Friday , 19 January 2018

AKTUALITET

DHUNA NDAJ MJEKEVE NE SPITALIN E SHKODRES, VENDOSEN KAMERA SIGURIE

Dhuna ndaj mjekeve te spitalit rajonal te Shkodres dhe protestat e tyre kane sjellur edhe reagimin e policise se Shkodres. Per kete arsye jane instaluar kamera sigurie ne spital dhe cdo dy ore patrulla e policise kalon prane repartit te urgjences. Nje gje e tille behet e ditur edhe nga shefi i urgjences Astrit Lahi, i cili shton se kjo …

Lexo me shume

TE MARTEN KOSOVE – FINLANDE, POLICIA E SHKODRES PUBLIKON MASAT

Stadiumi “Loro Borici” ne qytetin e Shkodres do te mirepres nje tjeter ndeshje te vlefshme per eleminatoret e Kampionatit Boteror 2018. Keshtu, te marten ne oren 20:45 do te luhet takimi Kosove – Finlande. Per kete ndeshje Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër, do të marrë një sërë masash teknike dhe organizative për, sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, e para, …

Lexo me shume

OSHEE: RESHJET E SHIUT 2 DEFEKTE NE 24 ORET E FUNDIT

Me ndryshimin e temperaturave kane ardhur edhe problemet e para ne firnizmin me energji elektrike, 2 defekte ne harkun kohor te 24 oreve jane riparuar nga inspektoret e OSHEE. Dyreku thote se operatori i shperndarjes se energjise elektrike ka marre masat paraprake per evitimin e problemeve, ku punonjesit duhet te jene ne gadishmeri 24 ore. Kjo per shkak edhe te …

Lexo me shume

UNIVERSITETI “LUIGJ GURAKUQI” 3 ORE PA ENERGJI

Per rreth 3 ore Universiteti i Shkodres nuk eshte furnizuar me energji elektrike. Kjo si pasoje e nje defekti te brendshem ne rrjetin elektrik. Po nese per Universitetin mund te cilesohet shqetesuese, shkeputja e energjise ne faze regjistrimesh eshte totalisht e papranushme. Aq me teper per studentet te cilet vijne nga zona te thella per te kryer regjistrimin ne nje …

Lexo me shume

ZONA TURSTIKE E REÇIT, MES MBETURINASH

Bashkia Malesi e madhe vijon te kete probleme te theksuara ne menaxhimin e mbeturinave ne territorin e saj. Zona turistike e Reçit ofron kete pamje. Ndonese kjo zone  pret me qindra vizitorë nga e gjithë Shqipëria në një prej festave tradicionale që organizohet atje. Situata e rende e mbeturinave qe hidhen ne cdo vend, nuk ka kaluar pa rene ne …

Lexo me shume

1 MILION PUSHUES ZGJODHEN BREGDETIN E LEZHES KETE VIT

Rreth 1 milion pushues, prej te cileve gjysma ishin vizitorë e turistë, zgjodhën të pushojnë në bregdetin e Lezhës këtë sezon veror.Destinacioni kryesor ishin Shëngjini dhe plazhet e tij të Ranës së Hedhun e Kunës.Bukurisë së bregdetit ranor dhe kurativ të Lezhës i bashkangjiten edhe pastërtia, çmimet dhe shërbimet mbreslënëse.Numri i lartë i pushuesve, ka tejkaluar edhe pritshmëritë që kishin …

Lexo me shume

IKËN VERA! E DIELA ME RREBESHE SHIU

Vera iku dhe dielli përvëlues i ka lënë vendin reshjeve të shiut, të cilat kanë qenë shumë të pakta. Sipas Meteoalb e diela do të jetë ditë ku do mbizotrojnë shirat. Në mesnatë një sistem vranësirash vendoset mbi territor duke gjenerura shira fillimisht në veriperendim dhe gradualisht në gjithë vendin. Zonat më problematike janë veriperëndimi, perëndimi dhe qendra e territorit …

Lexo me shume

SHUHET ZJARRI NE BUSHAT, DISA VATRA ZJARRI AKTIVE NE SHKODER

Gjate 24 oreve te fundit ne te gjithe vendin jane shenuar disa vatra zjarri. Lajmi behet I ditur nga emergjencat civile. Nje nga qarqet me te prekura ka qene qarku i Shkodres. Disa vatra të vogla zjarri janë ende aktive në Malin e Taraboshit në Shkodër. Zjarrfikëset dhe forcat ushtarake të ndihmuar nga banorë të zonës kanë punuar gjatë gjithë …

Lexo me shume

PUKE- F. ARREZ, BLLOKOHET NGA MASIVI SHKEMBOR

Rënia e një masivi shkëmbor ka bllokuar aksin rrugor Pukë- Fushë Arrës.  Ngjarja është regjistruar në afërsi të urës se Bicajve paraditen e se Shtunes. Sipas shembjes se masivit shkembor mësohet se gjysma e rrugës është e bllokuar duke vështirësuar kalimin në një korsi. Pavarësisht situatës dhe bllokimit të trafikut, kompania që kujdeset për mirëmbajtjen e rrugës nuk ka ndërhyrë …

Lexo me shume

ADEMI INSPEKTON SITUATEN NE MALIN E TARABOSHIT

Në orët e vona të së Premtes, situaten në malin e Taraboshit e ka inspektuar edhe kryebashkiakja e Shkodres Voltana Ademi. Pasi ka parë nga afer gjendjen në majen e malit të Tarabaoshit, Ademi fillimisht ka falendëruar punën e zjarrëfikësve, forcave të ushtrise dhe administrates së zonave të mbrojtura ndërsa ka theksuar se situata ka qënë mjaft e vështirë. Pavaresisht …

Lexo me shume