AKTUALITET

ZJARRFIKESIT E LEZHES PA LOGJISTIKE

Pamundesise per te hyre ne pallatet e reja pershkak te mungeses se hapsirave te nevojshme i shtohet edhe mungesa e logjistikes qe ka reparti zjarrfikes ne Lezhe. Ndonese duhet te sherbeje ne per cdo rast dhe ne cdo objekt, zjarrfikesit nuk kane autoshkalle qe e kalon katin e trete te nje pallati. Kjo e rrit me shume rrezikun ndaj zjarreve …

Lexo me shume

UNIVERSITETI, VADAHI: SYNOJME RRITJEN E CILESISE

Universiteti i Shkodres eshte ne hapat e fundit te permbledhjes se kritereve qe do te dergoje prane Ministrise se Arsimit mbi pranimin e studenteve ne universitet, ndonese sot eshte afati i fundit i tyre. ZV/Rektori Fatmir Vadahi thote se ndryshimet do te nisin qe nga menyra e pranimit e cila do te jete 30 % i perket matures shteterore ndersa …

Lexo me shume

SHKODER, PJESA ME E MADHE E SHKOLLAVE NGROHEN ME GAZ

Ngrohja me gaz eshte kthyer ne nje nga shqetesimet me te medha edhe ne qytetin e Shkodres. Pas ngjarjeve te ndodhura ne Pogradec dhe Tirane ku per shkak te bombulave te gazit mbeten dhjetera te plagosur frika eshte shtuar tek nxenesit e shkollave te qytetit te Shkodres. Me shume se 60% e shkollave ngrohen me gaz. Nje nder keto shkolla …

Lexo me shume

ASNJE SIGURI NDAJ ZJARREVE DHE NE LEZHE

Eshte ndertuar pa marre ne konsiderate se mund te kete situata emergjente sic jane zjarret, ndaj edhe siguria ndaj tyre per qytetaret e Lezhes eshte mjaft e ulet. Zaptimi i cdo hapsire dhe bllokimi i rrugeve nga ku mund te hyjne zjarrfikese ne raste nderhyrjesh jane shkaku kryesor i nje shqetesimi qe duket se nuk ka zgjidhje. Per lezhjanet ende …

Lexo me shume

VELIPOJE, AKTIVITETE NE DITEN NDERKOMBETARE TE LIGATINAVE

Po shihet mundesia e shtyrjes se moratoriumit te gjuetise edhe me 5 vite te tjera, kjo ka dakortesine e forcave politike. Deklarata erdhi nga Drejtor i Agjencis Kombtare te Zonave te Mbrojtura ne diten nderkombetare te tokave te lagura.   Po ashtu Dedei tha se moratoriumi i cili pritet qe te miratohet kete jave synon edhe rigjenerim te pyjeve me …

Lexo me shume

FORUMI I LIQENIT TE SHKODRES KA MBUSHUR 10 VITE QE NGA KRIJIMI I TIJ

Forumi I Liqenit te Shkodres ka mbushur 10 vite qe nga krijimi i tij. Po ashtu ky liqen eshte shpallur edhe si zone Ramsar. Sot ne diten boterore te tokave te lagura Forumi I liqenit te Shkodres ka zgjedhur qe ti festoje keto 2 ngjarje me nje aktivitet artistik. President i Forumit Liqenit te Shkodres Mahir Hoti veoi disa nga …

Lexo me shume

AKORDIMI I TITUJVE, DEBATE NE KESHILLIN BASHKIAK

Nj tjetr pik e rendit t dites q ka nxitur debate ka qn edhe miratimi I titujve nga keshilli bashkiak. Fillimisht ka qn kshilltari Gaspr Kokaj q ka krkuar q figurat q sillen n kshill pr akordimin e titujve t seleksionohen nga komisionet prkatse. N t njjtn linje qn edhe kshilltari Mustafa Lici.E ndrkoh kreu I keshillit Xhemal Bushati votimin …

Lexo me shume

KOKAJ: DEMSHPERBLIMET TE FUTEN NE PIKE TE RENDIT TE DITES

Demshprblimet e banorve t Nnshkodres edhe pse nuk ishin pike e rendit t dites jane bere teme e diskutimeve n kshillin bashkiak t Shkodres. Kshiltari republikan Gaspr Kokaj ka krkuar q ky problem t futej si pik e rendit t dits dhe nj prfaqsi e ktyre banorve t jen brenda salls s kshillit.   Por kryetari I keshillit ka krkuar …

Lexo me shume

LIGJI I SIGURIMEVE PER PROFESIONIN E AVOKATIT ESHTE ANTIKUSHTETUES

Ligji i sigurimeve per profesionin e avokatit eshte antikushtetues. Deklarata erdhi nga Sekretari i prgjithshm i dhoms s avokatis n Shkoder Gjovalin Ulndreaj. Ndersa me tej ulndreaj tha se Avokatt n mas e kan t pamundur t paguajn t tilla tarifa. Edhe kshilli Drejtues i Dhoms Kombtare t Avokatis, prmes nj komunikate pr shtyp ka shprehur indinjatn e tij, pasi …

Lexo me shume

MBYLLET GJYKATA E KURBINIT

Rritja e pageses per kontributet shoqerore ne masen 400 % per profesionet e lira eshte kundershtuar nga avokatet e Kurbinit. Ata kane bojkotuar te gjitha seancat gjyqesore ne shenje proteste ndaj ketij vendimi te qeverise qe ka hyre sefundmi ne fuqi. Avokatet e Kurbinit e kane konsideruar si masakren e radhes qe qeveria po ndermerr per te ndeshkuar shqiptaret. Sipas …

Lexo me shume