Monday , 20 September 2021

AKTUALITET

ADEMI: BASHKIA SHKODER E KA GATI PLANIN RREGULLUES TE TERRITORIT

Kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, i ka kthyer pergjigje ministres se Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni persa i perket miratimit te planit rregullues te territorit. Ademi tha se ministrja Gjermeni ka lavderuar bashkine Shkoder per punen qe eshte bere dhe foli per zvarritjen e miratimit te planit rregullues. Sipas Ademit, Bashkia Shkoder eshte nder te vetmet bashki qe nuk ka …

Lexo me shume

SHKODER, FORMOHET KESHILLI RINOR BASHKIAK

Nga kjo e Enjte ne qytetin e Shkodres do te njihet, funksionoje dhe do te ushtroje veprimtarine e tij Keshilli Rinor Bashkiak. Nje grupim, i cili do te kerkoje llogari prane strukturave te Bashkise Shkoder per te gjitha vendimet qe kalohen nga Keshilli Bashkiak Shkoder ne lidhje me rinine per zbatimin dhe mos-zbatimin e politikave rinore. Kryebashkiakja e Shkodres, Voltana …

Lexo me shume

RAMA PRITET ME PROTESTA NE SHKODER

Kryeministrit Edi Rama nuk i sht rezervuar nj pritje e kndshme n Universitetin e Shkodres, ku ai ka vazhduar me leksionet e tij, duke u ndalur edhe tek reforma n arsim, por dhe tek ajo n drejtsi. Vizita e kryeministrite Rama sht shoqruar me protesta nga t rinjft e forumit rinor t partis demokratike. Me pankarta n duar t rinjt …

Lexo me shume

VIZITA E RAMES, BARDELI: PEDAGOGET TE DISTANCOHEN NGA KRYEMINISTRI

Per viziten e kryeministrit Edi Rama ne qytetin e Shkodres ka reaguar edhe kryetarja e Keshillit te Qarkut Shkoder, Greta Bardeli. Nga salla e keshillit bashkiak Bardeli komentoi takimin e kryministrit Rama ne Universitetin Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres dhe kerkoi distancimin e pedagogeve te universitetit te Shkodres. Deklaratat e Bardelit erdhen gjate mbledhjes se Keshillit Bashkiak Shkoder te …

Lexo me shume

INVESTIMET NE SHKODER, DEBATE MES KESHILLTAREVE DHE ADEMIT

Investimet nga qeveria ne qytetin e Shkodres kane qene ne qender te debateve mes keshilltareve te keshillit bashkiak Shkoder dhe kryebashkiakes Voltana Ademi. Keshilltari i PS-se, Luan Heta akuzoi Bashkine Shkoder per djegie te fondve ndersa shtoi se ky institucion nuk eshte drejtuar ndonjehere ne histori me kaq me paaftesi. Por, i menjehershem ishte reagimi i kryebashkiakes Voltana Ademi, qe …

Lexo me shume

PLANI I MBROJTJES SE BIODIVERSITETIT TE BASHKISE SHKODER

Pervec debateve persa i perket pjeses se investimeve ne qytetin e Shkodres, nje problem i ngritur nga keshilltari i Partise Socialiste, Ali Tula, ishte edhe ai bregut te liqenit te Shkodres dhe mos-perfundimit te baypass-it Shkoder. Tula beri kerkese edhe per shtimin e hapesirave te gjelberta ne qytetin e Shkodres. Nderkohe, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, tha se bashkia trashegon …

Lexo me shume

PROBLEMET ME ENERGJINE ELEKTRIKE, REAGON OSHEE SHKODER

Problemet e nderprerjes se energjise elektrike ne disa zona te Shkodres vijne si shkak i remonteve dhe investimeve qe po kryhen ne keto zona te ketij qyteti. Nje gje e tille pohohet nga shefi i sektorit te teknikes prane OSHEE Shkoder, Gjon Bala. Bala beri me dije se keto investime po kryhen konkretisht ne zonen e MbiShkodres dhe te Bushatit, …

Lexo me shume

8 GREVISTET E NENSHKODRES THIRREN NE PROKURORI

1 muaj pasi qndruan pr 24 or n nj proteste prpara bashkis Shkoder, 8 banort e NnShkodres jan thirrur n prokurorin kt t mart. Ndaj Gjon Laskut, Pal Markut, Frrok Koles, Lush Ndocit, Arben Koles, Mhill Gurit, Skender Mhillit dhe Dritan Ndreut policia e Shkodres ka nisur procedim penal pasi kan organizuar protestn pa patur leje nga policia . Thirrjen …

Lexo me shume

RILINDJA URBANE NE RRESHEN

Brenda pak muajsh qyteti i Rrshenit do t marr nj pamje tjeter. Projekti i rilindjes urbane ka nisur t zbatohet dhe n kt zon. Nga parking automjetesh sheshi kryesor do t kthehet n nj ambjet atraktiv n shrbim t qytetarve dhe vizitorve.N projekt jan t parashikuar ndrtimi i nj pedonale dhe ambjenteve t gjeberuara.Gjithashtu n Rrshen po rehabilitohet dhe rruga …

Lexo me shume

SENATORIUMI, ASNJE KUSHT PER PACIENTET

Spitali i Senatoriumit ne Shkoder ndodhet ne kushte te mjerueshme. Pacientet thone se sherbimi mjeksor eshte i mire por ky spital nuk ofron asgje. Nuk ka banjo, uje te pijshem e as ngrohje. Situata pranohet edhe nga Mjekia Nadire SUMA e cila thote se ky spital prej vitesh nuk njeh asnje investim. Aktualisht ne senatorium ndodhen 22 paciente te shtruar, …

Lexo me shume