Saturday , 11 August 2018

AKTUALITET

ULQINI NE GJENDJE EMERGJENTE

Situata është e vështirë sa i përket përmbytjeve edhe në zonën e Ulqinit për këtë arsye është m,bledhur edhe shtabi ie emrgjencave civile në këtë qytet. Kryetari i Komunës Ulqin Nazif Cungu u shpreh nga të dhënat e Ministrisë së Brendëshme të Malit të Zi deri hënë sipas sinoptikëve, pritet keqësim i motit, me reshje të mëdha shiu, që mund …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRES NE GJENDJE KATRASTROFIKE PER GJUETINE

Liqeni i Shkodrës është në një gjëndje katastrofike për gjuetinë e peshkut. Një grup njerëzish kanë bllokuar lumin Buna dhe tonelata peshku. Akuzat vijnë nga kryetari i shoqatës së menaxhim-peshkimit në Shkodër, Ali Harusha. Harusha shton më tej se janë zhdukur 90% e krapit dhe karasit nga liqeni i Shkodrës dhe janë bërë abuzime me fondet e peshkatarëve. Në fund, …

Lexo me shume

GJENDJA E EMERGJENCAVE CIVILE, DEBATE NE MBLEDHJE

Shpallja e gjendjes së emergjencave civile në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër është bërë edhe njëherë temë debati në mbledhjen e shtabit të emergjencave civile në prefekturën e Qarkut Shkodër. Më herët, drejtori i emergjencave civile Shemsi Prençi tha se bashkia akoma nuk ka dorëzuar rezolutën në ministrin e mbrojtjes. Por, në mbledhjen e rradhës, kryebashkiakja Voltan Ademi reagoi …

Lexo me shume

RENDOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA TE NENSHKODRES

Në territorin e Bashkisë Shkodër vazhdojnë reshjet e shiut. Si rrjedhojë, situata e përmbytjeve vazhdon të jetë e përkeqësuar dhe sipërfaqja totale është mbi 2400 Ha. Janë mbi 780 ha tokë e përmbytur në Njësinë Administrative të Dajçit. Kalimi vijon të bëhet i mundur vetëm me mjete të larta. Në lagjen Zadrimë, Marinaj dhe të Maçit në fshatin Shirq janë të …

Lexo me shume

FRYRJA E LIQENIT TE SHKODRES, PROBLEM PER UJIN E PIJSHEM

Fryrja e Liqenit të Shkodrës ka krijuar probleme për ujin e pijshëm edhe në qytet. Një fakt i tillë bëhet i ditur nga shefi i shërbimit të shëndetit mjedisor pranë DSHP Shkodër, Burim Gjyli. Si shkak i kësaj janë konstatuar probleme edhe në derdhjen e ujërave të zeza në Bunë, dhe presioni i ujit të liqenit bllokon daljen e ujërave …

Lexo me shume

SKANDALI ME PRONAT, REAGON BASHKIA LEZHE

Bashkia Lezhë ka reaguar në lidhje me skandalin e pronave në Shëngjin, ku një ditë më parë u arrestuan kreu i kësaj njesie vendore Fran Frrokaj, Nënkryetari Enver Hafizi si dhe disa zyrtarë të tjere.Në një deklaratë për mediat Nën Kryetarja e Bashkisë Lezhë Alfrida Marku, u shpreh se Bashkia nuk e ka tagrin ligjor për të konsumuar veprat penale …

Lexo me shume

OBOT SITUATA VIJON TE JETE E VESHTIRE

Ne njesine administrative Ana e Malit situate nga permbytjet vijon qe te jete e njejte. Nese pergjate oreve te paradites banoret thone se uji eshte terhequr me rreth 20 centimeter. Fermeret kerkojne qe te njihen demshperblimet. Forcat e ushtrise vijone qe te jene ne gadishmeri per banoret e zones. Ata thone se pasditen e se enjtes kane bere transportimin e …

Lexo me shume

PERMBYTJET, BASHKIA SHKODER NUK KA DERGUAR REZOLUTEN NE QEVERI

Dokumentacioni i hartuar nga Bashkia Shkodër për të shpallur gjendjen e emergjencave civile në një pjesë të territorit të saj, si shkak i përmbytjeve, akoma nuk ka përfunduar në ministri të mbrojtjes. Kjo eshte deklarata e drejtorit te emergjencave civile, Shems Prençi, gjate mbledhjes se rradhes se shtabit te emergjencave civile ne prefekturen e Qarkut Shkoder. Prençi tha se materialin …

Lexo me shume

PERMBYTJET, BASHKIA SHKODER RAPORTON PER SITUATEN NE ORET E FUNDIT

Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës deri në orën 09.00 të datës 16 mars 2018 paraqitet si me poshtë : Në territorin e Bashkisë Shkodër vazhdojnë reshjet e shiut. Pas inspektimeve në terren të bëra nga Bashkia Shkodër, në Njësitë Administrative të përmbytura situata e përmbytjeve vazhdon të jetë e përkeqësuar dhe sipërfaqja totale ka arritur mbi 2400 Ha. …

Lexo me shume

VIJOJNE RRESHQITJET E DHERAVE, RREZIKOHEN DISA BANESA

Vijon shembja masive e dherave ne lagjen Varosh te Lezhes. Reshjet e shiut kane perkeqesuar situaten, teksa muri i rruges se kalase ka pesura serish shembje dhe rezikohet bllokimi i rruges. Ne zone pritet te mberrijne eksperte te sherbimit gjeologjik per te percaktuar rrezikshmerine qe te behet me pas dhe nje plan nderhyrje, pasi ne rrezik jane dhe banesat.

Lexo me shume