Thursday , 22 October 2020

AKTUALITET

SPITALI I SHKODRS, NEVOJITET CENTRALIZIM I BUXHETIT

Centralizimi i buxhetit t Spitalit Rajonal t Shkodrs l shum pr t dshiruar. Kshtu deklaroi kreu i Sindikats s Shndetsis n Shkodr Paolo Kaceri, i cili tha gjithashtu se lajmi i mir sht se mjekt dhe infermiert e spitalit kan filluar t paguhen dhe t marrin dieta kur thirren jasht orarit t puns. Kto deklarata t Kacerit erdhn gjat nj …

Lexo me shume

VELIPOJ, PROBLEMATIKE PLAZHET PUBLIKE DHE PAPASTRTIA

Sezoni turistik n Velipoj sht n kulmin e tij dhe mesa duket shrbimet n kt pik bregdetare jan rritur cdo vit e m tepr. Nj fakt t till e pohojn pushuesit, t cilt nga ana tjetr vn theksin tek mungesa e pastrtis n plazh dhe mungesa e hapsirave publike. Mungesa e plazheve publike sht nj problematik e ngritur edhe m …

Lexo me shume

JA SI PROMOVOHET HARMONIA FETARE N SHKODR

Prfaqsues t komuniteteve fetare n Shkodr mbajtn pasditen e s premtes para disa t rinjve italian nj kumtes me fokus bashkjetesn fetare n vendin ton. Teologu Lavdrim Hamja tha se besimi sht i lirshm dhe pa asnj imponim, ndrsa foli pr bashkjetesn fetare ndrmjet komuniteteve.   Nga ana tjetr At Mario Imperatori tha se pavarsisht mendimeve t ndryshme ndrmjet besimeve, …

Lexo me shume

ISHSH, 900 INSPEKTIME N PIKAT TURISTIKE T QARKUT SHKODR

Inspektoriati Shtetror Shndetsor ka kryer 900 inspektime n zonat turistike t Qarkut Shkodr, ndrsa jan marr edhe 27 masa administrative. Nj fakt i till u b i ditur nga Kryeinspektori i Inspektoriatit t Shndetsis Shkodr Denis Malevi, i cili tha se kto aksione po zhvillohen n kuadr t garantimit t nj sezoni turistik cilsor. Inspektoriati Shtetror i Shndetsis ka zhvilluar …

Lexo me shume

AKUZA NDAJ ADMINISTRATORIT TE BERDICES DHE SHEFIT TE TATIMEVE

Administratori i Njesise Administrative Berdice, Aleksander Pashuku, dhe shefi i tatimeve, Palok Paloka, i kerkojne banoreve te kesaj njesie 14 000 leke te reja per 5 vitet e meparshme per saktesim adrese. Akuza vjen nga ish-kryetari i komunes se Berdices, Besnik Brahimi, gjate nje deklarate per mediat. Duke u nisur nga nje veprim i tille, Brahimi i ben thirrje banoreve …

Lexo me shume

BUSHATI: KETE VERE NUK KA PASUR VATRA TE MEDHA ZJARRI

Gjate kesaj periudhe te sezonit te veres, ne baze te planit te masave te ndermarra nga Bashkia Shkoder, drejtoria e emergjencave civile dhe zjarrefikseve ka funksionuar normalisht dhe nuk ka pasur vatra te medha zjarri. Keshtu shprehet drejtori i emergjencave civile ne Bashkine Shkoder, Ridvan Bushati, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Bushati kerkoi sensibilizimin e qytetareve dhe te pushuesve …

Lexo me shume

SHENGJIN, MOTORRAT E UJIT KERCENIM PER PUSHUESIT

Motorrat e ujit jan kthyer n nj shqetsim serioz pr pushuesit n bregdetin e Shngjinit.Ata lvizin n do or t dites pa u shqetsuar nga askush, duke u kthyer n rrezik pr jeten e pushuesve.Shqetsimi sht ngritur nga kta t fundit t cilet shprehen se nuk respektohet distanca e prcaktuar, ndrsa policia nuk merr asnj mas. Sipas pushuesve motorrat e …

Lexo me shume

DMTOHET KONKURRENCA E TAKSIVE 4+1

Konkurrenca e pandershme sht nj ndr problematikat e shumta me t cilat po prballen taksistt e licensuar t qytetit t Shkodrs. Kjo vrehet akoma m tepr gjat sezonit veror, ndrsa taksistt thon se askush nuk merr masa pr kt situat. N qytetin e Shkodrs jan vetm 10 TAXI t licensuara, ndrsa jan me qindra t tjera q punojn pa asnj …

Lexo me shume

ZONA E GOLEMIT, PA UJE TE PIJSHEM DHE MES MBETURINAVE

Prania e mbeturinave dhe mungesa e ujit te pijshem vazhdojne te jene probleme shqetesuese ne qytetin e Shkodres. Zona e Golemit eshte nje nga lagjet qe vuan prej kohesh keto probleme. Edhe pse jemi ne mes te sezonit te veres, ne kete zone vazhdojne te hidhen mbeturina ne mes te rruges, por edhe ne kanale, ne mungese edhe te kontiniereve …

Lexo me shume

BARRIER N VILUN, A DO TE PARANDALOHEN AKSIDENTET?

Pas aksidentit tragjik, institucionet prgjegjse vendosn tabela vertikale n rrug, t cilat deri dje mungonin, si dhe ngritn nj barrier me rr e goma automjetesh, por sipas banorve kto jan masa qesharake, t cilat nuk mund ti parandalojn aksidentet e tjera. Zona e Vilunit sht kthyer shum her n burim aksidentesh. Mungesa e sinjalistiks dhe rruga tejet e amortizuar n …

Lexo me shume