Wednesday , 12 August 2020

AKTUALITET

KURBINI NE PROTESTE PER NDOTJEN NGA MBETJET

Banoret e Kurbinit kane protestuar ndaj ndotjes qe po i krijohet qytetit me djegien e mbeturinave ne kodren e gjelber. Protesta nisi n sheshin qendror t qytetit t Lait ku protestuesit kan krkuar largimin e qeveris s Edi Rams q po i varfron ata do dit e m shum. Kreu i Departamentit t Mjedisit n Partin Demokratike, Jamarbr Malltezi akuzoi …

Lexo me shume

KETE TE MARTE NIS PELIGRINAZHI NE KISHEN E SHNA NDOUT

Besimtare te shumte kane nisur kete te Marte peligrinazhin 13 javor ne kishen e Shna Ndout ne Lac. Trafiku do te jete me i disiplinuar pasi zgjerimi i rruges ne nje pjese te ketij segmenti, i cili ka qene shqetesim i vazhdueshem, i ka dhe lirshmeri levizjes se mjeteve. Peligrinazhi ka sjelle edhe masa te perforcuara nga drejtoria vendore e …

Lexo me shume

KORSITE E BIIKLETAVE NE SHKODER

Bicikleta mbetet nje nder mjetet me te perdorura ne qytetin e Shkodres, por hapesirat qe asaj po i lihen ne dispozicion sa vijne dhe zvoglohen. Pikerisht, korsite e bicikletave jane nje nder problemet kryesore ne qytetin e Shkodres. Ne shume pak zona te qytetit ka korsi per bicikleta, ndersa ne ato rruge ku ka korsi, vendet jane zene nga automjetet, …

Lexo me shume

M. MADHE, RRUGA E FSHATIT GORAJ- BUDISHTE E AMORTIZUAR

Banoret e fshatit Goraj- Budishte te njesise administrative Kastrat akuzojne Bashkine e Malesise se Madhe se nuk po ben asgje per ta, ndersa kishte premtuar se do te rikonstruktonte rrugen kryesore qe lidh kete fshat me fshatrat e tjere e as kete premtim nuk e ka mbajtur, pasi rruga eshte ne nje gjendje te amortizuar. Edhe pse ka qene nje …

Lexo me shume

SHOQATA E GJUETAREVE: PO DEGRADOJME PER SHKAK TE MORATORIUMIT

Shoqata e gjuetareve Jakup Bajri ka mbledhur serish antaret e saj per te diskutuar mbi mundesite e shtyrjes se moratoriumit. Kryetari i shoqates Zyhdi Mustafa tha se kjo shoqate po degradon pasi gjate ketyre dy viteve nuk jane mbledhur as kotizacionet. Per pasoje edhe shteti vetem nga shoqata e qarkut Shkoder ka humbur 20 milion leke ne vit. Mustafa kerkoj …

Lexo me shume

14 MARSI, DITA E VERES NE SHKODER ASNJE AKTIVITET

Edhe pse nuk ka qene ne traditen e saj, pasi 14 Marsi eshte festuar kryesisht ne qytetin e Elbasanit, vitet e fundit kjo feste ka nisur te festohet edhe ne kryeqytet dhe ne cdo qytet tjeter te Shqiperise, duke perfshire normalisht edhe Shkodren. Edhe pse koha nuk ka qene e hapur, pra jo si nje dite vere, qytetaret shkodran nuk …

Lexo me shume

UNAZA PERENDIMORE E QYTETIT ME SHUME PROBLEME

Mungesa e sinjalistikes rrugore eshte nje nga problemet kryesore ne unazen perendimore te qytetit te Shkodres. Ne cdo dalje apo hyrje ne unaze mungon sinjalistika rrugore, ku ne mungese te shenjave, qytetaret duhet te tregojne shume kujdes nga automjetet qe levizin me shpejtesi te madhe. Vete banoret shprehen se ka pasur shume raste qe eshte rrezikuar jeta e tyre nga …

Lexo me shume

DITA E VERES NE LEZHE NJE ZHGENJIM

Dita e veres ishte e zbrazet dhe e zymte ne Lezhe kete vit. Pershkak te buxhetit ende te pamiratuar, Bashkia e Lezhes nuk mundi te kete asnje organizim qe te sinjifikoje festen e pritur. Dita e veres u be dite dimri, e kjo jo vetem per zymtine e motit. Asnje panair, asnje biznes prezent, asnje atmosfere festive vec spontanitetit. Qytetaret …

Lexo me shume

MIRDITE, UJESJELLESI INAGUROHET NGA MINISTRI POR S’ KA UJE

Ky ujesjelles ne Bargjane te Mirdites qe duhet te furnizoje pjesen me te madhe te kesaj njesie vendore perfshire edhe vete qytetin eshte inauguruar 1 muaj me pare nga ministri Edmond Haxhinasto, por uji nuk shkoi asnjehere ne cesmat e banoreve. Edhe pse u jane lidhur kontrata, asnje shtepi nuk jane furnizuar me uje dhe madje nuk kane shprese se …

Lexo me shume

CENI: JANE RRETH 500 HEKTARE TOKE ENDE NEN UJ

Situata e permbytjeve ne Njesine Administrative Ana e Malit gjate 24 oreve te fundit ka patur nje permiresim. Megjithate sipas administratorit te kesaj njesie Arben Ceni gjate nje Komunikimi telefonik konfirmon se ende ne uje jane rreth 500 hektare.Mes tyre 300 hektare jane te mbjella me jonxhe, 30 hektare grure, 1.5 hektare sere dhe pjesa tjeter eshte toke e lire. …

Lexo me shume