Tuesday , 25 February 2020
Breaking News

AKTUALITET

FALJA E KURBAN BAJRAMI

Ne mengjes heret eshte falur Kurban Bajrami. Falja eshte kryer ne cdo xhami ndersa myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari nga foltorja e xhamise Ebu Beker tha se po kalojme kohe te veshtira. Ndaj beri thirrje per me shume besim.Pas faljes besimtaret muslimane kane bere vizita duke uruar njeri-tjetrin. Ku nuk kane munguar as kurbani, symbol I kesaj feste dhe …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI PERCJELL MESAZHIN E KURBAN BAJRAMIT!

Mesazhi i Myftiut t Shkodrs, Imam Muhamed B. Sytari me rastin e Kurban Bajramit 1436/2015 T dashur besimtar, vllezr dhe motra musliman T nderuar bashkqytetar shkodran Lebbejkall-llahumme lebbejke, lebbejke la sherike leke lebbejke, innel-hamde ven-nimete leke vel-mulk, la sherike leke, lebbejke! Tashm q mbar bota islame sht prqendruar me zemr e shpirt n vendin m t pastr e fushn m …

Lexo me shume

UNAZA PERENDIMORE E MBYTUR NE MBETURINA!

Kjo eshte panorama qe Shkodra ofron ne rruget e saj. Nese sfida keto dite eshte perqendruar ne periferi, duke u konsideruar qytetin se me pak shqetesues persa I perket pastrimit. Ne fakt eshte e gabuar, pasi nevoja per vemendje emergjente ne akset kryesore te qytetit te Shkodres eshte e madhe. Unaza perendimore pergjate gjithe shtrirjes se saj ofron mbeturina te …

Lexo me shume

SHKODRA QYTETI I BIIKLETAVE PA KORSI PR BIIKLETA

Mungesa e korsive t vecanta pr bicikletat dhe mosrrespektimi I sinjalistiks rrugore jan disa nga problemet q prdoruesit e bicikletave parashtrojn n javen Evropiane t levizjs dhe dits pamakina. N metropolin verior ka nj numr t lart t prdorimit t tyre ndrsa rrugt e posacme pr bicikleta mungojn apo dhe n rast se ekzistojn, parkimi I automjeteve ne vijat t …

Lexo me shume

JAVA EVROPIANE E LVIZJES PA MAKINA

N kuadr t Javs Evropiane t Lvizjes dhe Dits pa Makina, Qendra e Informimit e Bashkimit Evropian Shkodr, n bashkpunim t ngusht me Bashkin Shkodr, Drejtorin Arsimore Rajonale Shkodr, Eko Mendje, dhe me mbshtetjen e Policis s Qarkut Shkodr eshte organizuar parada me biikleta Zgjidh, ndrysho, alterno, ku kane marre pjes nxns t shkollave t qytetit tone. Drejtoresha e qndres …

Lexo me shume

AMBULANTET KERKOJNE NGA BASHKIA NJE TREG TE PERSHTATSHEM!

Tatim-taksat kane lene afat deri te merkuren per shitesit ambulant per tu pajisur me nipt net e kundert do te konfiskojne mallin. Te ndodhur perballe kesaj situate Tregtaret I jane drejtuar bashkise Shkoder per te gjetur nje zgjidhje te re tregtimi. Ata duan nje treg te pershtatshem ndersa shprehen se jane dakort qe te paguajne taksat sipas ligjit.   Aktualisht …

Lexo me shume

F. ARREZ, VIJON DEMTIMI I PYJEVE. ASNJE MASE PER PARANDALIMIN!

Masakra Pyjore n Fush Arrz mbrrin dhe n ekonomin pyjore t Lak Rroshit, atje ku nuk po kursehen as drurt e holl, ndrsa Shteti a thua t ishte pal me kontrabandistet, vijon t hesht. Pas rrafshimit t dhjetra siperfaqeve, masive pyjore n zonen e Fush Arrzit duket se tashm radha I ka ardhur Lakut t Hithit , ku shum shpejt …

Lexo me shume

KUMBARO-ADEMI BASHKE PER TEATRIN “MIGJENI”

Do te bashkpunojme me kryebashkiaken Voltana Ademi per te nisur punen se bashku ne shtepine e artistave. Deklarata erdhi nga Ministria e Kultures Mirela Kumbaro e cila tha se brenda nj periudh t shkurtr do t nisin punimet e teatrit Migjeni t Shkodres dhe nga viti i ardhshm artistt do t ken nj tempull arti t rikonstruktuar sipas parametrave bashkohor. …

Lexo me shume

BERISHA MBESHTET PROTESTEN NE SHKODER

PAS PROTESTES SE ZHVILLUAR NE SHKODER KA REAGUAR ISH KRYEMINISTRI SALI BERISHA I CILI NEPERMJET NJA STATUSI NE FB THA: SHKODRA NE PROTESTE, NE MBROJTE TE PUNESIMIT, BIZNESIT, KUNDER BANDAVE TE QEVERISE!TE DASHUR MIQ, SOT SHKODRA ESHTE NE PROTESTE MASIVE NE MBROJTJE TE PUNESIMIT, BIZNESIT DHE KUNDER POLITIKES STALINISTE TE QEVERISE, AKSIONIT TE BANDAVE TE SAJ. PROTESTA E TREGTAREVE TE …

Lexo me shume

RESTAUROHEN AMBJENTET E QENDRES SE ZHVILLIMIT DITOR

Fale fondacionit Mbreteresha Geraldine Mjediset e brndshme t qendrs s zhvillimit ditor n Shkoder i jan nnshtruar nj rikonstruksioni, duke br t mundur q shrbimi pr mbi 90 fmij me probleme t theksuara shndetsore t ofrohet n kushte bashkkohore. Presidentja e fondacionit Elia Zaharia pervec perkushtimit te saj kerkoj edhe bashkpunimin e institucioneve teksa beri apel qe te mos kete …

Lexo me shume