Friday , 25 September 2020

AKTUALITET

SHKODER, MIRATOHET BUXHETI I VITIT 2016

Keshilli i Bashkise Shkoder ka miratuar buxhetin e vitit 2016 me 39 pro, 3 abstenim dhe 7 vota kunder. Qe ne fillim te mbledhjes ka qene keshilltari i djathte Bujar Hoti i cili u ka kerkuar keshilltareve qe te miratojne kete projekt-buxhet pasi eshte gjithperfshires dhe transparent.E kunderta pergjigje ka ardhur nga grupi i keshilltareve socialiste ku Luan Heta e …

Lexo me shume

20 FAMILJET E ISH-GJEOLOGJISE “NE QIELL TE HAPUR”!

20 familjet te cilet ndodhen tek Ish Gjeologjikja serish kane marre urdher ekzekutimi per lirimin e banesave te tyre. Sot nje perfaqesi e banoreve zhvilluan takim me prefektin Paulin Radovani. Pas mbledhjes banoret I bene thirrje ministrise se drejtesise qe te marre ne dore kete ceshtje pasi 20 familje nuk mund te pefundojne ne rruge Ne ditet e fundit eshte …

Lexo me shume

SHKODRA PA TRANSPORT URBAN

Ne diten kur keshilli bashkiak Shkoder po diskutonte miratimin e buxhetit Shkodra nuk ka patur transport urban. Kjo pasi menaxheri i ketij sherbimi ka vendosur pezullimin e ketij sherbimi. Kerkesat vijone te jete te njejta, rritja e cmimit, rritja e aboneve, shlyerja e borxhit. Nese bashkia do te vijoje te mos marre parasysh kerkesat e tyre atehere Shkodra nuk do …

Lexo me shume

MUNGESA E NJE ZYRE INFORMACIONI TURISTIK NE SHKODER

Ne prag te sezonit turistik, qyteti i Shkodres perballet me nje problem serioz. Turistet e shumte qe vizitojne kete qytet dhe zonat turistike qe ndodhen perreth tij nuk kane nje zyre informacioni qe te orientohen per pikat turistike. E vetmja zyre informacioni qe ndodhet ne qytetin e Shkodres, afer Turizmit, nuk funksionon prej kohesh. Ne nje interviste per Tv Rozafa, …

Lexo me shume

DEKRETI I PAPA FRANESKUT PER 38 MARTIRET, REAGON KRYEMINISTRI RAMA

Pas lajmit t firmosje s dekretit t martirizimit t 38 martirve t kishs katolike shqiptare nga Papa Francesco, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Krenari Kombtare pr martirt dhe prulje me respekt t thell pr Papa Fraeskun, shkruan kreu i Qeveris n Facebook.

Lexo me shume

BUSHATI: DEKLARATA E PREFEKTIT EMOCIONALE

Mbledhja e se enjtes e keshillit Bashkiak eshte me e rendesishmja e ketij viti per shkak te buxhetit te vitit 2016. Kryetari i keshillit bashkiak Xhemal Bushati nje dite perpara mbledhjes gjate nje interviste per Tv Rozafa thote se diskutimi dhe miratimi i buxhetit ka kohe te mjaftueshme te enjtenne keshill pasi materialet u jane derguar keshilltareve 11 dite me …

Lexo me shume

DEGJESE MBI ECURINE E PLANIT VENDOR SHKODER

Bashkia Shkoder ka organizuar degjesen e radhes publike per te diskutuar ecurine e procesit te hartimit te planit te pergjithshem vendor. Kryebashkiakia Voltana Ademi edhe nje here permendi disa nga prioritetet qe i jane propozuar per hartimin e planit. Ademi beri me dije se ky plan nuk ka marre formen perfundimtare. Pjese e degjeses publike kane qene deputete, perfaqesues te …

Lexo me shume

MEDIU: KJO ESHTE NJE NGA QEVERISJET ME TE KEQIJA!

Kjo sht nj nga qeverisjet m t kqija q ka njohur ndonjher historia e Shqipri, Deklarata ka ardhur nga kreu i republikanve Fatmir Mediu nga qyteti I Shkodres gjat nj takimi me strukturat e republikanve n kt qark.Mediu I sht rikthyer rezultatit t zgjedhjeve parlamentare t 2013- es, ku sipas tij republikant de facto e kan fituar mandatin n qarkun …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE SHQIPTARE KA 38 MARTIRE

Papa Franesku firmos zyrtarisht martirizimin e 38 Martirve t Kishs katolike ndersa shpalli dekretin e martirizimit t 38 martireve t vrar n 1945-1974.Njoftimi sht dhn nga Imzot Angelo Massafra, presidenti i Konferencs Ipeshkvnore. Dje, m 26, Dita e Nns s Kshillit t Mir, Pajtorja e Shqipris dhe e Shkodrs, pasdrek, Ati i Shenjt Franesku, duke pranuar n audienc Kardinalin Angelo …

Lexo me shume

ZGJEDHJET NE UNIVERSITET, VERIFIKOHEN 13 ANKESA

Eshte permbyllur procesi I ankimimit per parregullsit ne diten e votimit ne universitetin Luigj Gurakuqi. Prane komisionit institucional te ankimimit jane derguar 13 ankesa qe lidhen me procesin zgjedhor te mbajtur ne universitetin Luigj Gurakuqi t Shkodres ne 20 Prill. Nje gje e tille u pohua edhe nga kryetari i komisionit, Roland Ilia, i cili u shpreh se pas dorezimit …

Lexo me shume