Sunday , 19 September 2021

AKTUALITET

“1 MAJI” BLLOKON AUTOSTRADEN MAMURRAS- MILOT

Autostrada Milot- Mamurras është përballur me një fluks të jashtezakonshem automjetesh gjatë pasdites të së hënës. Shkak për trafikun e rënduar duket se është bërë festa e 1-majit. Dyndja e menjehershme e shtetasve Kosovar të cilët kishin ardhur për ta kaluar këtë ditë në vendin tonë ka sjelle dhe këtë situate. Nga kryqezimi i Patokut deri në rreth rrotullimin rruges …

Lexo me shume

1 MAJ, TRAFIK NE RRUGET E QYTETIT

Çelja e sezonit turistik por edhe data 1 Maj e cila eshte pushim zyrtar kane sjelle trafik te renduar ne qytetin e Shkodres. Drejtuesit e mjeteve jane detyruar qe te presin me minuta te tera ne qarkullim. Akset kryesore po edhe hyrje-daljet ne qytet kane qene te bllokuara ne oret e paradites. Ndersa nuk ka patur asnje efektiv  te policise …

Lexo me shume

VELIPOJË, STARTON SEZONIT TURISTIK 2017-të

Velipoja ka çelur sezonin turistik 2017-te. Ne fjalen pershendetese kryebashkiakja Voltana Ademi tha se ne kete sezon do te kete sherbime te permiresuara kryesisht ne pastrim dhe mundesi te tjera per turistet. Per kete Ademi kerkoj edhe mbeshtetjen e biznesit. Nisja e sezonit turistik eshte pare pozitivisht nga pushuesit ditore te cilet presin qe kete sezon plazhi te jete me  …

Lexo me shume

1 MAJI THJESHT NJE DITE PUSHIMI NE LEZHE

1 Maji dita ndërkombetare e punes thjesht ka qenë një dite pushimi per administrten shteterore në Lezhë. Ndryshe nga heret e tjera këtë vit Bashkia është kujtur vetem për të vendosur dekorin në qytet, pasi asnjë aktivitet nuk u organizua me këtë rast. Nga ana tjeter qytetaret shprehen se 1-Maji nuk duhet të jetë një ditë feste por proteste për …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E PUNETOREVE, PROTESTE NGA FERMERI NDOCI

Ne diten nderkombetare te punetoreve, me 1 Maj, fermeri nga Trushi i qytetit te Shkodres, Lush Ndoci, ka zgjedhur te protestoje. I lene ne harrese nga shteti dhe ne kushte te veshtira ekonomike, Ndoci zhvilloi kete te Hene nje proteste para institucionit te Bashkise Shkoder. Lushi thote se 1 Maj duhet te jete nje dite proteste nga te gjithe dhe …

Lexo me shume

PAS AKUZAVE TE PD- se REAGON “MEDIA NORD Sh.a”: JA PSE U SHKARKUAN ÇIFTI SHKRELI

Deklarate Kompania “Media Nord Sh.a” pjese e te cilit eshte edhe televizioni Tv1 Channel ne Shkoder duke ju referuar publikimeve te oreve te fundit ne portalet online referuar rastit te largimit nga puna te gazetareve Simon dhe Eliona Shkreli, ndjejme per detyrim te sqarojme opinionin publik se: Vendimi i marre ndaj dy gazetareve Shkreli vjen ne mbyllje te nje sezoni …

Lexo me shume

MURIQAN, RRADHE TE GJATA PRITJE KETE FUNDJAVE

Kane zgjedhur te kalojne festen e 1 majit ne Ulqin por ne fakt qytetaret gjate kesaj te diele jane ndeshur me rradhe te stergjata pritje prane pikes kufitare te Muriqanit. Ata thone se nuk I dine shkaqet e pritjes, por kjo eshte e patolerueshme. Rradha ne dalje te Muriqanit per na anen malazese ka qene rreth 1 kilometer. Ndersa eshte …

Lexo me shume

PROÇEDIME PENALE, REAGOJNE KRYETARET E FSHATRAVE

Pas procedimeve te fundit kane reaguar serish kryepleqte e njesive administrative te Bashkise Shkoder. Ata mendojne se keto masa ndaj tyre jane me te theksuara ne Shkoder, dhe kjo vjen si sulm ndaj Bashkise Shkoder. Kryetaret e fshatrave edhe disa dite me pare gjate nje takimi me perfaqesues te bashkise shkoder dhe policise se qarkut Shkoder, kane bere me dije …

Lexo me shume

GAZETARI SHKODRAN SHKRUAN NJE STATUS NE “FACEBOOK” DHE PUSHOHET NGA PUNA, POR JO VETEM….

Burë e grua, gazetarë të cilët punonin prej vitesh në një media lokale në Shkodër janë pushuar nga puna pa paralajmërim. Është fjala për Simon dhe Eliona Shkreli.Mësohet se shkak për këtë shkarkim të beftë është bërë një status i Simonit në profilin e tij në facebook. Gazetari ishte duke prezantuar bashkë me bashkëshorten e tij edicionin informativ të lajmeve, …

Lexo me shume

GAZETARET: META PRESIDENT, TE FITUAR VETEM PALET POLITIKE

Zgjedhja e presidetit te republikes nuk shihet me optimizem ne rradhet e opinineve. Gazetaret lokal jane te mendimit se ne kete mes e fituar eshte vetem politika, pasi Ilit meta nuk eshte nje figure populiste, ai gezon vetem respektin e paleve politike. Nga ana tjeteter nuk shihet si mundesi e zgjidhjes se krizes politike. Nje dite me pare Ilir Meta …

Lexo me shume