Thursday , 1 October 2020

AKTUALITET

RIPAROHET DEFEKTI, RIKTHEHET UJI PIJSHEM

Pas riparimit t defektit n Fund t Xhabijes nga ana e ndrmarrjes s ujesjelles- Kanalizimeve, sht rikthyer uji i pijshm ne 2 zona te qytetit te Shkodres n nj pjes t Parruces dhe Xhabijes. Sipas drejtorit t ujesjells- Kanalizimeve, riparimi i defektit sht br n koh rekord. Shperthimi i ketij tubi ka qene i menjehershem ne menyre aksidentale gje qe …

Lexo me shume

SYTARI: DROGA, ALKOOLI DHE ABORTET HARAM PER MYSLIMANET!

Rinia shqiptare eshte e pa shprese dhe nuk ka mundesi punesimi. Droga, krimi ne familje dhe rritja e aborteve jane haram per myslimanet. Deklarata te forta kunder droges, alkolit dhe krimit ka bere Myftiu i shkodres Imam Muhamed Sytari gjate hytbes se te premtes ne Xhamine e Parruces. Shqip?ria jon? e shtrenjt? l?ngon sot, nga mungesa e moralit islam n? …

Lexo me shume

NIS PASTRIMI I PLAZHIT TE SHENGJINIT

Mbeturinat e krijuara gjate dimrit ne bregdetin e Shengjinit kane nisur te pastrohen. Punonjesve te sherbimit ne kete njesise administrative u jane bashkuar edhe nxenesit eshkollave. Firma sipermarrese e pastrimit solli mjetet dhe punonjesit e saje per te ndihmuarne kete aksion. Nga sot, bregdeti i Shengjinit do te kete kete pamje. Kreu i kesaj njesieadministrative Tonin Uldedaj thote se jane …

Lexo me shume

DHUNA NDAJ GAzetarit, REAGON UNIONI I GAZETAREVE SHQIPTARE

Pas deklarates se ministrite te Shendetsise Ilir Beqaj ne drejtim te gazetarit te zerit te amerikes Pellumb Sulo, ka reaguar edhe dega Rajonale e Shkodrs e Unionit t Gazetarve Shqiptar e cila proteston pr sjelljen jokorrekte dhe arrogante t oficerve t Ministris s Mbrojtjes dhe shoqruesve civil pasditen e se merkures ne mjediset e spitalit Rajonal te Shkodres ndaj korrespondentit …

Lexo me shume

46 ANKESA TE QYTETAREVE DREJT ZYRTAREVE PER VITIN 2015

46 Ankesa nga qarku Shkoder jane paraqitur gjate vitit 2015 prane sherbimit te eshtjeve te brendshme dhe ankesave per qytetaret. Kjo u deklarua gjate nje takimi te zhvilluar ne prefekturen e Shkodres   Edhe perfaqesues te strukturave te policise, zjarrefikesve dhe prefektures pranuan se duhet te kete nje marredhenje korrekte mes strukturave shteterore dhe qytetareve. Prefekti Radovani tha se policia …

Lexo me shume

NXENESIT: NE I RESPEKTOJME POR NUK KA SINJALISTIKE

Java e sigurise rrugore kete te enjte u zhvendos ne shkollen 9-vjeare Ndre Mjeda. Por teksa qellimi Ishte sensibilizimi I nxenesve ne respektimin e rregullave te qarkullimit, keta te fundit adresuan disa pyetje direkte per policine dhe pushtetin vendor Specialisti I hetimit dhe parandalimit te aksidenteve Hasan Mua u pergjigj se pushteti vendor duhet te beje me shume ne pajisjen …

Lexo me shume

AKSIDENTI AJROR, SHEFI SHTABIT TE FA: HELIKOPTERI I KONTROLLUAR

Shefi i Shtabit t Prgjithshm t Forcave t Armatosura, Jeronim Bazo n nj konferenc pr shtyp deklaroi se helikopteri EC 145 q u rrzua n liqenin e Shkodrs, ishte kontrolluar sipas t gjitha rregullave. Bazo ka shprehur ngushllimet pr familjet e dy pilotve q humbn jetn, ndrsa shtoi se helikopteri q u rrzua sht marr nntor t 2015. Kjo …

Lexo me shume

BEQAJ: I PLAGOSURI JASHTE RREZIKUT PER JETEN

Menjehere kane mberritur ne Shkoder Minisri I shendetsise Ilir Beqaj dhe Ministria e mbrojtjes Mimi Kodheli. Beqaj tha se I plagosuri ndodhet jashte rrezikut per jeten.I plagosuri Gerald Baramua eshte nisur me autoambulance drejt spitalit te traumas ne Tirane. Pervec ministres se mbrojtjes ne Shkoder eshte nisur edhe Ministri i Brednshem Sajmir Tahiri. Ndersa viktimat jane derguar prane morgut te …

Lexo me shume

HYSA: BIZNESET KANE ANKIMUAR TE GJITHA GJOBAT

Me shume se 300 gjoba jane vendosur nga aksioni i pare i drejtorise se tatimeve ne rajonin e Shkodres. Te gjitha keto gjobevenie jane ankimuar nga bizneset si te padrejta. Por drejtori i tatim-taksave Hysen Hysa thote se ka qene nje numer i reduktuar i gjobave ato qe jane kthyer.Hysa ben me dije se do te nise faza e dyte …

Lexo me shume

FERMERI: NUK KEMI UJ E AS KANALE TE PASTRUARA

Teksa Panariti promovonte punen e qeverise dhe perfitimet qe kane fermeret situata nuk eshte aspak pozitive per fermeret ne njesine administrative Bushat. Njeri nga fermeret e pranishem tha se 70% e tokes nuk ka uje, ndersa kanalet jane te pa pastruara duke veshtiresuar se tepermi mbarevajtjen e prodhimeve. Fermeri shkoj edhe me tej teksa tha se investimet behen ne zona …

Lexo me shume