Wednesday , 18 September 2019

AKTUALITET

Shetitorja e Lezhes, levrohet fondi per pronaret!

Prishja e ndertimeve qe i bien ndesh projekteve te infrastruktures ne bashkine e lezhes do te jete thjesht ceshtje kohe. Burime konfidenciale prane kesaj njesie vendore kane bere te ditur se fondi per kompensimin e pronareve te objekteve eshte miratuar tashme nga qeveria shqiptare dhe pritet vetem alokimi i tyre ne llogarine e bashkise se lezhes. Nje fakt i tille …

Lexo me shume

Rikthehen “5 herojte e Vigut”

Pes heronjt e Vigut rikthehen pran qytetin e Shkodrs. Me rastin e 70-vjetorit t lirimit t vendit, ky monument sht hequr nga varrezat e dshmorve ku qndroi pr afro pes vite mes tymit dhe mbeturinave pr t’u rikthyer pran qytetit, por jo n qendr t tij. Ai sht vendosur tek rrethrrotullimi i “Dobrait”.Ky veprim sht prshndetur edhe nga veterant e …

Lexo me shume

ISHP ne Shkoder inspekton sigurine e shendetit ne pune

Inspektoriati Shteteror i Punes ka rritur inspektimet sidomos n drejtim t siguris dhe shendetit n pun t punonjsve ndrsa nuk kan munguar edhe penalizimet pr subjektet q nuk kan marr masat e nevojshme. Deklarata sht br nga drejtori I prgjithshm I ketij inspektoriati Dritan Ylli gjat trajnimit t zhvilluar n Shkoder me inspektort e puns mbi Zbatimin e ligjit t …

Lexo me shume

Tonaj: Disa akse duan nderhyrje urgjente

Ne prag te sezonit te demerit drejtoria rajonale e rrugeve ka nisur punimet ne akset me problematike. Ne kete menyre eshte shprehur drejtori I rrugeve rurale Dede TonajI pyetur mbi zonat te cilat mbeten problematike Tonaj u shpreh se jane disa te cilat duan nderhyrje urgjente ne te kundert kjo drejtori nuk garanton qarkullim normal gjate sezonit te dimeritNga ana …

Lexo me shume

Aksionet e OSHEE sjellin orare te zgjatura per Posten

Aksioni qe OSHEE-ja po ndermerr ka sensibilizuar abonentet qe te paguajne energjine elektrike, ky fakt behet i ditur nga drejtori i postes, dega Shkoder, Shkelzen Berisha. Sipas Berishes punonjesit e postes po punojne me orare te zgjatura per te perballuar fluksin e abonenteve qe paraqiten prane filialeve te postes per te paguar energjine elektrike. Pritet qe edhe ditet ne vazhdim …

Lexo me shume

Kryebashkiaku Luka takim me Miss Globe

Kryetari I Bashkise Lorenc Luka rezervoi nj pritje te perzemert vajzave pjesemarreseve ne Miss Globe International 2014 si dhe organizatoreve te ketij spektakli bukurie, i cili per disa vite radhazi zhvillohet n vendin ton. Luka i ka cilesuar miss-et si ambasadore te vendeve te tyre. Sink….. Lorenc LUKA, Kryetar, Bashkia Shkoder Nga ana tjetet organizatori i MISS GLOBE ne Shqiperi …

Lexo me shume

DITA E TE GJITHE VDEKURVE

Data 2 Nentor shenon diten e te gjithe te vdekurve. Besimtaret katolik e kane kremtuar kete dite ne varrezat katolike te Rrmaj. Arqipeshkvi i Shkoder- Pult, imzot Angelo Massafra tha se kjo dite eshte e shenjte per te gjithe besimtaret pasi perkujton dhe respekton te afermit tane, qe nuk jetojne me. 2 nentori, dita e perkujtimit te te vdekurve, shpreh …

Lexo me shume

NGRIHET TASK- FORCA PER ENERGJINE

Brenda pak ditve, Task Force e re pr energjin do t nis punn pr inspektimin e punonjsve t OSHEE n t gjith Shqiprin n mnyr q t ul abuzimet. Ky vendim i qeveris ka ardhur menjeher pas nisjes s aksionit kundr abuzuesve t energjis elektrike. Kjo struktur e veant do t ket rreth 50 punonjs e do t kontrollojn t …

Lexo me shume

HYRJA E QYTETIT AKOMA PEZULL

Hyrja e qytetit eshte kthyer ne nje shqetesim per te gjithe drejtuesit e automjeteve pasi rruga po qahet ne disa vende e kjo jo vetem qe jep nje imazh negativ per qytetin por po ndikon dhe ne krijimine trafikut, nderkohe nga ana e kompanis kontraktuese nuk ka asnje afat se kur do te perfundojne punimet. Rifillimi i punimeve ne hyrje …

Lexo me shume

DITA E TE GJITHE SHEJNTERVE

Data 1 Nentor tashme prej vitesh perkujtohet nga te gjithe besimtaret katolik te shqiperise .Festa e t gjith shenjtrve ndiqet m pas nga Prkujtimi i t Vdekurve . Kjo dite n Shkodr sht edhe nj prkujtim t ngjarjeve t rndsishme q ndodhen m pas n nntorin e vitit 1990 kur u rikthye liria e besimit n shqipri. Gjith Shenjtrit …

Lexo me shume