Sunday , 19 September 2021

AKTUALITET

DEPOZITIMI MBETJEVE, RRITET MIMI. ADEMI: NUK KEMI FOND

Problematikat e qytetit kane zene vemendjen kryesore ne mbledhjen e radhes se keshillit Bashkiak ndersa nuk kane munguar edhe debatet. Ka qene kryebashkiakja Voltana Ademi ajo qe ka informuar keshilltaret mbi situaten e depozitimit te mbetjeve te landfildin e Bushatit. Sipas Ademit nder-komunalja Bushat kerkon 2-fishim te cmimit te depozitimit, nga 386 leke ne 863 leke per ton pa TVSH, …

Lexo me shume

LICI: ARRESTIMI DJEMVE, SKENAR I MAKINERISE SE KRIMIT TE EDI RAMES

Kreu i partise mendimi djathte liberal Mustafa Lici, njeheresh antar I keshillit bashkiak te Shkodres prej vitesh, ka sqaruar arrestimin e djemve te tij n fillim t muajit Mars, te cilet akuzohen per gjobvenie ndaj bizneseve. Nepermjet foltores se keshillit bashkiak, Lici e ka cilesuar si skenar t prgatitur ate se cfare I ka ndodhur djemve tij ndersa ka akuzuar …

Lexo me shume

TREGTARET E FRUTA – PERIMEVE NE RUS, NE PROTESTE

Tregtaret ambulante te fruta-perimeve ne zonen e Rusit te qytetit te Shkodres i jane rikthyer protestave ndaj Bashkise Shkoder per zgjidhjen e problemit te tregut. Kete te Premte, nje perfaqesi e tregtareve kerkuan zgjidhjen e ceshtjes se tregut, pasi sipas tyre nuk vazhdohet shitja ne rruge. Tregtaret paralajmerojne se nese nuk marrin nje zgjidhje do te protestojne, duke tregtuar ne …

Lexo me shume

OFERTAT PR PUN N GJERMANI ZBRAZIN SPITALET

11 mjeke specialiste jane larguar nga Shkodra gjate 3 viteve te fundit duke emigruar drejt vendeve te Bashkimit Europian. Alban Bekteshi sekretar i urdherit te mjekut per rajonin verior ben publike shifrat te cilat ne vitin e fundit kane njohur nje trend rritje, gje e cila rrezikon seriozisht te ardhen e mjeksise. Bekteshi thote se deklarata e ambasadorit Gjerman, vijon …

Lexo me shume

RRITJA E MIMIT TE NAFTES, QYTETARET SHPREHEN KUNDER!

Rritja e cmimit te naftes ne pikat e karburanteve ne vendin tone natyrisht qe nuk eshte pritur mire nga qytetaret, sidomos nga ata qe levizin me automjete. Qytetaret shkodrane shprehen kunder kesaj rritje. Sipas tyre, rritja e cmimit te naftes ka ardhur ne kulmin e varferise se popullsise dhe cmimi duhet te ulet sa me pare. Fundi i 2016-se dhe …

Lexo me shume

LU: KENI BERE HAPA PERPARA NE TRAJTIMIN E “PAK”

Ambasadori amerikan Donald Lu ka marr pjes n inagurimin e rikonstruksionit t Qendrs s Zhvillimit n Shkodr. Ne fjalen e tij gjate inaugurimit Ambasadori u shpreh optimist per hapat ne te cilat insitucionet kane perparuar ne edukimin dhe trajtimin e personave me aftesi ndryshe. 300 mij dollar sht vlera e investimit n kt qendr. Per kete kryebashkiakja Voltana Ademi mirenjohjen …

Lexo me shume

“MANUSH ALIMANI”, BANORET ANKOHEN PER PUNIMET

Punimet e zvarritura ne bllokun e pallateve ne lagjen “Manush Alimani” kane sjelle reagimin e banoreve. Perpara pallateve prej javesh qendrojne te akumuluar inerte dhe mbeturina, e nga ana tjeter fadromat te cilat duhet te ishin duke punuar. Banoret kerkojne nga Bashkia Shkoder perfunimin e punimeve pasi femijet luajne mes pluhurit duke qene rrezik per ta. Ne ditet me reshje …

Lexo me shume

RRUGA BLLOKON BANORET E GORAJ- BUDISHTES

Pervec mungeses s ujit t pijshm, banoret e fshatit Goraj Budisht u duhet t prballen edhe me mungesn e infrastrukturs. Edhe pse bashkia e Malesise se Madhe kishte premtuar se do te rikonstruktonte rrugen kryesore qe lidh kete fshat me fshatrat e tjere situata mbetet e njejta. Rruga eshte mes gropave ndersa levizja e automjeteve n t sht mjaft e …

Lexo me shume

FERMERET E SHKODRES NJIHEN ME PERFITIMET E PROJEKTIT “SARED”

Fermeret e Shkodres jane njohur sot me perfitimet qe sjell projekti “Sared”. Nga 400 mije deri ne 3.5 milione leke fermeret dhe nga 700 mije deri ne 10 milione leke agrobiznesi, kane mundesi te perfitojne grand nga ky projekt me bashkfinancim 30 35 %. Kete here femreret kane mundesi qe te kene mbeshtetje jo vetem nga drejtoria rajonale e …

Lexo me shume

SHKODER, RRADHE PRANE ZYRAVE TE TAKSAVE DHE GJOBAVE

Dhjetra qytetare jane detyruar te presin per me shume se 1 ore ne rradhe, paraditen e kesaj te Hene prane zyrave te Taksave dhe Gjobave ne Drejtorine Rajonale te Sherbimeve te Transportit Rrugor Shkoder. Qytetaret ankohen se punonjesit e kesaj zyre nuk jane paraqitur ne pune ne orarin e caktuar, duke i detyruar ata te presin ne rradhe per te …

Lexo me shume