa per ndotjen e madhe te krijuar nga mbetjet urbane ne rruget kryesore qe pershkojne kete njesi vendore. Drejtori i sherbimeve Nikolin Prendi ka pranuar se eshte krijuar nje situate problematike qe sipas tij i referohet reformes administrative dhe neglizhences nga ana e drejtuesve te deritanishem lokal. Sipas tij …

Lexo me shume

ZAPTIMI I HAPESIRAVE PUBLIKE, NGRIHEN 5 GRUPE PUNE

Pas deklarats me datn 27 gusht nga drejtori I t ardhurave n bashkin Shkoder Blendi GJylbegaj pr lirimin e hapsirave publike n t gjith territorin e ksaj njsie vendore, dhe afatit te deklaruar me datn 30 Gusht ose n t kundrt do t ndrhyjne policia bashkiake dhe drejtoria e t ardhurave .Kete t hn ka nisur nj tjetr faz e …

Lexo me shume

SHKODER, TAKSAT VENDORE- RRITEN TE ARDHURAT

N muajin korrik jan kaluar pritshmrit pr vjeljen e taksave n bashkin Shkoder, kjo pohohet pr tv Rozafa nga drejtori I t ardhurave pran Bashkis Shkoder Blendi Gjylbegaj. Me tj Gjylbegaj thekson se duke e krahasuar m t njjtn priudh t nj viti m par ka psuar nj rritje prej 12 % vleja e taksave.   6 mujori I pare …

Lexo me shume

UJI PIJSHEM MOLLE E NDALUAR PER GRUDE FUSHEN

Qindra banore te fshatit Grude- Fushe te bashkise se Malesise se Madhe vuajne mungesen e ujit te pijshem prej vitesh. Gjate fushates elektorale banoret kane marre premtime per rikthimin e ujit te pijshem megjithate keto premtime nuk po gjejme realizim, ndersa banoret vijojne me mungesen e ujit te pijshem, I cili sidomos gjate stines se veres eshte mjaft I nevojshem …

Lexo me shume

AKSIONI NDAJ DUHANIT, FERMERET: VETEM ME DUHAN JETOJME

Aksionet e diteve te fundit per sekuestrimin e duhanit ne fshatrat e Shkodres po perhapin frik tek fermeret q kultivojn duhanin pasi mund tjua sekuestrojn. Banort e Gajtanit n Gur t Zi shprehen se duhani sht e vetmja kulture qe toka e tyre prodhon, ndersa shteti me kto aksione po merr edhe kafshaten e fundit. Teksa tregojne me mjaft dhimbje …

Lexo me shume