Thursday , 29 October 2020

AKTUALITET

LALOSHI: BASHKIA PO PUNON PER NDARJEN E HAPSIRAVE TE PLAZHIT

Teksa Bashkia Shkoder ka angazhuar vullnetare ne pastrimin e plazhit te velipojes, menaxhimi I ketij sezoni ne kete njesi administrative nuk eshte I lehte. Administratori I njesise administrative Velipoje Mark Laloshi thote se deri ne vere do te jene te nenshkruara edhe kontratat e reja me firmen e pastrimit ne menyre qe ky sherbim te ofrohet ne parametrat e duhura. …

Lexo me shume

DITET E VULLNETARIZMIT NE BASHKINE SHKODER

Drejtoria e sherbimeve sociale prane Bashkise Shkoder ka nisur ditet e vullnetarizmit kete te shtune nisma ka qene per pastrimin e plazhit te Velipojes. Specialistja e drejtorise se sherbimeve sociale Jeta Xhabija tha se nismes I jane bashkuar edhe disa gjimnaze si dhe organizata te ndryshme Xhabija po ashtu beri me dije se pastrimi do te vijoje edhe ne pika …

Lexo me shume

LEZHE, QENDRA SHENDETESORE 1 VIT PA HAPUR DYERT

Prej me shume se 1 viti kesaj qender shendetsore ne fshatin barbulloje te lezhes nuk i eshte hapur dera. Edhe pse eshte nje godine e ndertuar pak vite me pare, nuk eshte pare e mundur qe ne kete zone me 750 banore te kete nje mjek. Perballe kesaj situate, banoret jane te detyruar ti drejtohen spitalit rajonal te qytetit. Per …

Lexo me shume

BEKTESHI: SE BASHKU PER NJE UNIVERSITET EUROPIAN!

Rektori I zgjedhur I Universitetit Luigj Gurakuqi Profesor Adem Bekteshi ka dhene intervisten e pare ne kete post per mediat. Bekteshi falenderoj pedagoget dhe sudentet per zgjedhjen e tyre ndersa e cilesoj ci model fushaten zgjedhore Po ashtu Bekteshi edhe nje here u zotua se do te kete nje perkushtim ndaj universitetit dhe luftes se korrupsionit te brendshem Adem Bekteshi …

Lexo me shume

AKUZAT E PD, TAHIRI: PO, E SHOQRUAM VLLAIN E KRYEBASHKIAKUT, POR E LAM T LIR

Pas akuzave t Enkelejd Alibeajt nga selia e PD-s se mbrm n Fush Arrs policia shoqroi vllain e kryetarit t Bashkis, i dnuar m par pr trafik ndrkombtar droge, ka reaguar edhe ministri i Brendshm. Por, ka qen ndrhyrja e deputetit socialist Pjerin Ndreu, q policia t lironte vllain e kreut t Bashkis Fush-Arrs, tha Enkelejd Alibeaj. Ministri i Brendshm …

Lexo me shume

NDALOHET VLLAI I K.BASHKIAKUT T FUSH-ARRSIT, LIROHET PAS PAK NGA PJERIN NDREU

Nj ngjarje e rnd ka ndodhur mbrm, q tregon pabarazin para ligjit, q tregon se nse je i afrt me pushtetin ke lehtsi, favore dhe del menjher nga komisariati.Dje rreth ors 19.00 n Fush-Arrs, sht ndaluar me forca operacionale, vllai i kryetarit t Bashkis, Albert Tuci, person me precedent penal, i dnuar pr trafik ndrkombtar droge me 7 vite burg.Policia …

Lexo me shume

TOPALLI: PRITEN PROTESTA NGA OPOZITA

Ish kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli vijon te jete nje ze I forte opozitar ku edhenje here ka perseritur kerkesen qe qytetaret te marrin ne dore fatet e vendit. krimi po tenton te depertoje edhe ne boten akademike. shembulli eshte i qarte me universitetin e Tiranes ku u kercenua kandidati   Opozita t dal n ball dhe t largoj kt …

Lexo me shume

UNIVERSITETI LUIGJ GURAKUQI VOTON!

Universitetet ne te gjithe vendin sot votojne per drejtuesit e tyre. Edhe Universiteti I Shkodres qe ne oren 9 ka hapur kutite e votimit ne cdo fakultet. Kandidatia e pare qe ka votuar ka qene Arjeta Troshani e cila voten e saj e hodhi prane fakultetit qe ka drejtuar, ekonomikut. Troshani ne fjalen e saj tha se fushata ka qene …

Lexo me shume

DIGJEN APARATURAT, TE REJAT JASHTE FUNKSIONIT

Qytetaret e lezhes qe i drejtohen spitalit rajonal per te kryer analiza marrin kete pergjigje nga personeli i laboratorit.”Jane djegur pajisjet”. Qe prej pasdites se djeshme aparaturat kane pesuar defekt qe ende nuk jane riparuar. Kjo ka bere qe pacientet tu drejtohen laboratoreve privat qe ndodhen prane spitalit. Kete e pohojne vete qytetaret qe nuk e moren dot sherbimin falasa. …

Lexo me shume

M. ARSIMIT PUBLIKON UDHEZIMET PER PERZGJEDHJEN E TEKSTEVE

Ministria e arsimit ka sjelle prane drejtorise arsimore udhezimet per perzgjedhjen e teksteve shkollore per disa klasa te caktuara. Sipas inspektores Lira Smaka perzgjedhja do te behet me ane te komisionit te posaem. Perzgjedhja do te jete e hapur ku kane te drejte pjesmarrje edhe prinderit, por pa te drejte vote Perzgjedhja e teksteve do te behet nga data 25 …

Lexo me shume