AKTUALITET

AKUZAT E PD, TAHIRI: PO, E SHOQRUAM VLLAIN E KRYEBASHKIAKUT, POR E LAM T LIR

Pas akuzave t Enkelejd Alibeajt nga selia e PD-s se mbrm n Fush Arrs policia shoqroi vllain e kryetarit t Bashkis, i dnuar m par pr trafik ndrkombtar droge, ka reaguar edhe ministri i Brendshm. Por, ka qen ndrhyrja e deputetit socialist Pjerin Ndreu, q policia t lironte vllain e kreut t Bashkis Fush-Arrs, tha Enkelejd Alibeaj. Ministri i Brendshm …

Lexo me shume

NDALOHET VLLAI I K.BASHKIAKUT T FUSH-ARRSIT, LIROHET PAS PAK NGA PJERIN NDREU

Nj ngjarje e rnd ka ndodhur mbrm, q tregon pabarazin para ligjit, q tregon se nse je i afrt me pushtetin ke lehtsi, favore dhe del menjher nga komisariati.Dje rreth ors 19.00 n Fush-Arrs, sht ndaluar me forca operacionale, vllai i kryetarit t Bashkis, Albert Tuci, person me precedent penal, i dnuar pr trafik ndrkombtar droge me 7 vite burg.Policia …

Lexo me shume

TOPALLI: PRITEN PROTESTA NGA OPOZITA

Ish kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli vijon te jete nje ze I forte opozitar ku edhenje here ka perseritur kerkesen qe qytetaret te marrin ne dore fatet e vendit. krimi po tenton te depertoje edhe ne boten akademike. shembulli eshte i qarte me universitetin e Tiranes ku u kercenua kandidati   Opozita t dal n ball dhe t largoj kt …

Lexo me shume

UNIVERSITETI LUIGJ GURAKUQI VOTON!

Universitetet ne te gjithe vendin sot votojne per drejtuesit e tyre. Edhe Universiteti I Shkodres qe ne oren 9 ka hapur kutite e votimit ne cdo fakultet. Kandidatia e pare qe ka votuar ka qene Arjeta Troshani e cila voten e saj e hodhi prane fakultetit qe ka drejtuar, ekonomikut. Troshani ne fjalen e saj tha se fushata ka qene …

Lexo me shume

DIGJEN APARATURAT, TE REJAT JASHTE FUNKSIONIT

Qytetaret e lezhes qe i drejtohen spitalit rajonal per te kryer analiza marrin kete pergjigje nga personeli i laboratorit.”Jane djegur pajisjet”. Qe prej pasdites se djeshme aparaturat kane pesuar defekt qe ende nuk jane riparuar. Kjo ka bere qe pacientet tu drejtohen laboratoreve privat qe ndodhen prane spitalit. Kete e pohojne vete qytetaret qe nuk e moren dot sherbimin falasa. …

Lexo me shume

M. ARSIMIT PUBLIKON UDHEZIMET PER PERZGJEDHJEN E TEKSTEVE

Ministria e arsimit ka sjelle prane drejtorise arsimore udhezimet per perzgjedhjen e teksteve shkollore per disa klasa te caktuara. Sipas inspektores Lira Smaka perzgjedhja do te behet me ane te komisionit te posaem. Perzgjedhja do te jete e hapur ku kane te drejte pjesmarrje edhe prinderit, por pa te drejte vote Perzgjedhja e teksteve do te behet nga data 25 …

Lexo me shume

NESER UNIVERSITETI “LUIGJ GURAKUQI” VOTON!

Kete te merkure rreth 6900 studentet dhe 200 pedagoge votojne per drejtuesin e universitetit, dekanet e fakuklteteve si dhe senatin. Kryetari I komisionit zgjedhor Medi Kroni ben me dije se materjalet zgjedhore dhe qendrat e votimit jane gati per te nisur votimi. Votim I cili do te jete nga ora 9 deri ne oren 16:00 Fushata zgjedhore ka qene e …

Lexo me shume

ZGJEDHJET UNIVERSITETI, KANDIDATJA TROSHANI PREZANTON PLATFORMEN E SAJ

Do te gjejme te gjitha mundesite per te permiresuar cilesine ne mesimdhenie ne universitetet e Shkodres. Kjo deklarate erdhi nga kandidatja per rektore ne universitetin Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres, Arjeta Troshani. Nje gje te tille, ajo e deklaroi prezanitimit te platformes se saj finale. Gjithashtu, Troshani kerkoj voten e studenteve dhe deklaroj se dera e saj ka qene …

Lexo me shume

TITUJT E PRONESISE, MINISTRI PANARITI: TE MOS LIDHET ME POLITIKEN

Procesi i plotesimit te titujve te pronesise mbi token bujqesore ka qene ne fokus te takim-trajnimit te zhvilluar paraditen e kesaj te Hene ne Prefekturen e Qarkut Shkoder. Te pranishem ne kete takim ishin kryetaret e bashkive te Qarkut Shkoder sebashku me specialistet e drejtorive te bujqesise. Ne kete mbledhje nuk mungoi as ministri i bujqesise, Edmond Panariti, i cili …

Lexo me shume

BEKTESHI: SYNIMI IM DO TE JETE RRITJA E CILESISE SE UNIVERSITETIT

Kandidati per rektor ne universitetin Luigj Gurakuqi Adem Bekteshi ka shpalosur platformen e tij per Universitetin e Shkodres. Zhvillimi i metejshem i cilesise ne 3 nivelet do te jete prioritet nese Bekteshi do te marre drejtimin e universitetit Luigj Gurakuqi. Deklaratat u ben ne takimin e zhvilluar ne kuader te permbylljes se fushates per zgjedhjen rektorit te universitetit te Shkodres. …

Lexo me shume