Tuesday , 25 February 2020
Breaking News

AKTUALITET

MYFTIU I SHKODRES TAKIM ME KRYEBASHKIAKEN ADEMI

Kryetarja e Bashkise Shkoder Voltana Ademi ka pritur ne nje vizite Myftiun e Zones Shkoder Imam Muhamed Sytari. Gjat ktij takimi, Ademi falnderoi Myftiun pr vizitn, duke shprehur vlersimet e saj pr bashkpunimet e deritanishme t Myftinis Shkodr me Bashkin e qytetit. Ajo konfirmoi rolin elitar t Myftinis Shkodr dhe komuniteteve fetare n drejtim t ruajtjes dhe forcimit t paqes …

Lexo me shume

MJEDISI PRIORITET I BASHKISE LEZHE!

Mjedisi do t jet nj nga prioritet kryesore t Bashkis s Lezhs n t ardhmen, pasi Lezha ka nevoj emergjente pr ndrhyrje n kt drejtim. Kshtu sht shprehur kryebashkiaku Fran Frrokaj gjat nj takimi q zhvilloi me Shoqatn e Shrbimve Publike t Shqipris. Frrokaj ka br t ditur se do t bashkpunohet ngusht me ndrmarrjen e gjelberimit n hartimin e …

Lexo me shume

LEZHE, SUBJEKTET SERISH PA KUPONA TATIMOR

Ndonse q nga fillimi i ksaj jave edhe n Lezh ka nisur aksioni kundr informalitetit, shum subjekte n kt qytet vijojn t mos i pajisin klientet e tyre me kupona tatimor.Ky fakt pranohet nga vet qytetatrt lezhjan t cilt thon, se rastet kur marrin kupon tatimor jan t pakta. Ata thon se pr kt shtje duhet t penalizohen bizneset dhe …

Lexo me shume

ADEMI: DUHET NJE PROJEKT MADHOR PER MENAXHIMIN E MBETJEVE

Menaxhimi I mbetjeve eshte nje sfide per qytetin e Shkodres. Ne kete menyre u shpreh kryebashkiakia Voltana Ademi gjate nje dalje per mediat. Ademi tha se puna ka nisur me burimet aktuale por me pas eshte shume I nevojshem funksionimi I nje projekti te detajuar. Menaxhimi I mbetjeve ka startuar ne njesine Gure I zi ndersa eshte gati edhe ne …

Lexo me shume

ZV/SEKRETARI ZVICERAN DHE AMBASADORI VIZITE NE SHKODER

Kryebashkiakja Voltana Ademi priti ne nje vizite zyrtare Zevendes- sekretarin e pergjithshem te Zvicrres Gorges Martin si dhe ambasadorin Zvicerrian. Ne fjalen e tij pershendetese Zv.sekretari tha se bashkpunimi me vendin tone dhe vecanarisht me Shkodren shihet si mjaft pozitiv dhe si I tille do te vazhdoje, Ne fund te takimit kryebashkiakia Voltana Ademi beri te njohur arsyen e ardhjes …

Lexo me shume

QINDRA BIZNESE ULIN QEPENAT NGA FRIKA E AKSIONI NDAJ EVAZIONIT FISKAL

Prej disa ditsh ka nisur aksioi I Qeveris pr t gjobitur t gjith bizneset q nuk jan t pajusur me kas fiskaleKa nisur sot aksioni kundr informalitetit n metropolin verior, aksioni ka si qellim uljen e evazionit fiskal dhe informalitetit por ne fakt tek qytetaret ka mbjellur frike dhe panik. Nderkohe qe ka kercenuar bizneset se do te perballen me …

Lexo me shume

ZBARKOJNE NE TERREN AKSIONET KUNDER INFORMALITETIT

Ashtu sikurse u paralajmerua disa dite me pare kete te hene grupet e aksioneve kunder informalitetit kane zbarkuar ne terren. Drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa tha se jane 35 grupe, ndersa te gjitha bizneset do te kalojne ne keto kontrolle Aksioni ka nisur menjehere pas ndarjes se grupeve te punes, ndersa kane qene te perfshjira te gjitha zonat e Shkodres, …

Lexo me shume

AKU-TATIM TAKSAT PERPLASEN NE DISTANCE

Autoriteti i kontrollit ushqimor dhe drejtoria e tatim-taksave vijojne te perplasen ne distance. Disa dite me pare ka qene inspektori Hilmi Erkoi I cili tha se tatimet japin leje per nipt per subjekte qe nuk I plotesojne kushtet. I menjehershem ka qene edhe reagimi I Drejtorise se tatim-taksave. Sipas titullarit Hysen Hysa AKU duhet te njohe te detyrat e Tatimeve …

Lexo me shume

HISTORIA E KONFLIKTIT PER LAGUNEN E PATOKUT!

Pjestar t familjes Cali dhe t familjes Prenga jan prplasur me mjete t ftohta dhe arm zjarri mbrmjen e djeshme duke shkaktuar 7 t plagosur.Por kush sht historia e Laguns s Patokut e cila prej kohsh sht objekt sherri mes dy familjeve. Konflikti pr lagunn e Patokut sht i hershm. N prill t ktij viti, peshkatart e familjes Cali n …

Lexo me shume

“SPITALI I SHKODRES, NE GRAHMAT E FUNDIT”

Spitali rajonal i Shkodres ndodhet n grahmat e fundit. T paktn kshtu sht realiteti q prezanton gjat nj komunikimi me mediat, kreu i sindikats s shndetsis dhe njhersh kryeinfermier i kirurgjise n kt spital Paolo Kaceri. Ai thot se mungesa e medikamenteve po i rrjep qytetart nga xhepat, ndrsa akuzon drejtues t spitalit se jan n dijeni pr situatn por …

Lexo me shume