Tuesday , 19 November 2019

AKTUALITET

Debitore e energjise, Rama kerkon shkarkimin e Diana Bejkos

Kryeministri Edi Rama ka krkuar shkarkimin e zvendsministres s Mjedisit, Diana Bejko.Sipas kryeministris, Bejko nuk ka paguar energjin elektrike n shtpin e dyt q kishte n Velipoj. Burime brenda Kryeministris thon se shuma ishte e debis ishte modeste por kjo nuk e ka ndaluar Ramn t krkoje largimin e saj te menjhershm nga qeveria. Msohet se ne kryeministri sht ngritur …

Lexo me shume

Fluks qytetaresh per te paguar ujin

N qytetin e Shkodres rritet numri i qytetarve q paguajn faturat e konsumit t ujit t pijshm. Pas deklarats s kryeministrit se pr debit e ujit do t kryhet nj aksion i njjt me at t energjis elektrike, qytetart kan vrshuar ti paraprijn ndrprerjes s ujit pr shkak t debive. Ky fakt bht I ditur nga kryetarja e degs s …

Lexo me shume

Shkoder, banoret perplasen me OSHEE

12 familjeve t nj pallati n rrugicen e Koplikve n qytetin e Shkodres u jan ndrprer energjia elektrike ndrsa sht shoqruar edhe nj prson pas debateve me punonjsit e OSHEE- s. Shkak I ksaj ndrhyrjeje sht br nj gjob e vendosur nga OSHEE- ja n vitin 2011 pr dmtim t matsve elektrik, e cila nuk sht paguar nga banort pasi …

Lexo me shume

Shkoder, 3 krere komunash debitore ndaj OSHEE!

Shum krer komunash me shum shtpi dhe biznese nuk paguajn faturat e energjis qysh nga viti 2009. Kjo nuk ka t bj me gjendjen e tyre ekonomike, por vetm me statusin q gzojn n krahinat ku qeverisin. Asnj futurist nuk do t guxonte tu priste energjin kryetarve t komunave, q me detyrimet e tyre personale i kan krijuar OSHEE-s nj …

Lexo me shume

Lac, rruga pengon shebimet ndaj ujesjellesit

Qyteti i Lait rrezikon furnizimin me uj t pijshm. Shkak po behet infrastruktura rrugore gati e pakalueshme qe te dergon ne depot e ujit dhe stacionin e pompimit.T vendosur n nj nga lagjet e Sanxhakut, punonjsit e ujsjellsit detyrohen shpesh t ngjisin klorin apo materialet e tjera me kafsh pune, e kjo t ndihmuar nga banort prreth. Punonjesit e ndermarrjes …

Lexo me shume

Gjiknuri: Interkonjuksioni me Kosoven, gati ne Pranveren e 2016- es!

Investimet qe po kryhen ne sistemin energjetik shqiptar do te garantojne siguri ne furnizimin me energji, do te ulin kostot si dhe do te jene pjese e lidhjeve te ketij sistemi me te gjithe europen. Keshtu eshte shprehur ne zadrime te lezhes ministri i energjetikes damian gjiknuri gjate inspektimit te punimeve per linjen e interkonjuksionit Shqiperi Kosove. Sipas gjiknurit vitet …

Lexo me shume

Perkujtohet “13 Dhjetori i 1990”

Pjestar t shoqats antikomuniste 13 dhjetori 1990, antar dhe simpatizant t partive t djathta, prkujtuan demonstratn e par antikomuniste. N 13 dhjetor, nj dat e shnuar pr Shkodrn dhe gjith Shqiprin, shkodrant ishin t part n vendin ton, q hodhn n er bustin e diktatorit komunist Enver Hoxha. Fillimisht te pranishmit kane vendosur kurora me lule prane memorialit tek bashkia …

Lexo me shume

Bashkepunim mes Shkodres dhe Drenasit

sht organizuar nj memorandum bashkpunimi ndrmjet Bashkis Shkodr dhe Komuns s Drenasit, ku synohet t rritet bashkpunimi institucional dhe t ndrtohen mekanizma pr rritjen e kapaciteteve ekonomike. Ahmet OMI nenkryetar I Bashkis Shkodr vlerson bashkpunimin ndrmjet dy vendeve. Me tej ka folur dhe drejtori I drejtoris pr bujqsin dhe zhvillimin ekonomik ne Drenas, Skender Hasi i cili ka vleresuar kete …

Lexo me shume

Keshilli bashkiak Lezhe: Shembja e objekteve per interesa personale!

Ne mbledhjen e keshillit bashkiak te lezhes eshte diskutuar ndermjet keshilltareve dhe pronareve disa objekteve qe do te prishen ne qytetin e lezhes, pasi jane konsideruar si ne kundershtim me projektet qe po realizohen. Nenkryetari i bashkise ka bere te ditur se per projektin dhe veprimet e mepasme kjo njesi vendore nuk ka asnje kopetence ndaj tij. Pronaret e objekteve …

Lexo me shume

Banoret e lagjes “Mark Lula” ne proteste per shkollen!

Banort e lagjes Mark Lula n qytetin e Shkodres kan zhvilluar nj protest prpara shkolls 9- vjecare t ksaj zone. Banort e ksaj zone I kan krkuar prfaqsuesve t ministris s arsimit q t hap kt shkoll e cila ka prfunduar si investim mirpo akoma nuk ka nisur msimi n t. Sipas banorve fmijt e ksaj zone bjn cdo dit …

Lexo me shume