AKTUALITET

BEQAJ: I PLAGOSURI JASHTE RREZIKUT PER JETEN

Menjehere kane mberritur ne Shkoder Minisri I shendetsise Ilir Beqaj dhe Ministria e mbrojtjes Mimi Kodheli. Beqaj tha se I plagosuri ndodhet jashte rrezikut per jeten.I plagosuri Gerald Baramua eshte nisur me autoambulance drejt spitalit te traumas ne Tirane. Pervec ministres se mbrojtjes ne Shkoder eshte nisur edhe Ministri i Brednshem Sajmir Tahiri. Ndersa viktimat jane derguar prane morgut te …

Lexo me shume

HYSA: BIZNESET KANE ANKIMUAR TE GJITHA GJOBAT

Me shume se 300 gjoba jane vendosur nga aksioni i pare i drejtorise se tatimeve ne rajonin e Shkodres. Te gjitha keto gjobevenie jane ankimuar nga bizneset si te padrejta. Por drejtori i tatim-taksave Hysen Hysa thote se ka qene nje numer i reduktuar i gjobave ato qe jane kthyer.Hysa ben me dije se do te nise faza e dyte …

Lexo me shume

FERMERI: NUK KEMI UJ E AS KANALE TE PASTRUARA

Teksa Panariti promovonte punen e qeverise dhe perfitimet qe kane fermeret situata nuk eshte aspak pozitive per fermeret ne njesine administrative Bushat. Njeri nga fermeret e pranishem tha se 70% e tokes nuk ka uje, ndersa kanalet jane te pa pastruara duke veshtiresuar se tepermi mbarevajtjen e prodhimeve. Fermeri shkoj edhe me tej teksa tha se investimet behen ne zona …

Lexo me shume

BANORET E NENSHKODRES: KERKOJME TAKIM ME TITULLARET E INSTITUCIONEVE

Nj prfaqsi e banorve t NnShkodres t cilt jan prmbytur gjat 2010- 2011 I kan br nj krkes institucionit t Prefektures, Qarkut dhe Bashkis pr t zhvilluar nj takim me drejtuesit e ktyre institucioneve. Sipas njerit prej organizatoreve, Paulin Macajt, pavaresisht protestave deri me tani nuk kane marre asnje pergjigje nga qeveria, prandaj tashme kerkojne nje takim me titullaret e …

Lexo me shume

PANARITI: JANE EDHE 19 SUBJEKTE QE PRESIN TE PERFITOJNE

Fabjan Demi eshte fermeri nga fshati Barbullush i njesise administrative Bushat i cili ka perfituar nga projekti Sared shumen prej 60 milion leke nga 100 milion qe pershfin projekti ne total. Per te inspektuar kete baxho ishte edhe Ministri i bujqesise Edmond Panariti i cili tha se ky eshte modeli qe duam te mbeshtesim. Panariti tha se jane edhe 19 …

Lexo me shume

ADEMI: KA NISUR RIPARIMI I RRUGEVE TE DEMTUARA

Bashkia Shkoder ne bashkepunim e ndermarrjen e ujesjelles-kanalizimeve ka nisur riparimin e rrugeve te cilat jane hapur me heret per arsye te kanalizimeve apo punimeve te tjera. Kryebashkiakia Voltana Ademi ka inspektuar punimet ne rajonin numer 2. Ne fjalen e saj Ademi i beri apel edhe kompanive te ndryshme te cilat kane hapur asfaltin per lidhje interneti qe te bashkpunojne …

Lexo me shume

DY NDRYSHIMET E FUNDIT NE PAJISJEN ME PATENTA

Raportet mjekesore per leje drejtimi te automjeteve dhe per perdorim te armeve te zjarrit dhe gjahut duhet te plotesohen prane mjekut te familjes, ku personi i interesuar duhet te marre edhe formularin tip, qe eshte i zgjedhur nga Ministria E Shendetesise, ndersa formulari per vizitat e syve dhe vesheve do te plotesohet prane polikninikes se qytetit te Shkodres. Kjo ishte …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER PUBLIKON 2 PROJEKTET APLIKUESE

Bashkia Shkoder ka publikuar 2 projekte net e cilat ka aplikuar me qellim perfitimin e fondeve nga qeveria Shqiptare. Projekti I pare eshte aplikim ne programin Shqiperia dixhitale drejtuar ministries se inovacionit. 2 Shkollat Mati Logoreci dhe Azem Hajdari jane pjese e projekteve me te cilat Bashkia ka aplikuar per rikonstruksionin e tyre. Projekti I dyte me te cilin Bashkia …

Lexo me shume

RRUGA E POSTRRIBES, BURIM AKSIDENTESH

Segmenti rrugor Ura e Bardhajve Postrribe eshte nje nga segmentet me te rrezikshme ne qytetin e Shkodres. I rikonstruktuar para pak kohesh, ky segment eshte nje burim aksidentesh. Rasti me i fundit eshte aksidenti i ndodhur ne kete aks rrugor me dy te rinjt, qe rrezikuan jeten e tyre. Ne nje prononcim per Tv Rozafa, vete banoret qe jetojne …

Lexo me shume

BLLOKIMI I SEGMENTIT BOGE-QAF THORE-THETH, REAGON PAULIN RADOVANI

Prefekti i Qarkut Shkoder, Paulin Radovani, eshte shprehur se ne drejtim te Qaf Thores ka punuar fondi shqiptar i zhvillimit dhe ka per detyre mirembajtjen e kesaj rruge deri ne diten qe ia dorezon dikujt, teksa beri thirrje qe ti dorezohet Bashkise Shkoder. Prefekti Radovani thekson se jane vetem banoret qe ankohen dhe kerkoj qe edhe perfaqesuesit e asaj zone …

Lexo me shume