Saturday , 31 October 2020

AKTUALITET

REKTORI BEKTESHI EMEROI 6 DEKANET E UNIVESRITETIT “LUIGJ GURAKUQI”

Zgjedhja e drejtuesve te rinj te universitetit Luigj Gurakuqi ka marre forme te prere. Pas dekretimit nga ana e presidentit te Shqiperise Bujar Bishani te zgjedhurit kane nisur zyrtarisht punen. Rektori Adem Bekteshi foli mbi sfidat qe e presin Universitetin e Shkodres teksa kerkoj mbajtje te premtimeve te dhena gjate fushates zgjedhore. Bekteshi emeroiedhe 6 dekanet e rinj te fakulteteve …

Lexo me shume

QINDRA HEKTARE TOKE PA VADITJE NE MIRDITE

Qindra hektar tok bujqsore nuk do ken uj pr tu vaditur n fshatin Tarazh i Eperm t Mirdites. Shkak pr kt situat sht br dmtimi i diges s rezervuarit t ksaj zone, duke detyruara autoriotet q t hapin portat pr shkarkimin e ujit, pasi rrezikonte prmbytjen e zones. Banoret e zones thon se mungesa e ujit pr vaditje ka penalizuar …

Lexo me shume

KANALI I SHKARKIMIT TE UJERAVE TE BARDHA NE LUMIN KIR

Ky eshte nje nder investimet me te rendesishem qe behet ne kete zone. Keshtu u shpreh kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, gjate inspektimeve ne lumin Kir per krijimin e kanalit qe mundeson shkarkimin e ujerave te bardha ne lumin Kir. Ademi u shpreh se ne kete kanal derdhen kryesisht ujerat e bardha te zones se unazes lindore te qytetit …

Lexo me shume

KRAJA: APEL FERMEREVE TE APLIKOJNE NE PROJEKTIN SARED

Te gjithe fermeret kane edhe nje mundesi mbeshtetje dhe ai vijon te jete projekti Sared. Drejtori I bujqesise Mustafe Kraja ben me dije se ky projekt mbeshtet ata fermere qe nuk kane perfituar nga grandet e qeverise ndersa shpjegon edhe menyren perfituese Kraja edhe nje here drejton apel qe fermeret te pajisen me certefikata pronesie si e vetmja mundesi perfitimi …

Lexo me shume

PROBLEME ME KALIMIN E KOMPETENCAVE TE PYJEVE DREJT BASHKISE

Kalimi I kompetencave te institucioneve te meparshme drejt bashkise Shkoder ende nuk ka marre formen e duhur. Drejtoria e bujqesie dhe fondit pyjor ben me dije se ne organike ka vetem 4 specialiste dhe kjo ben te pamundur menaxhimin e hapsires ne te gjithe qarkun Per nje menaxhim te mire duhet qe ne organike te jene te pakten 25 specialiste …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGES SE VELIPOJES, ADEMI: PRESIM INVESTIME

Ne prag te sezonit turistik, rruga e Velipojes nuk ploteson kushtet e duhura per te siguruar mbarevajtjen e automjeteve. E pyetur per nje gje te tille, kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, u shpreh se bashkia ka pasur dy takime me agjensine rajonale te rrugeve per projektin e rruges se Velipojes, ku keto te fundit kane propozuar variante per riparimin …

Lexo me shume

BAHALLEK, PASTROHET KOLEKTORI I UJRAVE TE BARDHA

Bashkia e Shkodres ka nisur punn pr pastrimin e kolektorit kryesor te ujrave te bardha n Bahcallek. N nj gjatsi pr 1 km, sht I br I mundur pastrimi I ktij kolektori, ndrsa punimet jan inspektuar nga kryebashkiakja e Shkodres Voltana Ademi. Ndrkoh puna do tvijoj pr 3 dit me radhe ndrsa po bashkpunohet edhe me Bordin e Kullimit. Kto …

Lexo me shume

AKSION PASTRIMI NE PLAZHIN E VELIPOJES

Ne kuader te nismes Pastro qytetin, vendin dhe rajonin, Shoqata e Bashkive te Shqiperise ne bashkepunim me Bashkine Shkoder kane ndermarre nje nisem sensibilizuese duke pastruar plazhin e Velipojes. Ky eshte nje projekt nder-rajonal, i mbeshtetur nga donatore te huaj. Pastrimi i plazhit te Velipojes u be gjate paradites se kesaj te Premte, ku e pranishme ishte edhe kryetarja e …

Lexo me shume

ARTAN LAME TAKIM ME DREJTUESIT E ALUIZNIT TE VERIUT

N tre vitet e fundit sht riorganizuar i gjithe sistemi, sht ndryshur legjislacioni si dhe jan ndermarr disa reforma t cilat tashme e bjm m t lehet gjenerimin e lejeve t legalizimit. Ky fakt sht br i ditur nga Drejtroi i Prgjithshem i Aluiznit Artan Lame i cili zhvilloj nj takim n Shngjin me drejtoret e zyrave rajonale t veriut …

Lexo me shume

SHTYLLAT ELEKTRIKE NE MES TE SHETITORES DRINIT

Jan disa shtylla t energjis elektrike t cilt ndodhen n mes t shetitores s re t Lumit Drin n Lezh. Edhe pse punimet e shetitores jan drejt fundit askush nuk ka ndrhyrje pr zhvendosjen e linjes elektrike dhe largimin e shtyllave t cilt i kan prishur pamjen ktij investimi mjaft t rndsishem pr Lezhn. Drejtori i Shrbimve Publike n Bashkin …

Lexo me shume