Sunday , 13 October 2019
Breaking News

AKTUALITET

OSHEE: PD shpif, problemet te trasheguara

Por I menjehershem ka qene reagimi I OSHEE- se Shkoder pas deklarates se partise demokratike. Sipas OSHEE- se Qyteti Shkoder nga ora 20.00 te dates 31.12.2014 dhe ne vijim, eshte furnizuar rregullisht dhe pa nderprerje me energji elektrike. Problematike ka patur Nenstacioni Shkodra 1, e cila eshte riparuar nga brigada e avarise dhe nuk ka patur asnje nderprerje energjie. Komuna …

Lexo me shume

Puka, nen “pushtetin” e debores!

Edhe pse kreu I bashkise s Puks deklaron se bashkia e drejtuar prej tij ka hapur rrugt, lagjet e qytetit t Puks edhe pse n nj distanc fare t shkurtr nga qndra e qytetit vijojn t jen t izoluara ashtu sikurse dhe fshatrat e thell.Ndrkohe edhe n Puk prdorimi I zinxhirve sht I domosdoshm. Policia e qarkullimit rrugor nuk ka …

Lexo me shume

Mesnata e nderrimit te viteve ne Shkoder

Fishekzjarre, muzike, dhe pakz rrmuj. Kjo ishte panorama e mesnats s ndrrimit t viteve n Shko, ku fishkezjarret pushtuan qiellin pr t lajmruar ardhjen e vitit t ri 2015. Pak minuta m pas qytetart dynend n pedonale dhe filluan shtitjen prgjat saj ndrsa te tjer iu drejtuan lokaleve t nats pr festuar ne menyre te organizuar. Edhe pse nuk u …

Lexo me shume

Debora dhe ngrica probleme ne Shkoder, Puke dhe Malesi e Madhe

Situata e krijuar nga reshjet e debores dhe temperaturat e uleta gjate jave te fundit ka ndryshuar shume ne qarkun Shkoder. Keshtu pas dates 25 dhjetor I gjithe territori I Qarkut Shkoder me se shumti pjesa verilindore ,zona malore eshte perfshire nga reshjet e debores. Rrethi I M.Madhe pergjithsisht ka rruge te kalushme me veshtersi,kurse aksi I rruges HaniHotit- Rrapsh …

Lexo me shume

3 mij pako pr familjet n nevoj

Gjendja e rende ekonomike qe po perjeton vendi yne sot, eshte e padrejt prandaj duhet t ndihmojm familjet n nevoj. Ka qn kjo deklarata e deputetit t qarkut t Shkodres, Tom Doshit I cili ka njoftuar krijimin e fondacionit “Rose wilder Lane”, i cili nje nga aktivitetet me te te rendesishme do te jete mbeshtetja e njerezve ne nevoje per …

Lexo me shume

Termet ne qytetin e Shkodres, 10 km ne Adriatik!

Lkundje trmeti me magnitud 4.7 ball t shkalls Rihter jan ndier mbrmjen e sotme n disa qytete t vendit, si n Vor, Durrs, Kruj, Lezh, Shkodr, Puk dhe La. Epiqendra e trmetit ka qn n detin Adriatik, n thellsin 10 km. Paraprakisht nuk ka t dhna pr t lnduar apo dme materiale. Lekundjet e termetit jane ndjer ne te gjithe …

Lexo me shume

Rruga e Kombit, debora veshtireson qarkullimin!

Levizja e mjeteve te renda eshte bllokuar, ndersa autoveturat lejohet te levizin vetem me pranine e zingjireve. Keto masa jane marre nga policia rrugore pergjate autostrades se kombit pas rreshjeve te debores qe kane rinisur serish mengjesin e te dieles. Rruga eshte mbajtur e hapur nga nderhyrja me borepastruese dhe hedhja e skories dhe kripes nga kilometri i 35 deri …

Lexo me shume

Rikthehen reshjet e debores ne veri te vendit!

Jane rikthyer reshjet e dbors ne zonen veriore, t cilat po shoqrohen nga erra dhe temperatura nn zero grade. Debora ka prfshir qarkun e Kuksit, Pukn dhe nj pjes t qarkut t Dibrs.Nga Kuksi njoftohet se n segmentin Thirr- Kalimash, pjes e Rrugs s Kombit, reshjet e dendura dhe dbora kane vazhduar me intensitet, ndrkoh q rruga mbahet e kalueshme, …

Lexo me shume

Mjetet ne gatishmeri ne rrugen e Kombit!

Prej 24 oresh borepastrueset dhe mjetet per hedhjen e skories e kripes jane vene ne fuksion te plote per te siguruar levizjen pa probleme te mjeteve ne rrugen e kombit. Situata eshte monitoruar ne vazhdimsi pas rreshjeve te debores te rena nje nate me pare duke shmangur problemet me prezencen e debores dhe ngricave ne kete segment. Kjo gjendje gadishmerie …

Lexo me shume

Mesha ne kala, reagon myftinia: U provokuam

Meshn e mbajtur n kalan Rozafa, myftiu i Shkodres e ka cilsuar si provokim ndrsa e ka dnuar kt veprim q I bht harmonis ndrfetare. Sipas Myftiut Sytari n vendin q sht mbajtur mesha e krishter sht xhamia shum shekullore e Sulltan Fatihut e cila pr pak vite sht kthyer n kish por pr shkak t harmonis t muslimanve nuk …

Lexo me shume