Wednesday , 12 August 2020

AKTUALITET

SAVE THE CHILDREN: KLANDESTINT THON SE DO HYJN N SHQIPRI

Prve mediave italiane dhe greke edhe Organizata t t drejtave t njeriut dhe ekspert ligjor po shprehin shqetsimin pr mundsin e kalimit t refugjatve sirian dhe irakiannga Greqia n Shqipri, tani q rruga kryesore e Ballkanit pr n Evrop, sht bllokuar nga mbyllja e kufijve. Organizata Save the Children thote se Ne po dgjojm q refugjatt n Idomeni dhe zona …

Lexo me shume

LOBI SHQIPTAR NE AMERIKE TAKIM ME DEPUTETIN EDUART NDOCAJ

Kauzes se ngritur nga deputeti i qarkut te lezhes eduart ndocaj per voten e emigranteve i eshte bashkuar edhe liga e shqiptareve te amerikes. Keta te fundit jane te bindur mbi nevojen per pranimin e emigranteve si pjese e rendesishne ne zhvillimin e vendit. Sekretari i ketij lobi shqiptar ne amerike, Fatos Bislimi ka qene ne lezhe per te zhvilluar …

Lexo me shume

RRUGET E LAGJES MARK LULA MES BALTES DHE UJIT

Rruget dytesore ne lagjet e qytetit te Shkodres vijojne te mbeten nje sfide per Bashkine e ketij qyteti e cila ende nuk ka miratuar buxhetin e ketij viti e per pasoje ende nuk dihet se cilat rruge do te marrin miratimin per rikonstruksion. Nje nder to eshte edhe rruga kryesore e cila te nxjerr ne rrugicat e lagjes Mark Lula. …

Lexo me shume

POLICIA, ULEN PAGAT DHE HIQET GRADA KRYEINSPEKTOR

Q nga 1 prilli, 2100 punonjs t Policis s Shtetit do t prballen me nj ulje t ndjeshme page pr shkak t ndryshimit t gradave. Bhet fjala pr minimalisht 5 mij e 500 lek q do ti zbriten secilit nga rroga mujore.Urdhri sht shprndar nga Drejtoria e Financave q n fillim t ktij muajit. Efekti negativ lidhet me ndryshimin e …

Lexo me shume

BASHKIA MALESI E MADHE APO ENDE BASHKIA KOPLIK?

Nje godine e amortizuar e cila dita dites po shkon drejt degradimit. Kjo eshte Bashkia e re e Malesise se Madhe e cila prej disa mujsh ka miratuar ne keshillin bashkiak stemen e re te saj.Saktesisht me daten 26 nentor mes debatesh kjo steme mori miratimin e keshilltareve te majte. Por qe kjo steme eshte miratuar vetem ne leter pasi …

Lexo me shume

SHKODRA LEVIZ PA BARRIERA

“Shkodra leviz pa barriera ka qene motoja e ne diten e dhurimit te karrocave per njerezit me aftesi te kufizuara. Ashtu si cdo vit, edhe kete vit u shperndan karroca per tetraplegjiket. Ne kete dite te rendesishme per keto njerez ishin te pranishem kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi dhe perfaqesues te organizates norvegjeze ne Shkoder. Nga ana tjeter Ademi …

Lexo me shume

PULAJ NE “DE FACTO”: KOPSHTET BRENDA STANDARTEVE, PRIORITET I DAR

Qyteti i Lezhes duhet te kete nje kopsht bashkohor ashtu sic I takon, deklarata eshte bere nga drejtori i DAR- it te ketij qyteti Bardhok Pulaj ne emisionin De Facto te gazetarit Gjergj Figuri. Sipas drejtorit te DAR, ne 25 vite asnje investim nuk eshte kryer ne kopshtet e ketij qyteti, ndersa tashme ka kryer faza e pare e ndertimit …

Lexo me shume

ADEMI DEBATON ME MINISTRIN PANARITI

Gjat bashkbisedimit t kryetares s bashkis Shkoder me ministrin Panariti, nj tem debati ka qn edhe skema subvencionuese e fermereve. Pas ndryshimit te skemes nga qeveria, sipas kryebashkiakes Ademi, asnje fermer nuk ka marr asnj lek, ndrsa problematike mbetet regjistrimi I tokave. Por i menjehershem ka qene reagimi i Ministrit t Bujqsis Edmond Panariti I cili ka deklaruar se skemat …

Lexo me shume

MINISTRI PANARITI INSPEKTON ARGJINATUREN E DARRAGJATIT

Ministri i Bujqsis Edmond Panariti inspektoi nga afr punimet n argjinaturn e Darragjatit pr riparimin e saj n njsin administrative t Dajit. Sipas Ministrit Panariti do t jen 17 milion lek t reja q po hidhen n kt faze emergjence, ndrsa pr riparimin e plot do t investohen 360 milion lek. Por I menjhershm ka qn reagimi I kryebashkiakes Voltana …

Lexo me shume

BANORET E GORICES: PRODHIMI NE BUJQESI ESHTE DEMTUAR

Ndersa situata e permbytjeve ka ardhur duke u permiresuar ne fshatin Obot, ne fshatin e Gorices ne njesine administrative te Anes se Malit situata vijon te mbetet problematike. Sipas banoreve dhjetra hektare ndodhen nen pushtetin e ujit, ndersa prodhimi ne bujqesi ka shkuar dem per kete vite. Nderkohe zonen e ka inspektuar edhe deputeti i partise demokratike Helidon Bushati i …

Lexo me shume