Saturday , 14 December 2019

AKTUALITET

RRETH 20 FMIJ N DIT PARAQITEN N PEDIATRI

Nga luhatjet e temperaturave t ditve t fundit sht rritur numri i fmijve q jan paraqitur pran pediatris n spitalin rajonal Shkodr, kjo pohohet pr TV ROZAFA nga shefja pediatre, Greta Narai. Narai pohon se fmijt t cilt paraqiten jan t prekur nga virozat e stins. sht rritur ndrgjegjsimi i prindrve pr kujdesin ndaj fmijve por prseri Narai jep kshilla …

Lexo me shume

PRKUJTOHET DITA E DSHMORVE T ATDHEUT

5 maji shnon ditn e dshmorve t atdheut. N prkujtim t ksaj dite n salln e kinema Millennium sht organizuar aktiviteti nga familjart e dshmorve t atdheut dhe kryesia e organizats s veteranve t LAN. Aktiviteti m pas ka vijuar me nj koncert artistik nga fmijt e shkolls Dshmort e Prishtins. M pas t gjith t pranishmit i jan drejtuar …

Lexo me shume

AKU SHTON KONTROLLET N ZONAT TURISTIKE

Autoriteti Kombtar i Ushqimit me afrimin e sezonit veror ka shtuar inspektimet n njsit e shitjes, pr rritjen e siguris ushqimore dhe mbrojtjen e shndetit t konsumatorve. Sipas Inspektorit t OJF-s pran AKU Shkodr, Hilmi Erkoaj AKU gjat ksaj periudhe ka marr masa pr shtim t kontrolleve n terren mbi tregtimin e produkteve ushqimore n zonat turistike . Por pavarsisht …

Lexo me shume

U ZHVILLUA NJ KONFERENC MBI TOLERANCN NDRFETARE

  Myftinia Shkodr n bashkpunim me Zyrn e Kshilltarit t shtjeve Fetare n Ambasadn e Turqis, organizuan nj konferenc me tem Pejgamberi Muhamed a.s dhe etika e bashkjetess fetare. Personalitete t rndsishme t komunitetit mysliman, prmes kumtesave q mbajtn prcolln mesazhe t rndsishme duke i mshuar fort atyre t mirkuptimit dhe tolerancs mes popujve, pavarsisht prkatsis kombtare e fetare. Myftiu …

Lexo me shume

ISH T PRNDJEKURIT SHKODR T KNAQUR ME HAPJEN E DOSJEVE

Ndonse nuk sht miratuar i plot srish jemi t knaqur me miratimin pr hapjen e dosjeve. Ky ka qen reagimi i ish t prndjekurve t qarkut Shkodr pas miratimit t ligjit pr hapjen e dosjeve. Edhe pse opozita ka votuar kundr, mazhoranca ka miratuar n parlament ligjin pr hapjen e dosjeve, i cili ka n themel informimin. Opozita si krkes …

Lexo me shume

1 MAJI, DITE PUSHIMI. QYTETARET FESTOJNE!

Shkoder Me 1 Maj ndonese duhet te protestohet ne Shqiperi askush nuk merr parasysh kerkesat e punetoreve ndaj kemi zgjedhur te marrim rrezet e para ne Plazhin e velipojes duke e kthyer ne feste. Ne kete menyre jane shprehur qytetaret te cilet thone se kane zgjedhur qe 1 Majin ta kalojne ne organizime familjare larg forumeve dhe organizimeve ne grupe. …

Lexo me shume

1 MAJI, RADHE TE GJATA NE MURIQAN

Festa e 1 Majit ka shkaktuar radh t gjata n pikn kufitare t Muriqanit mbrmjen e enjtes. Drejtuesit e automjeteve kan pritur pr or t tra pr t kaluar n ann tjetr t kufirit. Situata ka qn e pazakont pr shkak t periudhs ku ndodhemi megjithate festa e 1 Majit ka ndikuar q t kemi nj fluks t madh t …

Lexo me shume

10 MLN LEK PREMIO PR BASKETBOLLIN

Vonesat e kshilltarve dhe oraret jo t qarta pr fillimin e mbledhjes kan br q mbledhja e sotme e kshillit bashkiak t nise me debate. Ndr pikat q pjesa m e madhe kan rn dakort ka qen shprblimi pr basketbollistt t cilt u shpalln kampion. Perve kshilltarit Artan Kolnikaj i cili tha se gjendja ekonomike nuk lejon q t kete …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK LEZHE, DESHTON SERISH PER MUNGESE KUORUMI

Bashkia e Lezhes deshton serish te miratoje ne keshill buxhetin e vitit 2015. Ndonese ishte percaktuar si pike e pare e rendit te dites, buxheti kaloi per tu diskutuar i fundit, kerkese qe e paraqiti keshilltari gjin nika, ndoshta nje parandjenje se koleget nuk do ta miratonin. Kerkesa u kundershtua nga disa keshilltare te majte, ndersa kreu i komisionit te …

Lexo me shume

PUKE, PERMBARIMI SEKUESTRO FINANCAVE TE BASHKISE

Bashkia e Puks duke si I ka dhn fund veprimeve financiare pr kt mandat teksa pes zyra prmbarimore kan vendosur sekuestro mbi financat e ksaj t fundit. Vlera e borxheve t akumuluara ka arritur ne 26 milion lekve t rinj, cfarE konsiderohet nj shifer e madhe pr nj bashki si ajo e Puks e cila pak m shum se ky …

Lexo me shume