Sunday , 19 September 2021

AKTUALITET

QYTETARET: KUSHTETUTA I JEP TE DREJTE PRESIDENTIT NISHANI

Kushtetuta i jep te drejte presidentit te vendit tone Bujar Nishani per dekretimin e ministrit te brendshem Fatmir Xhafaj. Ky ishte mendimi i qytetareve shkodrane ne lidhje me vendimin e marre mbremjen e se Dieles nga presidenti Nishani per dekretimin e 4 ministrave te propozuar nga kryeministri Rama. Edhe pse ka prej atyre qe jane kunder vendosjen si minister te …

Lexo me shume

BLLOKU I PALLATEVE NE LAGJEN “VASIL SHANTO”, PROBLEM ME UJIN E PIJSHEM

Pavarsisht se ndermarrja e ujesjelles-kanalizime ka lajmeruar 3 dite me pare per shkeputje te ujit te pijshem gjate dites, banoret e bllokut te pallateve ne lagjen Vasil Shanto ankohen se uji vjen me nderprerje, e per me teper ka nje arome te keqe. Shkeputjet e ujit jane pa lajmerime perkatese, ndersa frika per konsumimin e tij ka bere qe banoret …

Lexo me shume

M.MADHE, FSHATI KAR I POSHTEM I LENE NE HARRESE

Problemi i infrastruktures vijon te mos marre nje zgjidhje ne fshatrat e njesive administrative te Malesise se Madhe. Fshati Kar i Poshtem ne Njesine Administrative Gruemire ne Bashkine Malesi e Madhe vuan amortizimin e rruges prej vitesh. Banoret e kesaj zone shprehen se rruga e demtuar i ka penguar per te kryer sherbime te ndryshme. Me tej, banoret akuzojne bashkine …

Lexo me shume

TRUSH, FERMERET ENDE NUK KOMPENSOHEN PER GJEDHET E NGORDHURA

Ne fshatin Trush jane 9 lope te cilat kane ngordhur si rezultat i semundjes se dermatozes Nodulare dhe 3 te tjera ndodhen te prekura. Ndonese menjehere me pas u tha nga Ministria e bujqesise se do te behet kompensimi i tyre, deri ne keto momente nje gje e tille nuk ka ndodhur. Kjo ka sjelle shqetesimin e fermereve te cilet …

Lexo me shume

ADEMI: RAMA FLET NGA SHTRETERIT E SHOKEVE TE SHUMTE KRIMINELE

Kryebashkiakja e Shkodrs, Voltana Ademi ka reaguar pas sulmit verbar n adres t saj, nga kryeministri Edi Rama. kryebashkiakja e Shkodrs shprehet n reagimin e saj se, Rama po tallet me njerzit dhe po prpiqet ti vr n gjum me marifetet q po prdor, prball maskarads ku t zgjedhurit e tij jan kriminel t rrezikshm, vrass, tutor e trafikant droge. …

Lexo me shume

DITE E HAPUR PER MUNDESITE PER TE STUDIUAR JASHTE

Mundsit pr t studiuar jasht vendit pr studentt dhe t rinjt n Qarkun e Shkodrs ka qn tema e aktivitetit Dite e Hapur t organizuar n metropolin verior. N kt aktivitet ishin t pranishm, ministri i Jashtm Ditmir Bushati dhe ambasadori amerikan Donald Lu. Ministri Bushati theksoi se edukimi vendos dijen ne dispozicion t zhvillimit t vendit. Ne te njejten …

Lexo me shume

GJYKATA E APELIT, 3100 ESHTJE TE REGJISTRUARA NE NJE VIT

Ne vitin 2016, jane regjistruar 3100 eshtje nga te cilat 1 513 te mbartura. Statistikat u bene publike nga kancelarja e Gjykates se Apelit Shkoder Greta Laloshi. Laloshi tha se mesatarisht nje gjykates ka gjykuar 100 ceshtje ne vit. Ndersa aktualisht gjykata eshte plotesuar me numrin e nevojshem te gjykatesve. Investimet e bera gjate muajve te fundit ne godinen e …

Lexo me shume

ALUIZNI, FUSHATE QYTETAREVE PER TEK KRYEMINISTRI

Ne diten qe drejtoria rajonale e aluiznit pritet te kete show- in e radhes ne Rrethina me kryeministrin Rama, ky institucion eshte boshatisur i gjithi. E premtja eshte nje dite pune, por tek ALUIZNI e kane pushim. Por ka edhe nga ato qytetare qe jane thirrur nga vete insitucioni, pasi kane per te marre legalizimin nga Kryeministri. Ata nuk ngurojne …

Lexo me shume

RRJETI I AMORTIZUAR, PROBLEM PER UJIN E PIJSHEM

Drejtoria e Shendetit Publik ben me dije se analizat mikrobiologjike te ujit kryhen ne menyre intensive cdo dite. Persa I perket rrezikut nga nderprerja e ujit ne qytetin e Shkodres, Burim Gjyli , shef I HIgjienes ne Drejtorine e Shendetit Publik u shpreh se aktualisht uji po analizohet, ndersa apeloi ndaj qytetareve qe te lene per disa minuta cezmat hapur …

Lexo me shume

QYTETARET: ASNJE SHERBIM NGA ALUIZNI- SHKODER

Drejtoria Rajonale e Aluiznit Shkoder vijon te jete ne qender te akuzave nga ana e qytetareve. do dite ka rradhe, e mbi te gjitha qytetaret nuk marrin asnje sherbim nga ana e punonjesve, por jo vetem kaq, punonjesit rralle here gjenden ne zyre edhe pse paguhen me leket e taksapaguesve. Po ashtu heqja e takimeve me titullarin e Aluiznit Shkoder …

Lexo me shume