Tuesday , 27 October 2020

AKTUALITET

ISHSH, 900 INSPEKTIME N PIKAT TURISTIKE T QARKUT SHKODR

Inspektoriati Shtetror Shndetsor ka kryer 900 inspektime n zonat turistike t Qarkut Shkodr, ndrsa jan marr edhe 27 masa administrative. Nj fakt i till u b i ditur nga Kryeinspektori i Inspektoriatit t Shndetsis Shkodr Denis Malevi, i cili tha se kto aksione po zhvillohen n kuadr t garantimit t nj sezoni turistik cilsor. Inspektoriati Shtetror i Shndetsis ka zhvilluar …

Lexo me shume

AKUZA NDAJ ADMINISTRATORIT TE BERDICES DHE SHEFIT TE TATIMEVE

Administratori i Njesise Administrative Berdice, Aleksander Pashuku, dhe shefi i tatimeve, Palok Paloka, i kerkojne banoreve te kesaj njesie 14 000 leke te reja per 5 vitet e meparshme per saktesim adrese. Akuza vjen nga ish-kryetari i komunes se Berdices, Besnik Brahimi, gjate nje deklarate per mediat. Duke u nisur nga nje veprim i tille, Brahimi i ben thirrje banoreve …

Lexo me shume

BUSHATI: KETE VERE NUK KA PASUR VATRA TE MEDHA ZJARRI

Gjate kesaj periudhe te sezonit te veres, ne baze te planit te masave te ndermarra nga Bashkia Shkoder, drejtoria e emergjencave civile dhe zjarrefikseve ka funksionuar normalisht dhe nuk ka pasur vatra te medha zjarri. Keshtu shprehet drejtori i emergjencave civile ne Bashkine Shkoder, Ridvan Bushati, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Bushati kerkoi sensibilizimin e qytetareve dhe te pushuesve …

Lexo me shume

SHENGJIN, MOTORRAT E UJIT KERCENIM PER PUSHUESIT

Motorrat e ujit jan kthyer n nj shqetsim serioz pr pushuesit n bregdetin e Shngjinit.Ata lvizin n do or t dites pa u shqetsuar nga askush, duke u kthyer n rrezik pr jeten e pushuesve.Shqetsimi sht ngritur nga kta t fundit t cilet shprehen se nuk respektohet distanca e prcaktuar, ndrsa policia nuk merr asnj mas. Sipas pushuesve motorrat e …

Lexo me shume

DMTOHET KONKURRENCA E TAKSIVE 4+1

Konkurrenca e pandershme sht nj ndr problematikat e shumta me t cilat po prballen taksistt e licensuar t qytetit t Shkodrs. Kjo vrehet akoma m tepr gjat sezonit veror, ndrsa taksistt thon se askush nuk merr masa pr kt situat. N qytetin e Shkodrs jan vetm 10 TAXI t licensuara, ndrsa jan me qindra t tjera q punojn pa asnj …

Lexo me shume

ZONA E GOLEMIT, PA UJE TE PIJSHEM DHE MES MBETURINAVE

Prania e mbeturinave dhe mungesa e ujit te pijshem vazhdojne te jene probleme shqetesuese ne qytetin e Shkodres. Zona e Golemit eshte nje nga lagjet qe vuan prej kohesh keto probleme. Edhe pse jemi ne mes te sezonit te veres, ne kete zone vazhdojne te hidhen mbeturina ne mes te rruges, por edhe ne kanale, ne mungese edhe te kontiniereve …

Lexo me shume

BARRIER N VILUN, A DO TE PARANDALOHEN AKSIDENTET?

Pas aksidentit tragjik, institucionet prgjegjse vendosn tabela vertikale n rrug, t cilat deri dje mungonin, si dhe ngritn nj barrier me rr e goma automjetesh, por sipas banorve kto jan masa qesharake, t cilat nuk mund ti parandalojn aksidentet e tjera. Zona e Vilunit sht kthyer shum her n burim aksidentesh. Mungesa e sinjalistiks dhe rruga tejet e amortizuar n …

Lexo me shume

MINISTRI BEQJA VIZITON URGJENCEN E SHENGJINIT

Ministri i Shndetsis Ilir Beqja vizitoi pikn e urgjencs mjeksore t prkohshme t Shngjinit, e cila funksionon tashm prej disa javsh pr ti ardhur n ndihm mbarvajtjes s sezonit turistik veror pr te gjithe pushuesit e kwtij bregdetit. Ai u njoh nga stafi mjeksor me ecurin e punes deri m tani, ku sipas Ministrit Beqaj q prej hapjes s ksaj …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKISE M. MADHE, VESHTAJ: PJERIN SPATHARI TE DOREZOJ MANDATIN E KESHILLTARIT

Kshilltart bashkiak te Partis Demokratike n bashkin e Malsis se Madhe kan krkuar gjat mbledhjes s radhs hartimin e nj relacioni 1-vjecar nga ana e ktij institucioni mbi punen e bere deri me tani. Ka qen kshilltari i djath Gjovalin Veshtaj, i cili krkoi transparenc nga ana e bashkis, ndersa i ka bere thirrje keshilltarit Pjerin Spathari qe te dorezoj …

Lexo me shume

NIKOLLA: PRIORITET MSIMDHNIES CILSORE N DIASPOR

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi nga qyteti i Shkodrs se mbrojtja e gjuhs shqipe n diaspor dhe msimi i saj me standarde cilsore sht prioritet i bashkpunimit t ministris q ajo drejtron me homologt e saj n Kosov. Po ashtu, Nikolla vuri theksin tek rndsia e edukimit t fmijve shqiptar me nj metodologji t standrdeve Evropiane. Ministrja e Arsimit …

Lexo me shume