Breaking News

AKTUALITET

E PREMTJA E MADHE NE SHKODER, ORGANIZOHET UDHA E KRYQIT

Vuajtjet e Krishtit Shqiperia i kujton edhe permes episodeve ne shekullin XX, ku kleriket perjetuan tortura dhe pushkatime vetem per shkak te emrit te Tij. Dy ngjarje te madhe, Ngjitja e Krishtit dhe Rrugetimi i Martireve u bashkuan ne Udhen e Kryqit, e cila kete vit u zhvillua nga Katedralja e Shen Shtjefnit deri ne Varrezat e Rrmajt. Grupe te …

Lexo me shume

SPAHIA: PASOJAT DO TE JENE TE RENDA NESE PRANOJME REFUGJATE

Nese refugjatet do te pranohen ne vendin tone atehere pasojat do te jene katastrofike,duke nisur qe nga shendetesia, ekonomia e mbi te gjitha rreziku i terrorizmit. Deklarata erdhi nga drejtuesi i departamentit te emigracionit dhe diaspores prane partise demokratike Bardh Spahia gjate nje prononcimi per tv rozafa Spahia po ashtu akuzoj qeverine se nuk po tregohet transparente me qytetaret e …

Lexo me shume

NURJA: BYPASS- i I PAPERFUNDUAR, KATASTROFE EKOLOGJIKE

Bypassi i paprfunduar n brigjet e liqenit t Shkodres cdo dit e m tepr po dmton rnd nj ndr pasurit kombtare si sht liqeni i Shkodres, zon e mbrojtur Ramsar. Deklarata ka ardhur nga kshilltari bashkise Shkoder Fatlum Nurja I cili theksoi se mjedisi prreth Bypass- it n liqenin e Shkodres pervec zhberjes se nje potenciali ekonomik eshte dhe nje …

Lexo me shume

HELIDON BUSHATI NE MBESHTETJE TE TE SHKARKUARVE

Deputeti i partise demokratike Helidon Bushati ka qene ne mbeshtetje te larguarve nga spitali rajonal. Teksa ka degjuar ankesat e tyre Bushati tha se partia demokratike do te organizoje nje proteste masive per shendetesine, energjine, kompensimet e permbytjeve dhe mungesen e investimeve qe qeveria nuk ka kryer ne Shkoder. Ndersa ne momentin qe do te marrin pjese ne parlament, eshtja …

Lexo me shume

SPITALI RAJONAL SHKODER, 50 TE LARGUAR NGA PUNA

Ka shkuar ne 50 numri i punonjesve ne spitalin Rajonal Te Shkodres te cilat kane marre shkresen e largimit nga puna. Kjo ka bere qe sot ato te zhvillojne nje proteste, ku kerkojne rikthimin e tyre, pasi jane shkarkuar pa asnje motiv.   Ne mbeshtetje te tyre ka dale edhe sindikata e shendetesise e cila ka lajmeruar protesta cdo dite …

Lexo me shume

TURIZMI, LISTOHEN PROBLEMET NE SHKODER

Ndertimet pa leje ne afersi te kalase Rozafa dhe mungesa e sinjalistikes qe identifikon monumentet kulturore jane dy probleme kryesore ne qytetin e Shkodres. Kjo deklarate erdhi nga drejtori i Fototekes Kombetare Marubi, Lucian Bedeni gjate mbledhjes se katert te Planit te Pergjitshem Vendor te Bashkise Shkoder, ku moren pjese drejtues te muzeve, qendrave kulturore dhe te organizatave jo-fitimprurese. Me …

Lexo me shume

DISKUTIME PER PLANIN E PERGJITHSHEM VENDOR

Zona e NenShkodres ka qene ndalesa e rradhes e diskutimeve per planin e pergjithshem vendor te Bashkise Shkoder ndersa u diskutua per sfidat pas ndarjes territoriale dhe administrative. Edhe ne kete mbledhje, eksperti i planit urbanistik, Besnik Aliaj, beri te ditur 4 fazat qe do te kryhen per hartimin e planit te pergjithshem vendor. Por, ai u ndal per te …

Lexo me shume

RRUGA SHKODER-VELIPOJE, E AMORTIZUAR

Sezoni turistik eshte afer dhe Velipoja nuk eshte gati per te pritur turistet e shumte qe e vizitojne cdo vit kete zone.Rruga e amortizuar ne aksin Shkoder Velipoje eshte nje problem shqetesues per cdo drejtues automjeti, qe udheton ne kete rruge. I pyetur per kete shqetesim, administratori i Njesise Administrative te Velipojes, Mark Laloshi, shprehet se permiresimi I ketij …

Lexo me shume

SHKODER, 25 PUNONJES TE SPITALIT MARRIN LETREN E SHKARKIMIT

25 punonjesve te administrates se spitalit rajonal Shkoder kane marre shkresen e shkarkimit nga puna pa asnje motiv. Ndersa pritet qe ne total te kete 70 largime per shkak te reformes. Te larguarit nga puna kerkojne shpjegim nga Ministria e Shendetesise dhe drejtoria e spitalit, se perse kane shtuar serish punonjes te tjere kur ato jane te tepert. Ne mbrojtje …

Lexo me shume

lezhe, SALLAT E KIRURGJISE NE SPITAL ME LAGESHTI

Sallat e kirurgjise ne Lezhe jane lyer per te fshehur lageshtine qe kishin ato. Nje dite me pare eshte vendosur boje sa per te kaluar pak kohe. Edhe pas ketij veprimi, shenjat jane te qarta se ku kryhen nderhyrjet kirugjikale ne spitalin e Lezhes. Kamera e Televizionit Rozafa nuk u lejua qe te filmonte diten e Merkure, kjo per te …

Lexo me shume