AKTUALITET

NDRYSHE NGA INSTITUCIONET, BANORET: NUK KA INVESTIME NE ZONAT TURISTIKE

Por ndryshe mendojne perfaqesuesit e zonave turistike ne qarkun e Shkodres. Paulin Polia i cili merret me turizem ne zonen e Thethit thote se nje sere problemesh burokratike po pengojne keta banore ne pritjen e turisteve. Se pari per arsye te pa shpjegueshme nuk po shperndahen tapite e tokave ne kete zone, dhe se dyti duhet me shume investime krysisht …

Lexo me shume

ADEMI: TURIZMI NE FOKUS TE BASHKISE SHKODER

Zhvillimi i qendrueshem i turizmit ka qene ne fokus te nje takimi i cili u zhvillua gjate kesaj te premte ku mblodhi perfaqesues te bashkive te qarfkut Shkoder, keshillit te qarkut, organizatave, dhe investitoreve te huaj. Kryebashkiakja Voltana Ademi tha se jane ne projekt hapja e 3 zyrave turistike, ne qender te Shkodres, ne Theth dhe Velipoje, ndersa turizmi do …

Lexo me shume

RRUGA E FSHATIT GRUDE- FUSHE E AMORTIZUAR

Sikur te mos mjaftonin problemet ne shendetesi dhe pastrim, fshati Grude- Fushe ne njesine administrative Gruemire vuan edhe mungesen e nje rruge. Rruga kryesore e fshatit ndodhet ne gjendje teresisht te amortizuar ku deri me tani nuk eshte bere asnje nderhyrje per rikonstruksionin e saj. Banoret teksa falenderojne Tv Rozafa si e vetmja media qe pasqyron realitetin e problematikave qe …

Lexo me shume

TOROVICE, NE ERRESIRE PER SHKAK TE RRJETIT ELEKTRIK

Paguajne rregullisht energjine elektrike pasi rrezikojne te mbeten ne erresire, por gjithsesi per gati 10 mije banore te Torovices ne Lezhe, erresira eshte e vazhdueshme. Prej disa ditesh energjia elektrike ne Torovice nderpritet per ore te tera, por askush nuk e di arsyen por jane te bindur se gjithcka po shkaktohet nga era qe ka fryre e forte gjate kesaj …

Lexo me shume

KISHA ORTODOKSE E SHKODRES: NA KTHENI PRONAT!

Kisha Ortodokse e Shkodres ka riprsritur krkesn e Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris pr respektimin e marrveshjes pr kthimin e pronave t marra padrejtsisht nga regjimi komunist. Famullitari i kishs Ortodokse n Shkoder, at Nikolla Petani ka listuar pronat e ksaj kishe n qytetine Shkodres q prej 25 vitesh mbahen padrejtsisht nga pronar t tjer. Famullitari I Shkodres sht ndalur …

Lexo me shume

FSHATI GRUDE-FUSHE PA QENDER SHENDETESORE

Godina e qendres shendetesore ne Grude-Fushe te njesise administrative Gruemire eshte tejet e amortizuar. E sikur te mos mjaftonte kjo banoret akuzojne kryetarin e Bashkise Malesi e Madhe Tonin Marinaj se ka punesuar njerez qe i kane sherbyer atij ne fushate elektorale duke hequr nga puna profesionistet e vertete   Banoret I kane bere kerkese bashkise Malesi e Madhe te …

Lexo me shume

ZV/ MINISTRI BRENDSHEM: SEBASHKU TE REALIZOJME ADRESARIN

Institucioni i prefektit, bashkia dhe zyrat e gjendjes civile duhet te jene bashkpunuese per te realizuar adresarin e sakte per cdo shqiptar. Nga Lezha ku zhvilloi nje takim me drejtues vendore dhe ato te Prefekturave ne Veri te vendit, Zevendesministri i Brendshem Ilir Marko tha se ka ardhur koha te flitet per adresen e sakte te cdo qytetari, brenda dhe …

Lexo me shume

SHKOLLA 9-VJEARE NE KAMICE PA MUR RRETHUES

Nxenesit e shkolles 9-vjeare Nike Luli ne fshatin Kamice te njesise administrative Qender ne Malesi te Madhe cdo dite perballen me nje rrezik serioz. Kjo shkolle nuk ka mur rrethues. Shqetesimi shprehet edhe nga banoret e fshatit. Kryeplaku i fshatit Kamice Arben Omaraj thote se ne emer te banoreve te fshatit ka bere kerkese qe te ndertohet muri rrethues i …

Lexo me shume

BASHKIA M. MADHE NDOT LIQENIN E SHKODRES

Bashkia e Malesise se Madhe ndot liqenin e Shkodres.Kjo Bashki ka rritur taksen e pastrimit, por kete sherbim nuk e ofron ne pjesen me te madhe te njesive administrative. Fshati Grude -Fushe pjese perberese e njesise administrative te Gruemires nuk ka asnje kontiniere te vendosur nga kjo njesi, per pasoje mbetjet hidhen ne bregun e liqenit. Ndonese ligji parashikon per …

Lexo me shume

AMBASADORI TURK KOMENTON KRIZEN E EMIGRANTEVE

Ambasadori i Turqise Hidayet Bayraktar nga Shkodra foli per krizen e emigranteve ndrsa theksoi se shteti shqiptar n bashkpunim edhe me Bashkimin Evropian do te marrin masat e nevojshme pr menaxhimin e cdo lloj situate. Deklaratat u bn gjat nga qyteti i Shkodres gjat inagurimit te godines se re prane Medreseses “Haxhi Sheh Shamia” dega e vajzave. Nuk jam n …

Lexo me shume