Tuesday , 27 October 2020

AKTUALITET

SHKODR, TJETR VATR ZJARRI PRAN UNAZS PERNDIMORE

Nj tjetr vatr zjarri sht shnuar gjat s diels n qytetin e Shkodrs. Ngjarja ka ndodhur prgjat unazs perndimore t qytetit, konkretisht n vendin e quajtur BYPASS-i. Bhet me dij se persona t paidentifikuar i kan vn zjarrin nj grumbulli mbeturinash dhe materialesh inerte n kt zon, ndrsa flakt kan vijuar pr m shum se dy or. Zjarri ka prfshir …

Lexo me shume

TRAFIK I RNDUAR, BLLOKOHET HYRJA E QYTETIT T SHKODRS

Nurmi i shtuar i automjeteve si dhe dy aksidente me perplasje te lehta gjate se dieles kane bllokuar per me shume se nje ore trafikun ne hyrje te qytetit te shkodres. Drejtuesit e automjeteve nga ana tjeter ia vene fajin mosbashkepunimit ndermjet policise rrugore dhe asaj bashkiake per situaten e renduar ne trafik. Nje situate e tille vijon prej ditesh …

Lexo me shume

META: PLAZHI SHT I PASTR, PO PASTROJM DY HER N DIT

Nn kryetari i Bashkis Shkodr Dritan Meta deklaroi se intensiteti i pastrimit n plazhin e Velipojs sht i knaqshm. Meta tha gjithashtu zona bregdetare po pastrohet dy her n dit, pasi sipas tij edhe mbetjet urbane jan shumfishuar me 4 her. Papastrtia n plazhin e Velipojs sht nj problematike e ngritur edhe m par nga turistt. Ata jan shprehur se …

Lexo me shume

ADEMI: SHKODRA DO T KET NJ QENDR RINORE PUBLIKE

Gjat nj takimi me t rinjt e Shkodrs, Kryebashkiakja Voltana Ademi deklaroi se shum shpejt do t ndrhyhet n Galerin e Arteve pr ngritjen e nj qendre rinore publike n shrbim t ktyre grupmoshave. Ademi shtoi se projekti sht multifunksional, ndrsa prezantoi edhe disa foto t planit. Interesit t t rinjve mbi inicitivat e bashkis n lidhje me kujdesin shndetsor, …

Lexo me shume

DEGRADIMI DHE SHKATERRIMI I BAYPASS-it TE SHKODRES

Baypass-i i Shkodres vazhdon te prish imazhin Liqenit te Shkodres, por edhe duke e ndotur ate. Per Tv Rozafa, qytetaret shprehen se nje gjendje e tille e Baypass-it eshte e papranueshme, prandaj duhet nderhyre sa me pare. Qytetaret i bejne apel qeverise vendore qe te perfundoje punimet e baypass-it ose te largoje gumbullin e reres. Sipas qytetareve, perfundimi i baypass-it …

Lexo me shume

VENDIMI I QEVERIS, RRITJE PAGASH PR PUNONJSIT E OSHEE-s

Me vendim t qeveris jan rritur pagat pr punonjsit e OSHEE n terren. Sipas njoftimit t OSHEE Fondi i pagave t shoqris n vitin 2016, pson nj rritje prej 28.73% n krahasim me vitin 2015. Nga ky fond, 98.46% e tij shkon pr rritjen e nivelit t pagave pr punonjsit e nivelit t ult n drejtorit rajonale dhe ato t …

Lexo me shume

VRASJA E ELEKTRICISTIT N SHKODR, LSI: DREJTSIA T VEPROJ SHPEJT

Lvizja Socialiste pr Integrim ka reaguar pas vrasjes s punonjsit t OSHEE n Shkodr. Zamir Velaj humbi jetn pasi u qllua me thik nga nj person, pasi i preu dritat pr shkak t borxhit q autori kishte ndaj OSHEE. Kryetari i grupit parlamentar t LSI, Petrit Vasili deklaroi se drejtsia duhet t veproj me shpejtsi dhe t jap ndshkim shembullor …

Lexo me shume

ELEKTICISTI I VRAR N OBLIK, JA FAR THOT KRYEMINISTRI RAMA!

Ky sht statusi i Kryeministrit n Facebook: HOMAZH ELEKTRIISTIT T VRAR Ndershmria nuk bn lajm! Therja barbare me thik e nj punonjsi t shtetit q nuk korruptohet, po kryen detyrn me prkushtim, si qindra t tjer n kompanin m t suksesshme publike t Shqipris, OSSHE, dhe gjen vdekjen duke i shrbyer interesit publik, po kalon thuajse pa u vn re!… …

Lexo me shume

NDERHYRJET ANTIPERMBYTJE DHE ATO PER VADITJE

Hapja dhe zgjerimi i shtratit te lumit gjader ne lezhe po i paraprin nderhyrjeve antipermbytje qe jane ndermarre nga ministria e bujqesise. Ne zone ishte edhe ministri i bujqesise edmond panariti. Duke iu referuar pastrimit te lumit ne zadrime, ministri Panariti tha se per te shmangur prmbytjet duhen veprime konkrete kryesisht ne zonat problematike, ku nuk ishte nderhyre qe prej …

Lexo me shume

PARKIMI I AUTOBUSEVE NE QENDER TE QYTETIT!

Mungesa e nje terminali per autobuset eshte kthyer ne nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres, cka ka bere qe prane qendres se qytetit te krijohen jo pak probleme ne qarkullimin e automjeteve. Cdo dite dhjetera autobuse qe sjellin shume turiste nga Mali i Zi, por edhe nga vende te tjera te Europes, parkojne ne kete zone te qytetit, duke …

Lexo me shume