AKTUALITET

PROBLEMI I TOKAVE NE QARKUN E SHKODRES. RADOVANI: NDIHME BASHKISE

Nje nga shqetesimet me te medha qe ka Prefektura eshte problemi i tokave. Ky eshte shqetesimi i ngritur nga Prefekti i Qarkut Shkoder, Paulin Radovani, gjate nje konference per mediat. Radovani thote se ka konflikte ne drejtim te marrjes se tokave ne pronesi me dokumenta, ku me e theksuar eshte zona e Gruemires. Ai shkon me tej duke thene se …

Lexo me shume

ADEMI: NE BUXHET RIKONSTRUKSION GODINAT ARSIMORE

Jane me shume se 350 femije ne situate rruge, ndersa bashkia Shkoder ka te gjitha mundesite per ti hequr nga rruga. Kjo si pjese e atyre cfare bashkia Shkoder ofron per vitin 2016 ne fushen sociale. Po ashtu gjate degjeses publike Ademi listoj edhe disa nga investimet qe do te beje ne shkolla, konvikte ne art dhe sport. Pjesa me …

Lexo me shume

ADEMI: DO TE INVESTOHET NE BY PASS

Ruajta e investimeve publike, ndrhyrje aty ku ka problematika dhe vemendje m e shtuar pr zonat turistike do t jen prioritet i pushtetit lokal gjate vitit 2016. Kjo u deklarua gjate degjesave publike me specialiste te sektorit ekonomik dhe turizmit. Bashkia do t ket vetm 35% t shpenzimeve t parashikuara pr pagat, ka Ademi e prkthen n model t kursimit …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER PER VITIN 2016 KA 1.6 mld LEKE

Bashkia Shkoder ka ne dispozicion rreth 1.6 Miliard leke te reja per vitin 2016. Kjo u be e ditur nga kryetarja e bashkise Voltana Ademi gjate degjeses publike per buxhetin e vitit 2016, mbi sherbimet publike.12 jane ne total planet qe do te financohen nga Bashkia Shkoder per kete vit duke nisur qe nga pagat e administrates e deri tek …

Lexo me shume

PASHUKU: SHQETESIM PASTRIMI I KANALEVE VADITESE

Kanali kryesor i vaditjes ne njesine administrative Berdice ka mbetje te akumuluara te cilat duhet te pastrohen. Shqetesimi u be publik nga administratori i kesaj njesie Aleksander Pashuku i cili tha se edhe pervec kanalit vadites edhe pastrimi i kanaleve kulluese duhet te kryhet sa me pare Pas reshjeve te rena pastrimi i kanaleve kulluese dhe atyre vaditese eshte nje …

Lexo me shume

LEZHA NE KRIZE PER UJIN E PIJSHEM

Furnizimi me uje te pijshem i banoreve te Lezhes eshte bere nje mision i veshtire. Nuk ka orar, zgjat maksimumi 30 minuta, por ne katet e larta arritja e ujit eshte e pamundur. Me kete veshtersi perballen prej disa kohesh lezhjanet. Firma qe po kryen punimet per ujesjellesin e ri ka prishur depon ekzistuese per te ndertuar nje te re, …

Lexo me shume

M.MADHE, TONELATA SHERBELE MBESIN STOK

Prej dy vitesh banoret e Malesise se Madhe vuajne mungesen e tregut per sherbelen ,ndersa tonelata me sherbele kane mbetur neper magazine stok. Fshati Grude-Fushe I njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe eshte kultivues I hershem I kesaj kulture ndersa tani banoret nuk po mund sigurojne treg shitjeje per te. Banoret thone se kjo ka ndikuar keq …

Lexo me shume

OSHEE, HUMBJET NE RRJET LEVIZEN 60 DREJTUES

Qyteti i Shkodres rnditet ndr qarqet me nivel me t lart t humbjeve n rrjet t energjis elektrike, ka pr pasoj ka sjell edhe masa drastike nga operatori i shprndarjes s energjis elektrike. Pikrisht pr kt shkak, javt e fundit ka nisur edhe masat ndaj strukturave ne kete rajon. Burimet nga OSHEE thon se sht marr masa e largimit nga …

Lexo me shume

SHENGJINI NIS TE PRESE VIZITORET

Bregdetit te Shengjinit nuk i mungojne vizitoret gjate kesaj periudhe. Moti me diell dhe pushimet e fundjaves kane nxitur shume qytetare te Lezhes por edhe me gjere qe te zgjedhin kete zone bregdetare per te kaluar pak kohe. Por pavaresisht rritjes se numrit te turisteve, Shengjini ka edhe problematikat kete fillim sezoni. Mbeturinat pershkojne rrugen drejt ketij bregdeti. Ende asnje …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRES, MES MBETURINASH

Sezoni turistik eshte afer, por liqeni i Shkodres nuk eshte akoma gati per te pritur turistet apo qytetaret shkodran, qe e frekuentojne shume kete zone. Prania e mbeturinave ne buze te ketij liqeni tregon per nje situate menaxhimi te dobet qe behet per kete liqen.Perfundimi i rruges se Shirokes ka sjellur gjalleri ne kete zone turistike, por nje faktor negativ …

Lexo me shume