Friday , 13 December 2019

AKTUALITET

SHKODR, ASNJ KONTROLL FALAS PR MOSHAT 40-60 VJE

Moshat nga 40 deri ne 60 vje do t ken kontrolle falas, do t’i nnshtrohen kontrolleve mjeksore falas. Kt e paralajmroi ministri i shndetsis Ilir Beqja. Ndrkoh personat e diagnostikuar me tumor do t marrin trajtim shndetsor falas tha ministri i shndetsis por n shrbimin onkologjik n spitalin rajonal t Shkodrs mungojn medikamentet dhe aparaturat kan nevoj pr sherbim. Kjo …

Lexo me shume

AKU SHTON KONTROLLET N TERREN

Autoriteti Kombtar i Ushqimit me afrimin e sezonit veror ka shtuar inspektimet n njsit e shitjes, pr rritjen e siguris ushqimore dhe mbrojtjen e shndetit t konsumatorve. Sipas Inspektorit t OJF-s pran AKU Shkodr, Hilmi Erkoaj AKU gjat ksaj periudhe ka marr masa pr shtim t kontrolleve n terren mbi tregtimin e prudukteve ushqimore. Erkoaj pohon se nuk mungojn rastet …

Lexo me shume

RIPAROHET MAMOGRAFIA N POLIKLINIKN E QYTETIT T SHKODRS

Mamografia n poliklinikn e qytetit t Shkodrs prej muajit shkurt ishte jasht funksionit. Bluzat e bardha m hert kishin pranuar se shkak sht br bllokimi i sistemit t aparatures dixhitale e cila nuk mund t kryente me asnj ekzaminim. Por pas disa javsh dukt se ky problem sht drejt zgjidhjes, sepse aparatura sht testuar dhe tashm funskionon dhe mund t …

Lexo me shume

PERPLASJA SPITAL – POLICI PER TRANSPORTIN E KUFOMAVE, VIJON…

Drejtori i spitalit rajonal te lezhes nevruz bare dhe 2 mjeke jane proceduar penalisht nga policia nen akuzen e shperdorimit te detyres. Nje dite pas skandalit te policise se lezhes e cila transporton me kamioncine kufomat, ka ardhur edhe veprimi konkret i uniformave blu, qe ne fakt e kane referuar veprimin e tyre, refuzimit nga ana e spitalit per te …

Lexo me shume

EKSODI, ARQIPESHKVI MASSAFRA: TE KTHEHET SHPRESA

N kishn e Zojs s Kshillit t Mir, rreze kalas Rozafa t Shkodrs sht kremtuar mesha Shenjt m rastin e Dits s Zojs s Kshillit t Mir. N fjaln e tij arqipeshkvi i Shkodr-Pult Angelo Massafra ka krkuar q besimtart ti luten Zojs pr t rikthyer shpresn tek populli yne I cili gjat ditve t fundit po prballet me …

Lexo me shume

DSHP SHKODR ASNJ ANALIZ PR UJIN E PIJSHM N BARDHAJ

Shndeti publik Shkodr nuk ka br asnj lloj analize n fshatin Bardhaj pr cilesin e ujit t pijshm. Ky konfirmim vjen nga shefi mjedisor pran Drejtoris s shndetit publik Burim Gjyli i cili theksoi se n kt fshat nuk ka ujsjells ndaj edhe nuk jan t autorizuar q t bejn monitorime ndrsa tha se ka njohuri vetm pr nj ankes …

Lexo me shume

DEGRADIMI I KALAS KRAHTUL I MADH

Kto jan grmadhat e Kalas Krahtul i madh t cilat sipas studiuesve kan ekzistuar n shekullin e VII-V para ers s re. Nj kala e cila mbart n vetvete nj histori ilire por q sot rrezikon t zhduken edhe gurt e fundit t saj. Kjo si arsye e nj firme e cila ka nisur punimet pr t marr keto gur …

Lexo me shume

KONFEDERATA APEL AMBASADAVE QE TE JAPIN AZIL POLITIK!

Ju bej thirrje ambasadave te vendeve te bashkimit europian qe te mos I zvarrisin proceset per dhenjen e azilit politik ndaj shqiptareve. Kjo ka qene deklarata e dhene nga Shkodra nga Kryetari I konfederates se pergjithshme sindikaliste Kole Nikolli. Dua q t sjell n vmendje burokracit europiane prsa i prket pritjes dhe sistemit t tyre, pasi normalisht, nj familje me …

Lexo me shume

FRPD DHURON LIBRA PRANE BIBLIOTEKES MARIN BARLETI

Para biblioteks Marin Barleti Forumi Rinor I Partis Demokratike ka dhuruar libra n kuadr t dits ndrkombtare t librit. T rinjt e Forumit Rinor t Partis Demokratike shprehen se idea pr t dhuruar kto libra sht q libri t jt sa m afr t rinjve por jo vetem. Edhe n Shkoder dhe trevat shqiptare, letrsia shqipe po lvrohet gjithnj e …

Lexo me shume

PESE SHKOLLA TE QYTETIT DO TE RIKONSTRUKTOHEN

Pese shkolla te qytetit te Shkodres pritet qe ti nenshtrohen nje rikonstruksioni. Shkolla Mati Logoreci, MartinCamaj dhe shkolla Jordan Misja do te rikonstruktohen me fondet e bashkise Shkoder. Ndersa shkollat Azem Hajdari dhe Xheladin Fishta kane marre driten jeshile nga ministria e arsimit. Ky fakt pohohet nga PDrejtori I zyres Arsimore prane Bashkise Shkoder Ludovik Vukaj. Ndersa rreth 2 milion …

Lexo me shume