Wednesday , 4 August 2021

AKTUALITET

SHKODER, PROTESTA E BANOREVE TE ZONAVE TE PERMBYTURA

Te permbyturit e nenshkodres, por edhe dhjetera qytetare kane protestuar kete te Diele. Protesta nisi si nje marshim nga sheshi perpara Bashkise Shkoder dhe deri tek busti i “Luigj Gurakuqit. Me pankarta ne duar protestuesit iu drejtuan qeverise qe te demshperbleje keta banore, ne te kundert nuk do te ndalen protestat. Paulin Maaj i dha nje pergjigje edhe Prefektit Paulin …

Lexo me shume

PLANI I BASHKISE SHKODER PER MBAREVAJTJEN E PEDONALES

Levizja e automjeteve, jashte orareve te caktuara, gjate pedonales kryesore ne qytetin e Shkodres vijon te jete nje shqetesim kryesor per qytetaret, te cilet duhet te tregohen te kujdesshem gjate levizjes se tyre. E pyetur per nje problematike te tille, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e pranon nje problematike te tille dhe thote se ka nje bashkepunim me bizneset e …

Lexo me shume

BEQAJ TAKIME ME BLUZAT E BARDHA TE SHKODRES

Tashme edhe spitali rajonal i Shkodres mund t ofroje pr pacientt e tij proteza ortopedike falas si dhe pacientet me semundje onkologjike mund te kryejne kimioterapine ne kete spital. Ky fakt sht br I ditur nga ministri i Shendetsis Ilir Beqja gjat nj vizite n spitalin e metropolit verior. Ministri Beqaj diskutoi edhe me mjeket n lidhje me ndryshimet n …

Lexo me shume

PREFEKTURA E QARKUT SHKODER NE DISPOZICION TE KESH-it

eshtja e demshperblimeve per zonat e permbytura te NenShkoder vijon te jete nje teme e diskutuar. Por, ne nje dalje per mediat, prefekti i Qarkut Shkoder, Paulin Radovani u mundua ti jepte nje zgjidhje kesaj ceshtje. Radovani theksoi se duke filluar qe te Henen, prefektura e Qarkut Shkoder vihet ne dispozicion te KESH-it dhe 333 mln qe jane borxh nga …

Lexo me shume

PAKETA FISKALE, DEBATE NE KESHILLIN E BASHKISE M. MADHE

Keshilli i bashkise malesi e Madhe ka miratuar unanimisht paketen fiskale per vitin 2017- pas disa ndryshimeve te propozuar nga keshilltaret e djathte. Gjate diskutimeve, keshilltaret e djathete kane ngritur zerin per rritjen e disa taksave duke e cilesuar si te padrejte pasi ne bashkine e Malesise se Madhe ekonomia ka rene ndjeshem dhe ne te shumten e rastave sherbimi …

Lexo me shume

BANORET E MALIT TE JUSHIT NE PROTESTE

Banoret e Malit te Jushit kane vijuar protesten per marrjen e demshperblimeve. Ata i drejtuan thirrje te drejtperdrejte qeverise e cila po tallet me Shkodren duke e diskriminuar Prej ditesh banoret e NenShkodres zhvillojne protesta, por deri me tani asgje nuk eshte marre parasysh, pasi asnje reagim nuk ka ardhur nga qeveria. Banoret bene me dije se te Dielen do …

Lexo me shume

BSPSH, MOHON TE KETE PREMTUAR VEND PER GREVISTET

Ndryshe nga grevistet, kryetari i sindikatave te pavarura rajoni Shkoder Albert Tuka, mohon se u ka premtuar 7 grevisteve qe do tu gjeje nje vend per te realizuar greven e tyre. Tuka thote se vetem i ka sugjeruar. Banoret e NenShkodres sebashku me bashkimin e sindikatave te pavarura do te organizojne nje proteste te jete te dielen ne oren 11:00 …

Lexo me shume

DALJA NGA GREVA E URISE, FLASIN 2 ISH- GREVISTET

Pas daljes nga greva e urise se 7 banoreve te zonave te permbytura, 2 prej tyre tregojne per Tv Rozafa se perse moren kete vendim. Skender Mhilli dhe Lush Ndoci shprehen se arsyeja e daljes nga greva e urise eshte premtimi qe iu ka dhene kreu i Bashkimit te Pavarur te Sindikatave Shkoder, Albert Tukaj, per tiu gjetur nje ambjent …

Lexo me shume

NDERPRITET GREVA E BANOREVE TE NENSHKODRES

Eshte nderprere greva e urise e 7 banoreve te nenshkodres. Rreth ores 03:30 minuta kryetari i sindikates se pavarur rajoni Shkoder Albert Tukaj ka biseduar me grevistet. Mesohet se Tukaj u ka premtuar grevisteve qe do u gjeje nje vend me te pershtatshem, pasi ne ambjent te hapur gjate nates ishte e rrezikshme per shendetin e tyre. Duke patur parasysh …

Lexo me shume

ADEMI: SITUATA NE TE CILEN NDODHEN GREVISTET, ’ NJEREZORE

Situaten ne te cilen ndodhen grevistet ne lulishten para Bashkise Shkoder,kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e ka cilesuar cnjerezore. E shoqeruar nga n/kryetari i Bashkise Shkoder, Arben Gjuraj, kryebashkiakja Ademi u shpreh se cdo kush duhet respektuar per cdo proteste qe organizon per te drejten e tij. Ne te njejten linje ishte edhe n/kryetari i Bashkise Shkoder, Arben Gjuraj, qe …

Lexo me shume