Wednesday , 29 September 2021

AKTUALITET

TRAGJEDIA E 9 JANARIT 2004, KERKOHET TE NGRIHET NJE GRUP HETIMOR PARLAMENTAR

Ekstradimi ne Shqiperi i skafistit te tragjedise se 9 Janarit te vitit 2004, Elton Tafili, ka sjellur reagimin e shoqates se 9 Janarit 2004. Nepermjet nje deklarate per mediat, n/kryetari i kesaj shoqate, Ndoc Bjeshka, kerkoi te ngrihet nje grup hetimor parlamentar dhe te rihapet ceshtja, nderkohe qe shtoi se per ngjarjen duhet te ishin denuar ish-ministri i Rendit, ish-ministri …

Lexo me shume

14-SHKURT DITA E TE DASHURUARVE

14 Shkurti, kujtohet si dita e te dashuruarve. Te paket kane qene ciftet neper rruget e qytetit te Shkodres ,por nuk kane munguar as ata qe kane zgjedhur nje shetitje ,nje buqete me lule ose qe kane shkembyer dhurata me njeri tjetrin pikerisht me 14 Shkurt, ne diten e te dashuruarve. Me e preferuara mbetet nje buqete me lule natyrale, …

Lexo me shume

ADEMI: PER BUXHETIN DO TE NDJEKIM PROCEDURAT

Ish konvikti I shkolles pyjore tashme do te jete nje qender multifunksionale e cila ne fokus te saj ka dhenien e dherbimeve komunitare per shtresat ne nevoje. Punimet u inspektuan edhe nga kryebashkiakja Voltana Ademi e cila u shpreh optimiste per kete premtim tashme te krhyer ne realitet Sinkr..Voltana ADEMI..Kryetare Bashkia Shkoder E pyetur per buxhetin qe prefekti Paulin Radovani …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET, MALI JUSHIT NE PROTESTE

NenShkodra do te bojkoje zgjedhjet e 18 Qershorit nese nuk marrin demshperblimet e permbytjeve te viteve 2010-2011. Deklarata u be gjate protestes se banoreve te Malit te Jushit ne bashkine e Vaut Dejsit. Prej disa javesh NenShkodra eshte perfshire ne protesta te vazhdueshme ne kerkim te premtimit per dhenien e demshpeblimeve. Para pak ditwsh prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani …

Lexo me shume

DEFEKT NE LINJAT ELEKTRIKE, LEZHA NE ERRESIRE

Nj defekt i rnd n linjat elektrike la pa energji pr ore t tra qytetin e Lezhs. Energjia sht ndrprere q prej mesnates t s shtunes dhe n disa zona nuk sht rikthyer ende.Sipas t dhnava shkak pr mungesen e dritav sht br shprthimi n flak i kabullit nntoksor q furnizon qytetin me energji, por nga kjo ka patur probleme …

Lexo me shume

UJESJELLESI I RI, BANORET E BALLDRENIT NE PROTESTE

Dhjetra banore t lagjes rrz Malit n fshatin Balldre t Lezhs kan dal n proteste, pasi sipas tyre projekti i ujesjellesit t ri nuk i prfshin t gjitha familjet, ndrkohe q dhe rruga sht shkatrruar nga kto punime dhe nuk po kthehet n gjendjen e mparshme.Banoret e ksaj zone nuk e kan lejuar firmen q t vijojne punimet pa u …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET E PERMBYTJEVE, EDHE BANORET E VELIPOJES NE PROTESTE

Na kane permbytur me qellim dhe demet e shkaktuar nga permbytjet duken edhe sot. Keshtu shprehen banoret e fshatrave te Njesise Administrative Velipoje, qe kete te Diele kishin vendosur te dilnin ne proteste per te kerkuar demshperblimet e permbytjeve. Ata kerkojne kryesisht demshperblimet per banesat dhe paralajmerojne se protestat do te vijojne edhe ne ditet e ardhshme nese nuk do …

Lexo me shume

4 LAGJE NE NJESINE ADMINISTRATIVA ANA E MALIT PA ENERGJI

Qe ne oret e para te mengjesit te se Premtes, 4 lagje ne fshatin Oblike te Njesise Administrative Ana e Malit ne Shkoder vuajne mungesen e energjise elektrike. Prej disa oresh, lagjet Velinaj, Vejukaj, Alimetaj dhe Garuc nuk kane energji elektrike. Banoret e kesaj zone theksojne se mungesa e energjise elektrike ka shkaktuar probleme ne banesat e tyre, per shkak …

Lexo me shume

BANORET E FSHATIT KU PROTESTOJNE

Banoret e fshatit Ku i jane rikthyer serish protestave. Ata i kane bere thirrje qeverise qe te mos I mashtroj me banoret e Nenshkodres, pasi jo vetem qe nuk po i demshperblen por prej 2 muajsh OSHEE i mbifaturon ata. Ish te permbyturit i bejne apel deputeteve qe te lubojne ne parlament pasi jane votuar pikerisht per te mbrojtur te …

Lexo me shume

RRUGA E THETHIT, BASHKIA: NUK KEMI MUNDESI FINANCIARE

Menjher pas lajmit n televizionin Rozafa t protests t banorve t Thethit q krcenuan me bojkot t zgjedhjeve t 18 Qershorit 2017, pr shkak t bllokimit nga dbora t aksit Bog- Qaf Thore- Theth ka reaguar bashkia e Shkodres. Ka qn N/ Kryetari i bashkis Arben Gjuraj i cili ka br t ditur se bashkia e Shkodres nuk ka mundsi …

Lexo me shume