Thursday , 3 December 2020

AKTUALITET

PERMBYTET SHKODRA NE ORET E MBREMJES

Shkodra eshte permbytur per disa minuta mbremjen e se henes. Automjetet kane qarkulluar me shume veshtiresi ne rruget e qytetit pasi niveli I ujit ka qene rreth 10 cm. Reshjet intensive te shiut dhe era e forte kane bere qe Shkodra te jete ne kaos per disa minuta. Disa peme jane demtuar plotesisht Prej ors 21:45 qyteti i Shkodrs u …

Lexo me shume

NE MES TE DITES, BASHKIA “HARRON” DRITAT NDEZUR

Kur disa rruge te qytetit te Shkodres vuajne mungesen e ndricimit elektrik gjate orareve te mbremjes, qendra e qytetit te Shkodres ndricohet edhe ne mes te dites. Nje situate e tille ka ndodhur kete te Hene, nga sheshi i ish-5 Heronjve deri ne Parruce dhe nuk eshte here e pare qe Bashkia Shkoder “harron” ndezur dritat. Lenia ndezur e dritave …

Lexo me shume

HAXHINASTO: DO TE JEM AKTIV NE LSI EDHE PAS DOREHEQJES

Ministri ne detyre i transporteve Edmond Haxhinasto se bashku me kolegun e tij Malazez Ivan Brajovi si dhe Eurokomisioneria e transportit Violeta Bul kane vizituar piken kufitare te Hanit te Hotit. Minsitri Haxhinasto tha se Bashimi Europian ka vleresuar disa nga projektet e ministrise se transporteve. I pyetur mbi shkaqet e doreheqjes Haxhinasto u mjaftua me pergjigjen se daljet e …

Lexo me shume

KUSH ISHTE NENE TEREZA ?

Anjes Gonxhe Bojaxhiu e njohur si NENE TEREZA, tashme e shenjte lindi n vitin 1910, n nj familje shqiptare (prindrit e lindur n Kosovn e sotme), n Shkup. Rrugtimin si murgesh e nisi n Kishn e Letnics n Kosov, n moshn 17-vjeare. Dy vjet m von udhtoi drejt Indis ku krijoi urdhrin e saj Misionaret e Bamirsis, i cili edhe …

Lexo me shume

LEZHE, AKTIVITET NE DITEN E SHENJTERIMIT TE NENE TEREZES

Dhjetera qytetar lezhjane, kryesisht te rinj, i jane bashkuar aktivitetit Pedalimi i paqes organizuar nga bashkia e Lezhes ne kuader te dites se shenjterimit te nene terezes. Memoriali i Skenderbeut ka qene nisja e ketij marshimi qe ka vijuar neper rruget e qytetit e per te perfunduar ne zonen turistike te hotelit te gjuetise. Poezite dhe citimet e nene terezes …

Lexo me shume

NDESHJA SHQIPERI – MAQEDONI, DREJTORIA VENDORE E POLICISE MERR MASA!

Drejtoria Vendore e Policis Shkodr, ka beret e ditur masat teknike dhe organizative pr, sigurimin e rendit dhe siguris publike, para, gjat dhe pas zhvillimit t ndeshjes ndrkombtare t futbollit,Shqiperi-Maqedoni duke synuar nj mbarvajtje normale t ktij aktivitetit sportiv. N kuadr t ktyre masave t parashikuara, ju bjm me dije qytetarve t qytetit Shkodr dhe tifozeris vendase dhe t huaj, …

Lexo me shume

TREGU NE STOM-GOLEM I MBYLLUR, TREGARET SHESIN NE RRUGE!

Tregu i bagtive ne Stom-Golem te qytetit te Shkodres vijon te jete i mbyllur per tregtaret e gjese se gjalle. Edhe kete te diele, tregataret nuk jane lejuar te shesin ne treg, duke iu drejtuar rruges prane ketij tregu. Ashtu sic shihet edhe ne pamje, rruga prane ketij tregu eshte mbushur nga tregtare dhe bageti, duke krijuar edhe nje kaos …

Lexo me shume

HISTORIKE, NENE TEREZA SHPALLET SHENJTORE

Dit historike! Papa Franesku ka shpallur shenjtore humanisten shqiptare Nn Tereza. N meshn q po zhvillohet n Vatikan, Papa ka pranuar krkesn pr shpalljen shenjtore t murgeshs shqiptare. Papa kryesoi n Sheshin e Shn Pjetrit, Meshn e Shenjtrimit t Nn Terezs s Kalkuts. Nn Tereza, murgesha shqiptare, themeluesja e Misionareve t Dashuris, q ia kushtoi jetn m t varfrve ndr …

Lexo me shume

PERCILLET PER NE BANESEN E FUNDIT DESHMORI I ATDHEUT ARDIAN KODRA

Efektivi i FNSH Ardian Kodra, q humbi jetn ditn e Premte sht prcjell n banesn e fundit. Familjart, miq, t afrm dhe koleg i kan dhn lamtumirn e fundit 50-vjearit. Ceremonia e homazheve pr efektivin sht zhvilluar nga ora 17:00 deri n 19:00 pran Drejtoris se Policise ne Shkoder. T pranishm n ceremoni ishin edhe ministri i Brendshm, Saimir Tahiri, …

Lexo me shume

PAPA FRANESKU: TE MARRIM SHEMBULL NGA NENE TEREZA

Ndrsa ditn e nesrme pritet t nis ceremonia madhshtore pr shenjtrimin e Nn Terezs, Papa Franesku prshndet t pranishmit n Sheshin Shn Pjetr n Vatikan.Me rastin e Jubileut t Puntorve t Mshirs dhe Vullnetarve n fjaln e tij Ati i Shenjt krkoi q t gjith t ndjekim shembullin e Nn Terezs, fotoja e s cils kish pushtuar bazilikn e sheshit …

Lexo me shume